Je důležitější ego politiků nebo zdraví národa?
Pár odpovědí jsem našel a docela mě zarazily: 1) Školní výuka se lidskému tělu a správnému zacházení s ním věnuje minimálně. Učíme se sice o sudokopytnících, ale nevíme, jaká strava nás zabíjí a jaká nám naopak svědčí. 2) Jsou to výrobci potravin a nápojů i distributoři, kdo s pomocí svých peněz a s cílem získat další peníze, bez jakýchkoliv skrupulí protlačují na trh evidentně zcela nezdravé potraviny a nápoje, aniž by v těchto svých aktivitách byli nějak omezováni. Podmanivé, ale klamavé reklamy, atraktivní obaly, zdánlivě příznivé ceny, správné umístění na regálech prodejen to vše vede k tomu, že řada lidí pije nápoje s neuvěřitelným množstvím cukru, jí masné výrobky s minimem masa ale maximem nezdravých náhražek, konzumuje vražedné průmyslově vyráběné sušenky plné nezdravých tuků a cukrů i další sladkosti atd. atd. 3) Jsou to naše národní zvyky, které vznikaly v době, kdy naši předkové těžce pracovali na polích a tak těžká jídla včetně vepřového s knedlíkem a zelím nebo svíčkovou jejich tělo bez problémů spálilo. Dnes nám ale zůstal podobný kalorický příjem, často zvýšený o množství slazených nápojů nebo piva, avšak naše energetické výdaje jsou o 40-50% nižší. Přebytek energie se pak automaticky přeměňuje na tělesný tuk. 4) Obecně stále velmi nízké povědomí o souvislostech mezi kvalitou a množstvím stravy a zdravotním stavem, který je podporován systémem zdravotní péče. Náš zdravotní systém se totiž zásadně soustředí na snahu (často neúspěšnou) o řešení následků špatného stravování a nedostatku pohybu, aniž by byla věnována pozornost možnostem prevence. To by bylo sice mnohem účinnější a levnější, ale asi by to přineslo méně podnikatelských příležitostí a vyžadovalo by to vizi.
Naše politická scéna se topí v problémech, které si sama vytváří a které ji postupně vyčleňují k vedení vlastního, na potřebách celé společnosti celkem nezávislého života. Jedním z politických cílů (i když, říkat to dnes, asi vypadá docela naivně), by mělo být také zdraví národa. Když už neděláme dostatečné vlastní studie analyzující vztah mezi zdravím a stravou, stačilo by si vzít příklad z některých zahraničních. V USA například došli k tomu, že slazené nápoje (Coca Cola a všechny další) zabíjejí ročně více lidí, než zemře v autonehodách a cizím zaviněním (vraždou). Jsou totiž jednou z důležitých příčin onemocnění cukrovkou 2. typu, která v posledních 20 letech v USA poskočila z 15. na 9. místo jako příčina smrti. Možná je to u nás trochu jinak, ale určitě ne moc. Nemoci srdce, které jsou z velké části způsobené obezitou, jsou pak příčinou smrti asi ve 25% a tak bychom mohli pokračovat. Nezdravé jídlo a nedostatek pohybu jsou hlavními zabijáky a my je necháváme klidně řádit.
Čas od času se trápíme tím, že mnoho lidí na světě nemá dostatek potravin. V této souvislosti je zajímavé konstatování, že v dnešní době je světově ještě důležitějším problémem přejídání a obezita. Boj s těmito problémy by byl relativně velmi levný a úspěchy zásadní. Zkušenosti z USA, ukazují, že například ve státech, které začaly regulovat prodej slazených nápojů ve školách, zavedly školní předmět (45 minut týdně) věnující se vlivu stravy na zdraví člověka a stanovily nutriční pravidla pro školní stravování, se již během tří let viditelně snížila četnost výskytu obézních dětí.
Možná to vypadá zvláštně, že se v současné době, kdy je národ zahlcen „zásadními problémy“, jako zda paní Peake koalici opustí nebo ne a zda pan Okamura byl z prezidentské volby vyřazen právem nebo ne, ale myslím si, že i tak je nutné věnovat pozornost tomu, jak naše děti a vlastně celý národ udržet v dobrém zdraví, snížit náklady na zdravotní péči, snížit nemocnost a zlepšit celkově kvalitu našeho života.
Jiří Pruša
Jsou děti přežitek nebo dobrá investice?

Zajímavá úvaha Dana Vávry „Děti jsou přežitek“, kterou jsem si úplnou náhodou včera přečetl na tomto blogu, mě po nějakých pěti letech mlčení dovedla k tomu napsat konečně zase jeden příspěvek.
Jiří Pruša
Ostrovy severního moře, den 7

Dnes jsem udělal dobrý skutek. Svezl jsem správce letiště nad jeho letištěm a ostrovy kolem. Tak nadšeného spolucestujícího jsem snad ještě nikdy neměl.
Jiří Pruša
Letadélkem z Příbrami na Kypr

Najít trať z Příbrami do Paphosu na Kypru není úplně jednoduché. Můj základní cíl pro tuto 2500 km dlouhou cestu bylo letěl s jediným přistáním na celé cestě. Doletět jsem plánoval za dva dny. Cestou mě ale potkaly dvě zcela neočekávané záležitosti, které cestu zásadně zdramatizovaly. Díky tomu jsem se také nemohl dostatečně soustředit na fotografování a tak je tentokrát obrázků z vlastní cesty méně než bych si přál.
Jiří Pruša
Příběhy vybuchlého domu - týden po té

Dnes, v pondělí v 9 hodin 55 minut to je přesně jeden týden od chvíle, kdy došlo k výbuchu plynu v přízemí domu na Smetanově nábřeží v Praze 1. V globálním světě se každý po svém musíme vyrovnávat s tím, že někde bylo zemětřesení, jinde teroristický útok a někde úplně jinde po sobě lidi kvůli něčemu, pro nás často nepochopitelnému, střílejí. Tuto součást globalizace považuji za velmi stresující a nevím docela přesně, jak se s ní vyrovnávat. Možná proto všichni tak trochu věříme, že katastrofy se dějí nějak anonymně, někomu jinému, někde daleko v jiném světě.
Jiří Pruša
Tak ČSA se snad konečně někdo ujme

Po deseti letech se snad skončí smutná sága českého národního leteckého dopravce, jehož osud se od roku 2003 stal součástí soupeření našich hlavních politických stran. Je to právě těchto posledních deset let, kdy se ČSA zmítá na pokraji krachu především díky nereálně ambiciózním plánům svých vrcholových managementů dosazených zvenčí. Těchto posledních 10 let stálo české daňové poplatníky přes čtyři miliardy korun jen na státních podporách. Za tyto peníze máme nyní firmu, která je oceněna na 148,5 milionu Kč. Firmu, která navíc musela rozprodat všechna svá aktiva včetně letadel, hangárů, ziskových činností i vlastního sídla jen proto, aby přežila a byla schopná s finanční podporou státu ufinancovat přehmaty, které by v něrmálně fungujícím ekonomickém prostředí nevznikly.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Místo vězení má být víc finančních trestů, pěstovat konopí nebude trestné
Přímý přenos Poslanci projednávali reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS...
Konec úřadu pro demokracii či vyšetřování zločinů. Rubio přichází se škrty
Šéf americké diplomacie Marco Rubio představil plán na rozsáhlou reorganizaci ministerstva...
Čeští vojáci půjdou k soudu kvůli smrti Afghánce, hrozí jim až výjimečný trest
Státní zastupitelství obžalovalo čtyři příslušníky českých speciálních sil kvůli smrti afghánského...
Alzheimera bychom mohli vyléčit dřív, než propukne, říká neurobioložka Moudrá
Premium Studovala v Kanadě a přednášela na prestižní Cambridgeské univerzitě. Nyní se snaží nabyté...

SPECIALISTA VÝROBNÍHO CONTROLLINGU (OD 67.000 KČ)
Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat:
67 000 - 80 000 Kč
- Počet článků 45
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3725x
Držitel českého rekordu v počtu dosažených letišť.
Fotky, videa, reportáže z mých expedic najdete na FlyingRevue.cz.
Knihy:
- Svět letecké dopravy
- VFR Communication (výuková online aplikace pro piloty)
- VFR anglická komunikace
- Chytré létání
- Abeceda reálného socialismu a další