Maďarsko Maďarům – maďarský fašizmus na vzestupu 3

Pokud se nemýlím, podařilo se maďarským klerofašistům, straně Jobbik, získat asi nejvíce hlasů (v procentech z účastníků voleb v dané zemi) pro extrémisty pravicového založení v celé EU. Zdůrazňuji, že mluvím o pravicových extrémistech, nikoli levicových – to by pak samozřejmě soupeřili o evropské vítězství s celou řadou bolševických stran jako je třeba KSČM.

Jobbikjobbik.hu

Jaké tedy jsou výsledky voleb do evropského parlamentu v Maďarsku a co z toho můžeme vyčíst? Tvrdá čísla jsou při volební účasti přes 36 procent následující (strany, které překonaly hranici 5%):

Fidesz–KDNP (konzervativní nacionalistická křesťanská opozice pod vedením Viktora Orbána): 56,37%

MSZP (vládnoucí socialisté): 17,37%

Jobbik (šovinističtí klerofašisté - vede Morvai Krisztina, viz foto): 14,77%

MDF (konzervativní pravice – lídr kandidátky Bokros): 5,3%

Při pohledu na své předchozí blogy věnující se maďarské politice musím konstatovat slovy zklasičtělého výroku mého dobrého kamaráda - “V poslední době pozoruju, že mám ve všem pravdu! ” ;)

Potvrzuje se trend nástupu fašizmu v Maďarsku. Orbánův Fidesz sice přišel s fantaskní teorií, že za Jobbik, Maďarskými gardami (na Jobbik pevně napojené – něco jako jejich Lidové milice či SA) a dokonce za sérií pouličních násilností od roku 2006 stojí socialisté a jimi vedené tajné služby. Ale to spíš patří do koloritu stranického boje. Bylo by zajímavé zjistit, zda absence extrémní levice je dána tím, že narozdíl od českého prostředí se maďarští komunisté hned (Miklós Németh, Imre Pozsgay, Gyula Horn, Károly Grósz...) po roce 1989 přetransformovali rychle v socialisty, sociální demokraty – dnešní MSZP. Extrémní pravice nebo extrémní levice je totiž prašť jako uhoď – rozdíly jsou jen v hlavách nemocných příznivců těchto hnutí.

Mé poslední blogy k maďarské politice:

V Maďarsku se schyluje k evropskému politickému rekordu

Zmaďarizuje Paroubek českou politiku? - podruhé

Maďarský fašizmus na vzestupu 2

Uvidíme, jakse Fidesz začne chovat po volbách do parlamentu naplánovaných na jaro 2010, které zřejmě vyhraje stejně drtivě jako volby do europarlamentu. Uvidíme, začne-li se konečně distancovat od šovinistických klerofašistických uskupení jako jsou právě Jobbik a Maďarské gardy. Dosud tak nečiní, což lze racionálně uchopit jako vyčůranost s cílem získat i hlasy z řad extrémistů a tím je chytře oslabit. Pokud je po parlamentních volbách neodkopnou, bude to velmi vážný problém. Ještě vážnější problém nastane, pokud Fidesz bude nadále zasahovat skrze maďarsky mluvící menšiny hlavně do záležitostí Slovenska a Rumunska. Situace se pak může velmi vyostřit a to vskutku není přehánění. Do provokací okolních zemí se nemoudře občas aktivně zapojí také prezident László Sólyom.

Z výsledků je pro mě překvapivé snad jen to, že se MDF podařilo dostat do europarlamentu alespoň Lajose Bokrose, vynikajícího ekonoma a strůjce tzv. Bokrosova balíku z poloviny 90.let. Čekal jsem spíš, že se začnou propadávat do “mimoparlamentna” jako liberální SZDSZ. Strhující výsledek Fideszu a výrazný nástup Jobbiku se dal čekat – frustrace Maďarů z ekonomické situace tomu napomáhá a sebevražedné nápady vlády Gordona Bajnaiho jako zvýšení DPH a záměry zavést daň z nemovitostí na celonárodní úrovni vyslovené těsně před volbami také nepatří mezi perly politického marketingu.

Podíváme-li se na volby v celé EU, velmi potěšující je, že při pohledu na střední Evropu se jasně rýsuje fakt, že zdejší stranické systémy a politické systémy obecně, se stabilizují. V ČR s tím máme narozdíl od ostatních zemí Visegrádu již delší zkušenost, ale v eurovolbách se to projevilo poprvé. Je konec hejhulů , co si založí straničku půl roku před volbami s jedinou motivací – totiž vydělávat v politice. Má to své výhody a nevýhody jako vše, ale výhody podle mého převažují. Čím méně stran, tím lépe. Tak nebo tak se ideologické rozdíly v bohatých demokraciích stabilního typu jako je ČR stírají. Losna se s Mažňákem nějak dohodne. Sice se z toho člověku občas zvedá kufr, ale jak říkával Churchill – bohužel nic lepšího než demokracii nemáme.

PS: Jobbik mají web i anglicky . Takže i nehungaristé se mohou potěšit těmito lidmi  příjemného vzhledu a kultivovaného zevnějšku.




Autor: David Prokop | středa 10.6.2009 11:45 | karma článku: 15,13 | přečteno: 1890x
  • Další články autora