Pod stolem, nebo na peci?

Za svého života jsem měl možnost navštívit dvacítku zemí na dvou kontinentech. Vím, že to není moc, ale spojím-li to se zkušenostmi pracovními, mohu říci, že jsem měl možnost jednat s lidmi ze všech kontinentů a každý byl jiný.

Možná, že si říkáte, že Vás to nepřekvapuje, ale uvědomili jste si, jak rozdílné mohou být i ty nejobyčejnější věcí?

Zatímco my v Čechách a ve většině zemí Evropy sedíme na židlích, v mnoha částech světa je běžné sedět na zemi, či na rohoži. Zatímco my si k jídlu bereme příbor, pro stovky milionů lidí je běžné jíst rukama a zatímco, my jsme zvyklí na více méně pravidelné střídání ročních období, znají na mnoha místech zeměkoule jen dvě - dobu dešťů a dobu sucha.

Ony odlišnosti můžeme vidět i například v pohádkách. Věděli jste, že v Anglii neznají naše klasické čerty ani vodníky? A v Japonsku je zase drak symbolem dobra a tak bychom mohli pokračovat.

Právě do pohádku mne zavedl japonský KOTATSU a česká PEC resp. Kachlová kamna, oba výrobky totiž slouží k ohřevu, ale každý národ k němu přistoupil naprosto odlišně.

Zatímco v tuzemsku se za starých dob uchylovali obyvatelé na pec, která byla součástí každé, movitější domácnosti a to dokonce i v rodinách matek samoživitelek vychovávajících lehce negramotné a v každém případě velice líné potomky, nesoucí často jméno Jan, neboli Honza, uchylovali se a do dnešních dní se uchylují japonští obyvatelé pod stůl.

Ne však ve stavu, v jakém známe členy japonského managementu z vánočních večírků tuzemských firem, ale ve stavu naprosto střízlivém. 

KOTATSU je totiž na evropské poměry velice zvláštní kus nábytku, je to stůl kombinovaný s topením a někdy navíc i s topením.

Zatímco v Čechách u stolu sedíme na židlích a výška desky stolu tomu odpovídá, sedí se v japonských domácnostech na zemi, resp. na rohožích Tatami a výška desky stolu je tak  poloviční. Stůl KOTATSU tak kombinuje, stejně jako mnoho dalších výrobků v Japonsku, více funkcí – v tomto případě jídelní stůl, a postelové topení.

Myslím, že na čase je vizuální srovnání obou alternativ. Obrázky budu vkládat na střídačku, aby skutečné rozdíly co nejlépe vynikly.

Jak vidíte, jsou rozdíly skutečně velké a dívám-li se na zobrazení, napadá mne, zda-li tento rozdíl není jednou z příčin, proč Japonští manažeři, tak rádi řídí české dělníky.

Na závěr dnes nechám videoukázku, toho, že není pro Čech vše ztraceno.

Přiznám se, že jsem rád, že se v tuzemsku KOTATSU neprodává. Důvod? Jen gauč do obývacího pokoje jsme vybírali tři roky. Představím-li si že by výběr ještě zkomplikovala existence KOTATSU, myslím, že by se výběr protáhl na dvounásobek.

Autor: Michael Rada | pátek 13.11.2015 7:00 | karma článku: 9,01 | přečteno: 520x

Další články autora

Michael Rada

ZAKLADATEL ROKU 2017 - postoupil jsem do finále

Dne 4.8.2017 se objevila v mé e-mailové schránce zpráva o mé nominaci do finále soutěže o titul FOUNDER OF THE YEAR CZECH REPUBLIC. Titul vyhlašuje v rámci CENTRAL EUROPEAN STARTUP AWARDS.

5.8.2017 v 11:11 | Karma: 5,99 | Přečteno: 341x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Michael Rada

Seriál skončil

Je mnoho těch, pro které televizní seriál znamená příjemnou realitu nepříjemných dní mezi lidmi. S jeho hrdiny žijí, pláčí, smějí se i komunikují a jediné na co se těší, je další díl, a aby to těšení vydrželi,

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71 | Přečteno: 266x | Diskuse | Ekonomika

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

I am so happy to share with you that the president of global waste association ISWA has presented in his blog my point of view on the life in wasteless world.

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0 | Přečteno: 211x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Michael Rada

KDE JE BLOG?

Po blokaci ze strany provozovatele serveru iDNES byl denní blog přesunut na novou adresu, kde bude každý pracovní den publikován nový příspěvěk. http://industrial-upcycling.cz/index.php/blog/

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86 | Přečteno: 114x | Diskuse | Osobní

Michael Rada

Zombie blog

Dne 16.9.2016 jsem publikoval poslední příspěvek do blogů iDNES, kam jsem přispíval každý den od 16.9.2014. Důvodem bylo zasahování redakce a záměrné snižování čtennosti u článků, které kolidovaly s činy a slovy majitele iDnes.

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 88x | Diskuse | Hyde park

Nejčtenější

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
16. dubna 2026  10:35

Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé

Testovací jízdy tramvají a autobusů po novém Dvoreckém mostě v Praze (12....
14. dubna 2026  13:38,  aktualizováno  15. 4. 12:45

Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...

Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
16. dubna 2026  10:28

V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...

Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha

Petřín (duben 2026)
15. dubna 2026  11:45,  aktualizováno  12:50

Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...

Výluka tramvají mezi Želivského a Vinice potrvá téměř 3 měsíce. ROPID mění trasy

V ulici Želivského došlo ke srážce tramvají (16. prosinec 2025)
15. dubna 2026  12:40

Kvůli napojení nové tramvajové trati bude od soboty 18. dubna 2026 přerušen provoz tramvají v úseku...

Dvorecký most změní trasy MHD. Jak od soboty pojedou tramvaje a autobusy?

Den otevírání Dvoreckého mostu v Praze. (17. dubna 2026)
17. dubna 2026  14:52,  aktualizováno  14:52

S otevřením Dvoreckého mostu se změní trasy osmi tramvajových linek a přibude jedna nová...

Janáčkova filharmonie Ostrava oslaví Beethovena jeho Pátou symfonií, Osudovou

ilustrační snímek
17. dubna 2026  13:09,  aktualizováno  13:09

Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) připomene v příští sezoně dvousté výročí úmrtí Ludwiga van...

Ostrava chystá rozšíření přírodně-naučné trasy Cesta vody v Bělském lese

ilustrační snímek
17. dubna 2026,  aktualizováno 

Ostrava připravuje v západní části Bělského lesa rozšíření přírodně-naučné trasy Cesta vody. Cílem...

Pražský Dvorecký most se otevřel. Ať bezpečně slouží sto let, přeje si Svoboda

V Praze se otevřel Dvorecký most. Je jednadvacátým mostem v metropoli přes řeku...
17. dubna 2026  9:02,  aktualizováno  14:22

V Praze se dnes před polednem slavnostně otevřel Dvorecký most. Je jednadvacátým mostem v metropoli...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 734
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 409x
Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.