Kde tady mate koupelnu?

Při pobytu v zahraničí se této větě pravděpodobně nevyhnete. Jedná se o otázku - KDE MÁTE KOUPELNU?, a i když dostaneme odpověď, může se stát, že naše Evropské, České, resp. nejaponské chování nebude správné.  

K napsání tohoto článku mne dovedlo nejenom video uvedené níže, ale i osobní zkušenost z pobytu v Japonsku, Číně, či dalších destinacích. Každá je jiná, stejně tak jsou jiné i zvyky. Proto, abychom narazili na zvyky jiné, než ty naše, však není třeba jet za hranice, často stačí navštívit jen sousedy v domě.

Hlavním důvodem k napsání článku byla efektivita japonské koupelny, která by zasloužila název udržitelná. Ta tuzemská je přesným opakem.

I přesto, že se stavební firmy předhánějí v počtu certifikátů označujících jejich stavby za ekologické, energeticky nenáročné (když už o ekonomice to tvrdit nemohou), vypadá to jako by se "upsaly vodárenskému ďáblu". Ten totiž miluje vodu a nejvíce tu co jen a pouze protéká a to prosím, pouze jednou, a je nutné do kasy vodárenské společnosti přispět hned dvakrát a to na jejím vstupu i výstupu.

Na slíbeném videu japonská školačka předvádí něco, co je v mnoha domácnostech Japonska samozřejmostí, a to co mne nejvíce fascinuje, si dovolím vypsat pod videem.

Půjdu-li chronologicky, pak na souběžném použití koupelny s WC třemi lidmi najednou, nevidím nic zvláštního. Bydlím totiž bytě, který umožňuje totéž.

Ovšem již druhá věc, kterou je sprcha u umyvadla, se mi líbí a připadá mi praktická a to například pro mytí vlasů.

Třetí část ukazuje největší kulturní rozdílnost Japonské a tuzemské kultury. Japonci totiž než jdou do vany (resp. do lázně, jak s oblibou říkají) se venku napřed umyjí. Je to skutečně tak, sednou si na sedačku a svou očistu provedou mimo vanu. To, že postříkají celou koupelnu, jim nevadí, je na to připravena. Zajímavým prvkem je pak odtok vody řešený po celé délce koupelny.

Zde jsem si všiml ještě jednoho zajímavého prvku a to krytu vany. Aktérka ho sice nezmiňuje (bere ho jako samozřejmost), ale tahle "poklička na vanu je skutečně praktická. Myslím, že má i dostatečnou nosnost na odložení věcí, ale hlavně napomáhá k udržování teploty vody uvnitř vany, a ani pára tak nevytváří tak známá oblaka mlžící nejen naše brýle, ale i zrcadla, okna, dlaždice a vše, kde se tak ráda usídluje plíseň.

Namísto pěny pak slečna používá prášek vyvolávající příjemné praskání, nazval bych jej jako "koupelnový šumák".

Další krása přichází hned po vyšumění.

Pro udržení teplé vody, totiž není třeba studenou odpouštět již napuštěnou chladnoucí vodu, ale stačí jen zvýšit regulaci termostatem ovládaným přímo z vany (nebo například z kuchyně). Předpokládám, že vana má vlastní topné těleso, či vodu ohřívá při její cirkulaci.

S ohledem na skutečnost, že lidé vstupují do vany již očištění a umytí, není nutné vodu pokaždé napouštět a vypouštět, ale více se jich koupe v jedné a té samé vodě.

Možnost zavolat pomoc stiskem tlačítka mi připadne velice užitečná

A teď další vychytávka. Voda z vany se používá pro praní prádla. Pračka si ji prostě nasaje sama. Dochází k druhotnému využití vody a to považuji za velmi přínosné jak pro ekologickou, tak ekonomickou stopu domácnosti, v zahraničí se tento druh vody nazývá „Grey water“

Vyprané prádlo se pak suší nad vanou a k sušení využívá instalovaný ventilátor.

Doufám, že jste video nevypnuli, či nezastavili poté, co Vám průvodkyně zamávala. Jestliže ano, doporučuji se vrátit a shlédnout ještě jednou úplný závěr navazující právě na již zmíněné zamávání. Je na něm totiž další, velice praktický doplněk, který již dlouhou dobu sháním na tuzemském trhu.

Tímto doplňkem je totiž malé umyvadlo k umístění na záchodovou nádržku s vodou. Opět totiž umožňuje použít shodnou vodu minimálně dvakrát před tím, než odteče do kanálu zvaného nekonečno a možná ještě dál.

P.S. V případě, že se Vám článek líbil, rád Vás příště se stejnou průvodkyní seznámím s tím, jak funguje japonská toaleta, či jak vypadá japonská snídaně.

P.P.S. nachází-li se mezi čtenáři někdo, kdo některý z podobných "vynálezů" sloužících pro vícečetné použití vody vlastní, či dokonce vyrábí a instaluje, ať se mi prosím ozve. Rád bych mu či jí, nabídl možnost vzájemné spolupráce v projektech, které v rámci naší společnosti a sítě realizujeme.

Autor: Michael Rada | pondělí 3.8.2015 7:00 | karma článku: 14,63 | přečteno: 931x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0