400.000.000 Český business nepotřebuje

V rámci svého podnikání se setkávám s klienty, kteří cíl který jsem si dal, tedy VYBUDOVAT SVĚT BEZ ODPADU vítají a chápou, že PREVENCE VZNIKU ODPADU je nejlepším a nejefektivnějším způsobem jak toho dosáhnout.

I přesto, se státní úředníci a politici rozhodli, že výzvu pro dotační program vypsaný EU pro tuto oblast, prostě a jednoduše nechají bokem v celé první vlně výzev, to jest až do počátku roku 2016.

Jako zdůvodnění uvádí, že nejsou tuzemské firmy připraveny.

Nikdo mi nevolal. Nikdo mi nepsal. A nepamatuji si, že bych na některé z konferencí, včetně vládních hovořil o tom, že nejsem připraven. Stejně tak vím, že nejsem sám, kdo se tomuto tématu věnuje. Je sice pravdou, že se jako jediný v republice soustředím na průmyslové prostředí a to v celém jeho rozsahu, ale to neznamená, že by zde nepodnikaly společnosti a podnikatelé, kteří si dali stejný cíl a mají snahu svou činnost dělat nejenom dobře, ale i transparentně.

Jako dobrý příklad mohou sloužit například níže uvedené společnosti

FOREWEAR - společnost zabývající se přepracováváním starého oblečení na výrobky s další přidanou hodnotou. Vyrábí pouzdra na mobilní telefony, obaly na knihy, tablety, notebooky a další výrobky malých a středních rozměrů. Společnost založila studentka Markéta Borecká, která, dle vlastních slov, nedělá práci pro peníze a zisk, ale proto, že dává smysl. Pomáhá předcházet odpadu, v němž by kabáty, košile, kalhoty a další věci skončili. Díky své práci a snaze, objemy narůstají a s nimi i spolupráce s řádem Boromějek a dalšími partnery, které pomáhají distribuci nepoškozeného oblečení lidem v nouzi.

FLORIUM - společnost zabývající se přepracováváním bioodpadu na kvalitní dusíkaté hnojivo a to čistě přírodní cestou za pomoci nejlepších pomocníků, kterými jsou žížaly, konkrétně pak žížaly kalifornské. Tuto společnost opět založila studentka, Šárka Jakešová. Výsledky její práce byly již oceněny nejen veřejností, ale jsou pravidelně kontrolovány i státním zemědělských ústavem, který potvrzuje a oceňuje kvalitu vyráběného hnojiva. Oceňuje ji stejně, jako domácí pěstitelé, zahrádkáři, ale i velcí zemědělci, kteří díky němu dosahují nebývalých výnosů a to bez toho, aby museli použít jen gram chemického hnojiva. Slečna Jakešová, dělá svou práci s láskou a důvodem je prevence vzniku odpadu.

CONTIQUA - společnost zabývající se designovým zpracováním přebytků výroby ve formě finálních výrobků např. šperků, osvětlení, či reklamních předmětů. Za touto společností stojí pan Jindřich Fialka, sám designér, pro kterého věci dávají smysl i po skončení jejich primární funkce. Výrobky, konkrétně osvětlení dokonce reprezentuje Českou republiku na Milánském EXPO 2015. Prevence vzniku odpadu je zde opět jasně definovaná a hmatatelná.

IBCSD LAB - společnost, kterou jsem založil já sám a jejíž mottem je výše uvedený cíl VYTVOŘIT SVĚT BEZ ODPADU. Naše projekty jdou napříč průmyslovými odvětvími - logistika, potravinářství, elektro, automotive, paliva, móda, obchod. Ač jsou všechna odvětví odlišná, mají jedno společné, generují obrovské množství odpadu a zbytečně. Palety, přepravní boxy, cívky, karton, textilie, ale i celé stroje a výrobní linky, regály a mnoho dalšího, to vše je odpadem, v okamžiku kdy je uživatelé přestanou používat a rozhodnou se jich zbavit. 

I přesto, že má každá společnost svého environmentálního manažera, a o její odpady se starají jedna, či více odpadových společností, množství generovaných odpadů roste.

Důvod je prostý a ve svých příspěvcích ho zmiňuji zas a znovu. Je jím jednoduchá rovnice 

Více odpadu = Vyšší profit společnosti,

která se o něj "stará"

Že by "vynechání" z první vlny způsobila právě tato skutečnost???

V každém případě, ani výše uvedené společnosti nejsou jedinou možností prevence vzniku odpadu. Tou další je například vybudování přechodných = krátkodobých úložišť domácích přebytků přímo v bydlištích, sídlech a městech.

Tento krok by totiž znamenal první a přímou možnost volby, zda-li obyvatelé danou věc vyhodí do odpadu, či ji uloží na sběrné místo, kde bude odebrána dalšímu využití. Vytvoření zcela nového systému bude jistě vyžadovat i finanční krytí, ani ne tak na nákup sběrných nádob (ala oblečení, či elektrošrot) ale na vytvoření efektivní logistiky, která bude garantovat flexibilní svozy a transparentnost zpracování, na rozdíl od stávajících "odpadních systémů), které nenabízí ani jedno, ani druhé.

Nemyslím, si že čekání je adekvátní a proto touto cestou vyzývám odpovědné pracovníky a politiky k vyhlášení výzvy již v první vlně, v níž (kromě jiného) vydaly výzvu na podání projektů do dotačního programu s 3x vysokým krytím v celkové výši 1.400.000.000 Kč.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michael Rada | čtvrtek 2.7.2015 7:00 | karma článku: 9,18 | přečteno: 399x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0