Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Botswana podle pana Paroubka

Botswana je země v jižní Africe, které se daří velmi doře jak ekonomicky, tak politicky. Je atraktivní pro turisty, přitažlivá pro podnikání a přátelská ke všem. Přesto si ji pan Paroubek vybral při svých výpadech jako vzor všeho špatného. Proč myslíte, že to dělá?

Pan Jiří Paroubek v jednom prosincovém interview prohlásil: "A už čtyři měsíce činnosti vlády Petra Nečase stačily k tomu, aby lidi poznali, že byli oblafnuti. Navíc způsobem, který je možný snad v Botswaně, ale ne ve střední Evropě." Začátkem srpna měl pan Paroubek na adresu trojkoalice také říci: „Tímto způsobem se jednat nedá. Možná se tak pracuje někde v Botswaně, ale my bychom tak neměli postupovat“.

Zmíněné citáty ukazují na zásadní neznalost africké reality i na lokální rozměr člověka, který je přednesl. Opravdu se potřebujeme takto trapně vyvyšovat? A proč si zvolil právě Botswanu? Ví vůbec něco o této zemi? Co mu dává právo takto mluvit o kom zřejmě nic neví? Mluví s takovouto znalostí věci vždycky?

Zmíněné výroky jsem četl ve chvílích, kdy jsem dokončoval přípravu na vánočně-novoroční cestu mimo jiné také do Botswany. Nepříliš japná slova našeho bývalého předsedy vlády na adresu Botswany ve mně proto ještě zvýšila zvědavost na to, jak to tam skutečně vypadá.  Před cestou jsem se dočetl, že

  • Pouhých 1,7 milionu lidí žijících na území o polovinu větším než Německo, udržuje tradici nejsilnější africké demokracie, síť výborně udržovaných silnic, svou vlastní a ziskovou leteckou společnost atd. Nás je šestkrát tolik, zemi máme 6 krát menší, jaké jsou silnice víme a naše národní letecká společnost spěje od doby, kdy do jejího vedení začala zasahovat naše politická garnitura, pomalu k záhubě.
  • Botswana je v mezinárodním žebříčku korupce na 32. místě, Česko se dělí o 47. Místo mj. i s Řeckem, které paní Paroubková v jiném interview obdivovala jako vzor sociálně spravedlivého a ekonomicky rozumného systému.
  • Botswana má nulovou toleranci pro korupci a nikdo ze špičkových Botswanských politiků není a dlouho nebyl zapleten do žádné korupční aféry (informace Transparency International a BBC). Srovnání s ČR není myslím třeba, protože všichni asi víme svoje.
  • Botswana je jedinou zemí na světě, která poskytuje zdarma léčiva potřebná pro HIV pozitivní pacienty. Toto je jeden problém, který naštěstí v takovém rozměru jako Botswana řešit nemusíme.
  • Botswanské ekonomické zákonodárství jí řadí na 40. místo v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik na světě – ČR je na 28. místě.
  • Má  státní dluh ve výši 15% národního důchodu a většinou se Botswaně daří držet vyrovnaný státní rozpočet. Situace v ČR je obecně známá.
  • HDP v Botswaně roste po mnoho let rychleji než v ČR. Za posledních 40 let se posunula z místa jedné z nechudších zemí světa na úroveň odpovídající podle různých ukazatelů například Turecku – tzn. zemi řadící se někam doprostřed světového žebříčku.
  • Kriminalita Botswany je kolem světového průměru.

Z načtené teorie jsem tedy měl hodně důvodů věřit, že jedeme do příjemné, rozvinuté, sebevědomé země. Zbývalo vše prověřit na vlastní kůži. Po problémech se sněhem v Praze a ve Frankfurtu jsme doletěli 22. prosince do Johannesburgu s jednodenním zpožděním, zde jsme si vypůjčili letadélko a z letiště Lanseria vyletěli na velkou okružní cestu po zemích Jižní Afriky.

 

Finále na letišti v Maunu

První zástavkou bylo město Maun ve střední Botswaně, kam jsme přiletěli po 3 hodinách letu nad pouští Kalahari. Chvilku nám trvalo se při pasovém odbavení, zorganizovaném jen pro nás, shodnout s pasovou úřednicí na tom, že mezi Českou republikou a Botswanou platí již asi dva měsíce bezvízový režim. Telefonní hovor s Ministerstvem zahraničí v Gabarone pasové úřednici tuto skutečnost naštěstí potvrdil a tak jsme byli vpuštěni do země. Vrátili jsme se zpět k letadlu, natankovali benzín a vložili do GPS databáze souřadnice přistávací dráhy (nikoliv letiště), na které jsme měli v džungli delty Okavango přistát a najít tam ubytování, které jsme si rezervovali na další dvě noci. Doufal jsem, že souřadnice, které mi poslala e-mailem pracovnice agentury, jsou správné. Pokud by totiž jediné z těch asi 12 čísel správně nebylo, mohli bychom tak akorát pár hodin nad deltou kroužit a pak se vrátit zpět.

Přistávací dráha Xakanaxa

Po 30 minutách letu na nás mezi stromy vykoukla dráha a bylo vyhráno. Dvakrát jsem ji obletěl, abychom zahnali případná divoká zvířata a také abychom si dráhu prohlédli. Vše bylo v pořádku a tak jsme přistáli. U konce dráhy na nás už čekal mladý muž s džípem. Oddechli jsme si, protože další instrukce, kterou jsme dostali ještě před příletem, říkala, abychom nevylézali z letadla, dokud k nám někdo nepřijde. Jinak prý hrozí nebezpečí napadení nějakým divokým zvířetem. Náš průvodce nám pomohl připoutat letadlo, vyložit věci a odvezl nás do tábora Okuti, kde strávíme další dva dny.

Probuzený lev

Ekologický tábor Okuti

Jak to tam vypadalo a co jsme tam viděli, ukazují fotky. Stravování, hygiena, zacházení, podnebí, lidé – vše špičkové. Zajímavé je, že cena za noc se 2 výlety safari, plnou penzí a skvělým zacházením je zde nižší než jsme zaplatili nedávno v hotelu Modrá Růže v Českém Krumlově za postel a snídani a s propastně horším zacházením ze strany personálu.

Podvečer v deltě řeky Okavango

Po dvou dnech pobytu nás náš průvodce odvezl zpět na dráhu Xakanaxa, abychom mohli pokračovat v cestě. Po odehnání antilop a prohlídce dráhy startujeme ke dvouhodinovému letu nad džunglí do dalšího plánovaného bodu naší trasy. Letiště v Kasane je dobře vybavené, přibližovací i služba pracuje bezchybně, asfaltová přistávací dráha, pojížděcí dráhy i stojánka jsou čisté, bez nerovností, u letiště se tyčí věž.

 

 

Letiště v Kasane

Na letišti stojí vyleštěné letadlo ATR společnosti Air Botswana (ATR používají i ČSA) a hodně malých aero taxi, kterými se turisté dostávají do méně přístupných částí národních parků. Jak domluveno, přesně v poledne pro nás přijíždí auto a odváží nás do hotelu na břehu řeky Chobe. Silnice je v prvotřídním stavu, jen nás na chvíli zastavuje přecházející stádo slonů, kteří se jdou napít. S myšlenkami na pana Paroubka silnici i se slony fotím.

Silnice u Kasane s přecházejícími slony

Po stolech hotelové restaurace se drze pohybují místní opice a sem tam někomu ukradnou coca-colu, rozlijí si ji na zem a ze země ji vypijí. Opice u nás v restauracích nejsou, to je pravda.

Vánoce v Kasane

Pak se trochu projdeme po Kasane – vše jak to má na malém městě být – nákupní středisko, vozíčky do samoobsluhy na parkovišti plném aut, obchůdky, děti, maminky, všichni normálně oblečení, veselí. Vedle velmi evropsky vypadající nemocniční areál. Úsměv vzbuzuje jen obrázek zasněženého Santa Klause – je zde asi 35 stupňů tepla – u nás v té chvíli sněží a mrzne. Následující večeře v hotelu je skvělá, jen ceny jsou tu nižší než v Praze.

 

 

Druhý den trávíme na safari džípem a lodí. Pár fotek  čtenářům přikládám. Další den pak odlétáme do Zambie. Bezpečnostní, celní, pasová kontrola – vše probíhá i v místních podmínkách profesionálně. Pak jdu přihlásit letový plán na náš let a zaplatit letištní poplatky – je to o něco jednodušší, než je tomu obvykle na srovnatelných letištích v ČR. Ceny za všechny letištní služby i za benzín jsou asi tak o třetinu nižší než u nás. Náš pobyt v Botswaně končí.

Moje osobní zkušenost s Botswanou byla výborná a zapadá do hodnocení této země. Jednání lidí, úroveň služeb, zacházení státních zaměstnanců, kvalita řízení letovému provozu – vše, co jsme měli možnost posoudit, jsou na velmi dobré úrovni a ceny většinou nižší.

Nechávám nyní na čtenářích, jaký názor na Botswanu si vytvoří na základě tak rozdílných pohledů které prezentoval pan Paroubek a jak jsem věci viděl já.

 

Autor: Jiří Pruša | sobota 15.1.2011 13:50 | karma článku: 35,50 | přečteno: 2820x
  • Další články autora

Jiří Pruša

Jsou děti přežitek nebo dobrá investice?

Zajímavá úvaha Dana Vávry „Děti jsou přežitek“, kterou jsem si úplnou náhodou včera přečetl na tomto blogu, mě po nějakých pěti letech mlčení dovedla k tomu napsat konečně zase jeden příspěvek.

28.1.2019 v 10:38 | Karma: 40,03 | Přečteno: 4080x | Diskuse| Osobní

Jiří Pruša

Ostrovy severního moře, den 7

Dnes jsem udělal dobrý skutek. Svezl jsem správce letiště nad jeho letištěm a ostrovy kolem. Tak nadšeného spolucestujícího jsem snad ještě nikdy neměl.

23.6.2014 v 15:46 | Karma: 23,37 | Přečteno: 3185x | Diskuse| Cestování

Jiří Pruša

Letadélkem z Příbrami na Kypr

Najít trať z Příbrami do Paphosu na Kypru není úplně jednoduché. Můj základní cíl pro tuto 2500 km dlouhou cestu bylo letěl s jediným přistáním na celé cestě. Doletět jsem plánoval za dva dny. Cestou mě ale potkaly dvě zcela neočekávané záležitosti, které cestu zásadně zdramatizovaly. Díky tomu jsem se také nemohl dostatečně soustředit na fotografování a tak je tentokrát obrázků z vlastní cesty méně než bych si přál.

8.11.2013 v 9:15 | Karma: 32,10 | Přečteno: 4407x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Příběhy vybuchlého domu - týden po té

Dnes, v pondělí v 9 hodin 55 minut to je přesně jeden týden od chvíle, kdy došlo k výbuchu plynu v přízemí domu na Smetanově nábřeží v Praze 1. V globálním světě se každý po svém musíme vyrovnávat s tím, že někde bylo zemětřesení, jinde teroristický útok a někde úplně jinde po sobě lidi kvůli něčemu, pro nás často nepochopitelnému, střílejí. Tuto součást globalizace považuji za velmi stresující a nevím docela přesně, jak se s ní vyrovnávat. Možná proto všichni tak trochu věříme, že katastrofy se dějí nějak anonymně, někomu jinému, někde daleko v jiném světě.

6.5.2013 v 9:55 | Karma: 29,43 | Přečteno: 4229x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Tak ČSA se snad konečně někdo ujme

Po deseti letech se snad skončí smutná sága českého národního leteckého dopravce, jehož osud se od roku 2003 stal součástí soupeření našich hlavních politických stran. Je to právě těchto posledních deset let, kdy se ČSA zmítá na pokraji krachu především díky nereálně ambiciózním plánům svých vrcholových managementů dosazených zvenčí. Těchto posledních 10 let stálo české daňové poplatníky přes čtyři miliardy korun jen na státních podporách. Za tyto peníze máme nyní firmu, která je oceněna na 148,5 milionu Kč. Firmu, která navíc musela rozprodat všechna svá aktiva včetně letadel, hangárů, ziskových činností i vlastního sídla jen proto, aby přežila a byla schopná s finanční podporou státu ufinancovat přehmaty, které by v něrmálně fungujícím ekonomickém prostředí nevznikly.

15.3.2013 v 8:55 | Karma: 30,97 | Přečteno: 2337x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:19

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Trump se vidí jako disident, soud je pro něj marketingová sklizeň, tvrdí expert

2. května 2024

Premium Pokud dojde na televizní debatu Donalda Trumpa a Joea Bidena, jako jednoznačný vítěz z ní vzejde...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:55

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 45
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3720x
Letec a publicista
 

Držitel českého rekordu v počtu dosažených letišť. 
 

Fotky, videa, reportáže z mých expedic najdete na FlyingRevue.cz.
 

Knihy: 
- Svět letecké dopravy
- VFR Communication (výuková online aplikace pro piloty) 
- VFR anglická komunikace
- Chytré létání
- Abeceda reálného socialismu a další 

Seznam rubrik