Udržitelná Lež

V minulém roce, tedy 2014 byla obnovena Rada Vlády Pro Udržitelný Rozvoj, neboli RVPUR (nemohu si pomoci, ale stále mi to připomíná RVHP). A od té doby neudělala nic než další konference. Nebo se něco změnilo?

Minulý víkend jsem překonal nejprve 900 km hranici ujetých kilometrů od počátku dubna, následně pak v neděli 1.000 km. Při tom jsem zjistil z diskuzí s lidmi, že jsem za měsíc a 10 dní najezdil na elektrické jednokolce více kilometrů, než mnoho z nich najezdilo po městě autem.

Důvod proč to zmiňuji je prostý. Díky tomuto dopravnímu prostředku, nejenom že jsem venku mnohem častěji než dříve a přepravuji se bez emisí, ale zároveň se dostávám na místa, kam jsem se ani za 17 let života v Plzni nepodíval.

Jedním z míst, které jsem v minulém víkendu navštívil a to opakovaně byly i rybníky, které Plzeň obklopují. Ne proto, že bych se chtěl koupat (na tom nejsem dost otužilý, jako moje maminka), ale proto, že je kolem nich klid a pohoda a často se tam dá dýchat i čistý vzduch bez cigaretového kouře a zplodin, které vypouštějí nejenom domácnosti neustálým přepalováním přepálenéhu tuku, ale i průmysl, který to chytře dělá v nočních hodinách, kdy se nedá občas ani větrat a samozřejmě i bez aut.

Na jednom z rybníků otevřeli po letech nový podnik, kavárnu a bar. Po 17 letech, kdy žiji v Plzni, to považuji za krok vpřed a to i proto, že na první pohled je celá budova vytvořena v designu udržitelného rozvoje a nejenom budova, ale i její vybavení.

Kdybych nejel X-krát kolem v době stavby, nevěděl bych, že plaťková fasáda skrývá mnohem prozaičtější jádro, ale já to vím. Co jsem však netuši,l byla skutečnost, že stejná přetvářka je aplikována i do interiéru.

Ten vybavený nábytkem z palet, na balkoně pak z kabelových cívek, přímo křičí, my jsme jiní, udržitelní a myslíme to vážně.

Měl jsem z toho radost a to až do okamžiku, než jsem si všiml malé drobnosti.

Všechno vybavení je zcela nové a ona "nákladní, či dopravní" paleta, nikdy náklad neviděla, za to se hrdě chlubí označení EUR a cejchem, který toto potvrzuje.

Palety, Palety, které náklad nikdy neviděly.

Když jsem se zeptal majitele (který by l náhodou na místě), proč nepoužil palety, cívky a další vybavení již použité, odpověděl, že přece nebude používat odpad, on chce všechno nové.

Nevědomky tak kopíruje aktivitu a kroky Vlády a její Rady RVPUR. Předstírá.

Konkrétně pak Předstírá Udržitelnost, Ekologický přístup, zájem o budoucnost. Ve skutečnosti je budoucnost hodnocena jen počtem nul za první nenulovou číslovkou účtu. Důležité je být v balíku, a když tomu napomůže i předstírání, sem s ním.

Podobné příklady táhnou, a proto se není čemu divit, že stejně jako v RVPUR je udržitelnost jen tématem k  diskuzím kolem kulatých-hranatých stolů a dobrou náplní do propagačních brožur, či v průmyslu do výročních zpráv a na letáky a obaly výrobků, kde stojí 

MY JSME NEJZELENĚJŠÍ

VYRÁBÍME POCTIVOU POLÉVKU

MY RECYKLUJEME

Ale skutečná realita, která by vedla k udržitelnosti, uniká a uniká nejenom obyvatelům ČR, ale i globálně, jak je například vidět na snaze USA, opět zazdít téma klimatických změn, protože Ony vlastně žádné nejsou.

Dokud udržitelnost bude jen v ústech, a ne v srdcích a v reálné práci s reálnými výsledky, pak se rychlost konce, který byl kdysi v nedohlednu, bude podobat průjezdu vlaku SHINKANZEN.

Nejdřív hučení

Pak záblesk

a konec

Zkuste se zamyslet, zda-li například tento prostor v Japonsku je udržitelný, či udržitelnost jen předstírá.

Co práce známého architekta Shigeru Ban, vyrábějícího stavby z kartonových dutinek. Jeho kanceláře mi totiž tvrdí, že používají jen nové, nepoužité materiály.

Autor: Michael Rada | pátek 15.5.2015 7:00 | karma článku: 9,18 | přečteno: 401x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0