Negenerujte odpad, Generujte profit

V názvu svého článku jsem si dovolil použít název jednoho ze svých workshopů a projektů, které realizuji v továrnách a závodech svých klientů. Při jejich sestavování vycházím z principů metodologie L.E.D., a praxe úspěšných projektů typu ZERO WASTE. Rozsah použití sahá od jednoho pracoviště až po likvidaci celého výrobního závodu.

Cílem mé činnosti je SVĚT BEZ ODPADU a k němu je nutná prevence vzniku odpadu. Je to alfa i omega projektů, které realizuji a to bez ohledu na jejich rozsah. Klíčovým cílem je zabránit vzniku odpadu a tím pádem eliminovat plýtvání vznikající v rámci podnikání průmyslových a dalších podniků.

Podobné projekty (nazvané ZERO WASTE) se již poměrně dlouhou dobu realizují v zahraničí. Ve spojených státech dokonce první ZERO WASTE aktivita, resp. společnost vznikla již v roce 1970, tedy rok před mým narozením a i přesto vypadá nejen tuzemský, ale i světový průmyslový trh v této oblasti velmi neutěšeně.

Důvodem je mimo jiné, honba za profitem a to za každou cenu. Odpad se totiž pro úzkou skupinu společností stal zlatým dolem a snížení jeho objemu by znamenalo významný zásah do jejich miliardových zisků a nejen to.

Zlepšení situace a "narovnání" toku přebytečného materiálu k dalším možnostem zpracování a výroby, bez nutnosti generování odpadu, má velmi významný vliv na ekologickou zátěž, které je ze strany lidské populace a průmyslu vystavena celá planeta.

Narovnáním by mohlo dojít k podstatnému snížení nutnosti těžby nerostných surovin, kácení lesů, či omezení výroby některých produktů a to je trnem v oku dalším vlivným lidem a skupinám, a proto Bez Odpadové projekty v mnoha případech naráží na velmi silný odpor, iniciovaný malou skupinou vlivných.

Na zlomení tohoto odporu však existuje ekonomická zbraň a to je právě princip a myšlenka, kterou prezentuji v nadpise a mottu které používám

"NEGENERUJTE ODPAD, GENERUJTE PROFIT".

Kdybych se však pokusil vytvořit motto dnešních odpadových a těžařských společností, tak by tato věta vypadala následovně

"GENERUJTE ODPAD, GENERUJTE VLASTNÍ NÁKLADY A PROFIT PRO JINÉ"

Otázka odpadu a nákladů na jejich likvidaci se začala velmi silně objevovat i v předvolebním boji. Již několik měsíců před volbami se tak pokoušeli pražští zastupitelé změnit systém fungování odpadového hospodářství v hlavní městě. Plzeňští stávající, i noví zastupitelé se přebíjeli trumfy nákladovosti odpadového hospodářství pro občany - "Snížíme náklady na odvoz odpadu na polovinu, či dokonce bude to zadarmo" a to dle toho jak silný vliv má v dané politické straně ta, či ona odpadová společnost.

Nikdo si však nedovolil agitovat slovy, NEGENERUJTE ODPAD. 

Pro zodpovězení otázky jak dojít ke změně, je nutné, či minimálně dobré, specifikovat z jakých položek se náklady na odpadové hospodářství sestávají:

  1. Náklad na odpadové nádoby                  - Nájem
  2. Náklad na svoz odpadu                         - Dopravné
  3. Náklad na uskladnění odpadu                - Skládkovné/úložné
  4. Náklad na recyklaci odpadu                   - Recyklační poplatek
  5. Administrativní náklady I.                     - Vedení evidence odpadového hospodářství
  6. Administrativní náklady II.                    - Vedení evidence Obalového hospodářství

V mnoha firmách, společnostech, organizacích apod. je pak poplatků podstatně více a jejich objem záleží jen na ohebnosti toho daného uživatele. Je mi znám např. poskytovatel logistických služeb provozující pro své klienty sklad o rozloze ca 25.000 m2. V tomto skladu, stejně jako v mnoha dalších, jsou generovány odpady - karton a papír, použitá strečová folie, plasty a samozřejmě i palety všech typů a materiálů. Ačkoli 3/4 materiálu je komoditně obchodovatelných, generuje tento provozovatel ročně náklad ve výši převyšující 7,5 milionu Kč. 

Nemohu říci, že by některé komodity neprodával, to by nebyla pravda, prodává je, ale nesleduje ani vývoj cen, ani skutečné objemy a pracuje s dodavatelem, který mimo jiné má položky 1 a 2 v takové výši že veškerý možný profit je zatlačen do hluboko do červených čísel právě vzniklými náklady.

Jak tedy na změnu indikovanou v nadpise?

Přestaňte automaticky generovat odpad tím, že vše prostě a jednoduše hodíte do koše, či do kontejneru.

Formu negenerování odpadu, je v tomto objemu, vhodné doplnit procesem INDUSTRIÁLNÍHO UPCYKLINGU. Za předpokladu že Vaše společnost nemá vyhražené speciální oddělení na obchod s přebytky výroby (NE ODPADEM), pak využijte možnosti nabízené třetí stranou.

Po krátké době se Vám může stát to co mému klientovi z Moravy, že namísto nákladů ve výši několika milionů ročně, dosáhnete zisku v úrovni ještě vyšší. Tímto krokem změníte výrazně profitabilitu Vaší vlastní společnosti.

Nejlepší pro majitele společností a ekonomické ředitele je skutečnost, že „průmyslový upcykling“ není podmíněn v 99% případů vstupní investicí. Jedná se o totiž o změnu systému a proto o procesní věc, která v případě správného nastavení nepodléhá podmínečné investici, či na této nezávisí.

Na závěr si dovolím jeden příklad z profesní praxe. Byl jsem osloven zahraničním majitelem továrny, která po 10 letech končí svůj provoz v České republice, abych uplatnil projekt prevence vzniku odpadu v projektu odprodeje vybavení celé továrny. Cílem bylo zachování nulových negativních vlivů na životní prostředí, při dosažení nastavené cílové částky.

V pátek 24.10.2014 byla po dvou měsících intenzivní projektové práce podepsána smlouva mezi Výrobním závodem a Kupujícím a oba dva cíle byly splněny. Jen pro představu o rozsahu projektu, jednalo se celkem o vybavení na ploše větší, než  5 fotbalových hřišť.

_________________________________

Poznámka pod čarou: Ti kdo si myslí že odprodej původním dodavatelům je nejprofitabilnějším způsobem odprodeje se velice mýlí. Standardně totiž tito nabídli o 50 - 75% nižží cenu než přímý uživatelé 

Autor: Michael Rada | čtvrtek 30.10.2014 7:00 | karma článku: 7,57 | přečteno: 338x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0