Ekologie z pohledu občana a pracovníka

Slunce letošního jara vytáhlo nejenom květiny, trávu a pupeny, ale i letáky oznamující akce na dobrovolný úklid prostor. Lidé jsou vyzýváni k dobrovolnému čištění břehů řek, parků, dvorů a dokonce i celých měst, jak můžete vidět na letáku níže. Co je zajímavé, že se této aktivity, nezúčastňují zástupci odpadových firem, tedy těch, kteří svou práci nedělají dobře a za něž musí pracovat jiní.  

Stejně jako na dalších místech i v našem dvoře se konala společná akce lidí, kterým na prostředí, kde žijí, záleží. Je zajímavé, že to jsou lidé, kteří odpadky umísťují do odpadkových košů a kontejnerů, nevyhazují nedopalky od cigaret na dlažbu a mezi keře, ani nenechávají své čtyřnohé miláčky zanechávat svá poselství budoucnosti na cestách, parkovacích místech i mezi keři.

Jak jsem zvyklý, zdokumentoval jsem situaci před akcí a následně i po ní. Z ca 40 bytových jednotek se nás sešlo 15 a bez ohledu na pozici, věk, či pohlaví, všichni jsme se snažili udělat pořádek.

Je nutné říci, že jedna část bloku domů je vlastněna a operována ÚŘADEM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB, a zároveň na něj navazuje výměníková stanice Plzeňské Teplárenské a.s.

Sociální úřad ukazuje jak sociální je. Svůj pozemek, resp. parkovací stání si obehnal 2,5 m vysokým plotem, snad, z důvodů omezení návštěv a pobytu sociálně slabších obyvatel, kteří žijí hned v navazujícím bloku domů.

Důvod, proč zmiňuji, ÚŘAD SOCIÁLNÍCH SLUŽEB a PLZEŇSKOU TEPLÁRENSKOU je prostý. Ani jeden z pracovníků těchto "firem" se totiž na nedělní akci neobjevil, a to ani přesto, že právě jejich pracovníci patří k významným znečišťovatelům.

Fotografie níže ukazují stav před začátkem práce

Někteří lidé považují oddělený prostor sloužící pro umístění kontejnerů automaticky za skládku. Ani se nenamáhají otevřít víko a vhodit svůj odpad do kontejneru.
Koutek v rohu u Sociálky s nahrabaným listím vypadá jak schovka krtka.
A byl to pěkný macek. Nazapoměl si totiž zahrabat i boty velikosti 41 a  osobní váhu.
Rekonstrukce prostor sociálky, neznamenal jen blokování parovacích míst obyvatel vozidly dělníků, ale i externí sklad na odkládání pracovních prostředků, na které je možné zapomenout.

 

Jak vidíte, umísťování odpadů do hromad suchého listí, se mnoha návštěvníkům dvora líbí. Lidé, kteří ve dvoře nebydlí, si na něj chodí posedět, dát si cigárko, či jen vyhodit svůj odpad.  Rozfoukané odpadky pak jen doplňují ty, které obyvatelé ukládají mimo kontejnery pravděpodobně z důvodu své nedostatečné tělesné výšky.

Fotografie níže, již ukazují stav po zmíněné akci. Zastřižené keře, vyhrabané a uklizené listí, sebrané papíry a všude čisto. Dokonce bylo vyčištěno i kanálové víko, které zde bylo bez zásahu po dobu minimálně 20 let, tzn. od rekonstrukce celého bloku.

Všichni zúčastnění měli z výsledku radost a to bez ohledu na Zombie, kteří nepořádek dělají a během celé akce se nevšímavě procházeli přes dvůr na svých cestách za poznáním nekonečna.

Než jsme se rozešli, odhadovali jsme, jak dlouho tento stav vydrží. Někteří se domnívali, že i 14 dní, jiní hovořili o týdnu a někteří o řádech hodin, maximálně dní.

Druhý den, tedy v pondělí, necelých 24 hodin po celé akci, se rozhodli pracovníci Plzeňské teplárenské, či její dodavatelé, změnit statut z čistý dvůr, na základ smetiště, a vyhodili do ostřihaných keřů rozbitou dřevěnou paletu nasáklou olejem, na které přivezli komponenty, které při přestavbě použili.

Z pohledu svého zaměstnavatele by mohli být odměněni za příkladnou práci, protože jak bude vyplývat z projektové zprávy, podařilo se jim pracovat zcela bezodpadově a firma tak nemusela vykazovat žádné odpady ve svém pravidelném měsíčním výkazu, a ani nemusela platit za jeho likvidaci, či "uklizení na skládku".

Je nutné však dodat, že po e-mailovém upozornění, byla do 24 hodin od nahlášení tato paleta odstraněna a byl jsem na to ze strany PT upozorněn písemně. Omluvu za nesprávnou akci sice e-mail neobsahoval, za to byla v textu informace, že viník nebyl zjištěn.

Na rozdíl od jiných firem, či úřadů, Plzeňská Teplárenská zareagovala rychle. Co se však děje tam, kde se lidé bojí ozvat?

P.S. Dva dny po vyřešení táto palety se mi při cestě z práce naskytl na stejném místě tento obrázek. To ukazuje rozdíl mezi občanem a pracovníkem.

 

Autor: Michael Rada | úterý 21.4.2015 7:00 | karma článku: 8,83 | přečteno: 272x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0