3 Akry staré továrny. Jděte se vycpat.

Nejen Čechy jsou místem, kde se s plochou zachází, řekněme nehospodárně. Necháváme si zastavovat další a další zelená pole, louky a úrodnou zem továrnami, sklady a ty staré, již opuštěné necháváme desítky let ležet ladem

Často v centru měst, která je postupně obklopila, v lokacích, za která by člověk řekl, musí všichni utrhnout majiteli (kterým je často místní samospráva, či stát), ruce. Ovšem to by onen majitel nesměl být tisícihlavou saní s miliony razítkem a žádným mozkem. Takový totiž raději nechá pozemky v centrech, aby se i nadále staly ČERNÝMI SKVRNAMI NA TVÁŘI MĚST, aby nakonec tu černou nemoc ukončil slavným odprodejem do soukromých rukou.

Jeden takový začátkem ledna proběhl i v Centru Prahy, kde České Dráhy odprodali novému majiteli, společnosti PENTA, ca 10.000 m2 vedle Masarykova nádraží za částku 235.000.000,-Kč. Oslavné zprávy v tisku, gratulace i potřásání rukou do okamžiku, než si vezmete do ruky kalkulačku. To pak zjistíte, že jeden metr centra Prahy byl prodán za 23.500,-Kč. To je skutečně vítězství, jenže Pyrhovo.

Stačí se totiž podívat na některý z četných realitních serverů, abyste zjistili, že m2 kanceláře se v centru prodává jen za šestinásobek i osminásobek této ceny. Na druhou stranu je pravda, že například hrobová místa se v centru prodávají i za polovinu. Z toho jasně vyplývá, kde si odpovědní pracovníci ČD nechali inspirovat.

Opuštěné prostory, k nimž prázdné továrny v centru měst však nemusí být mrtvé - není-li to cílený záměr a mohou dokonce přinést více, než v dobách svého rozkvětu. Krásným příkladem je reálné využití Tří akrů průmyslového objektu v Milwaukee, ve státě Wisconsin.

Tam totiž dokázali na 12.000 m2 během jediného roku vypěstovat

500.000 kg zemědělských plodin určených pro přímou lidskou spotřebu

 10.000 ryb

 500 kubíků hnojiva

Takto vypadá smysluplné nakládání s objekty, půdou i dary, které je z nich možné díky důmyslné a tvrdé práci získat

Rád bych upozornil, že plochu 12.000 m2 zabírá menší továrna, a takových i mnohem větších prostor je v Čechách na tisíce.

Na rozdíl od našich politiků řídících zemědělství a radících nyní místo řepky, sázet stromy, aby je nejlépe za pár let vystřídala jiná plodina, se v USA tato skupina nespokojí pouze s přednesy, publikacemi a prezentacemi, ale pracují aktivně a to již od roku 1993!

Z původní 3 akrů jednoho pozemku dnes již obhospodařují 300 a to ve třech Amerických velkoměstech a k tomu ještě nejsou započítány vertikální farmy, s jejichž aplikacemi také začali.

Budete-li stejně jako já mít oči otevřené, zjistíte pravděpodobně, že i Ve Vašem městě, či jeho okolí, jsou prázdné a nevyužívané prostory, továrny, budovy, zemědělské usedlosti, prázdná nádraží a opuštěné vojenské prostory, garáže a byty. 

Tyto prostory města a obce nechávají prázdná a nejenom je, jak ukazuje i video níže.

Záměr? Žádný, nebo nechat spadnout. Nebo strhnout, jako bývalý plzeňský Dům Hrůzy u Radbůzy i s divadlem pana Horníčka a pak NIC. Staré městské Lázně - NIC a tak dále. Zajímavě se vyvíjel například jeden z nosných projektů, který ve své plánovací fázi napomohl městem stát se na rok Evropským městem kultury. Když byl městu tento titul přiklepnut, zjistilo se najednou že SVĚTOVAR ono kulturní centrum, je plné jedu a veškeré práce byly zastaveny.

Sotva však titul odezněl, objevila se najednou inzerce, že stejná oblast bude upravena na soukromé bydlení. Jedy se najednou odpařili a stejně tak s nimi i sliby o kultuře pro všechny.

A nyní si představte, že by se podobné prostory dali využít a například po vzoru ze zahraničí tam začít pěstovat zeleninu a ryby pro obyvatele města. Samozřejmě ne tam, kde je skutečně zamořeno, ale třeba tam, kde se o tom jen mluví, když se to hodí, aby se nakonec ukázalo, že díky pohádkám je možné pořídit dříve stomilionové pozemky za statisíce. Přeci jen každá nula se hodí.

Už samotný návrh svou absencí konceptu zelených střech říká, co si ti, kdo schvalují o nepříteli, kterým je zeleň, myslí,

Slavný Světovar v lednu 2016

Vydávané letáky, by pak nemuseli sloužit jenom na ozdobu, ale mohli by být dobrým návodem pro ostatní následovníky.

Je až pradoxní, že právě Plzeň je domovem společnosti, která se industriální zahrady buduje. Její zahrady začínají být vidět u klientů po celé republice a nevynechali ani své vlastní prostory, kde industriální zahrady využívají k předpěstování rostlin pro klienty. Spojení života a světla je dobrým podnikatelským záměrem.

Interiérové zahrady jsou harmonií světa venku v teple domova

P.S. na úplný závěr si dovolím jednu lahůdku a tou je interiárová zahrada vyrobena z 99% z upcyclovaného materiálu, což znamená že druhý život, bude základem těch dalších, kteří přichází.

Interiérová zahrada z použitých výrobků je světovým prvenstvím

 

Autor: Michael Rada | úterý 26.1.2016 7:00 | karma článku: 11,57 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0