Toledo, město tří kultur
Toledo je nazývané často „městem tří kultur“, a je jednou z nejkrásnějších a historicky nejbohatších destinací ve Španělsku. Leží na skalnatém kopci obklopeném řekou Tajo a má jedinečnou atmosféru, kde se mísí křesťanská, židovská a muslimská kultura. Všude kolem najdete úzké dlážděné uličky, starobylé kostely, synagogy, mešity a monumenty, které vyprávějí své příběhy. Je nádherné se zde jen tak ztratit, bloumat uličkami a objevovat další a další krásné stavby tohoto města, zapsaného na seznam UNESCO.
El Alcázar
El Alcázar je dominantou Toleda a nachází se na nejvyšším bodě města. Tato monumentální pevnost sloužila jako královské sídlo, vojenská akademie i muzeum. Interiéry dnes hostí Museo del Ejército (Vojenské muzeum), které nabízí fascinující pohled na vojenské dějiny Španělska. Z vrcholu pevnosti si můžete užit dechberoucí výhled na okolní krajinu. Svou čtyřbokostí nám hodně připomínal Bratislavský hrad… 🙂
Katedrála Panny Marie (Catedral Primada)
Toledská katedrála patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám ve Španělsku. Je to mistrovské dílo architektury s bohatě zdobenými interiéry, včetně sakristie plné uměleckých děl od mistrů jako El Greco, Goya nebo Caravaggio. Prohlídka katedrály zahrnuje i návštěvu impozantní kaple a pokladnice. Katedrála je velmi rozlehlá a stojí za prohlídku, ale je dobré si ji i obejít, – v těsné blízkosti najdete budovu radnice, která je taky hodna zachycení na fotografii, a určitě za fotografii stojí i brány do areálu – například Brána s hodinama – Puerta de reloj, Brána s levy -Puerta de leones, nebo puerta del perdón.
Iglesia de los Jesuitas
Tento barokní kostel nabízí neuvěřitelný panoramatický výhled z jeho věže, který je jednou z hlavních atrakcí. Interiér je zdobený jemnými detaily a čistým barokním stylem, který vás přenese zpět v čase. Pokud máte rádi trochu klidu a chcete si odpočnout od hluku turistů, toto je skvělá zastávka. Výhled z hora na město určitě stál za ty schody nahoru… 🙂
Santo Tomé
Tento nenápadný kostel na náměstí plaza del Condé je domovem jednoho z nejvýznamnějších děl El Greca, „Pohřeb hraběte Orgaze“. V letech 1586 až 1588 namaloval El Greco Pohřeb hraběte z Orgazu na obrovské plátno (olej na plátně, 188 x 248 cm.), které ilustruje zázrak, ke kterému došlo v roce 1323, kdy svatý Štěpán a svatý Augustin sestoupili z nebe osobně pohřbít Gonzala Ruize de Toledo. Obraz je mistrovským spojením duchovního a realistického umění, a pro milovníky umění je tenhle kostelík nutnou zastávkou v rámci prohlídky Toleda.
Synagoga Santa María la Blanca
Santa María la Blanca je chrám postavený v židovské čtvrti Toleda v roce 1180 jako synagoga, která poté, co fungovala 211 let, byla vyvlastněna a přeměněna na kostel v důsledku pogromu v roce 1391. V roce 1550 byla reforma připisovaná Covarrubiasovi k zřízení bítiště, které fungovalo alespoň do roku 1637. V roce 1791 bylo místo upraveno tak, aby sloužilo kasárnám. V roce 1851 byla provedena rekonstrukce (ze zničeného stavu) a v současnosti slouží hlavně jako cíl turistů .
Tato mudejarská stavba, vytvořená maurskými kameníky, je uspořádána ve směru východ-západ a má půdorys baziliky s pěti úzkými loděmi uspořádanými do výšky a oddělenými pilíři, na kterých spočívají podkovové oblouky.
Přestože mezi střídmostí exteriéru synagogy a jejím propracovaným interiérem existuje určitý kontrast, vede architektura v souladu s orientální tradicí člověka dovnitř sebe samotného.
Mezi jeho architektonické prvky patří hladké bílé zdi z cihel, osmiboké pilíře s kachlovými sokly, geometrická výzdoba na vlysech a rostlinná výzdoba na hlavicích pilířů. Všechny tyto charakteristiky a rozložení prostor s hlavními loděmi tvořenými sledem podkovovitých oblouků podepřených pilíři mají tendenci připomínat typologii mešity.
Třicet dva sloupů tohoto chrámu je vyrobeno z cihel pokrytých cementem a vápnem. Hlavní města, zdobená šiškami a svitky, naznačují vliv románského umění. Nad podkovovitými oblouky převládá abstraktní ornamentika v horizontálních vlysech, jejichž součástí jsou lišty s jemnými motivy vycházejícími z interakce linií a medailonů. Geometrické propletence tvořené čarami jsou almohadského původu.
Tato synagoga v minulosti předělána na kostel je unikátní ukázkou architektury s vlivy islámského stylu. I když dnes neslouží jako náboženský prostor, její interiéry jsou ohromující svou jednoduchostí a elegancí. Je to ideální místo, kde můžete pocítit propojení mezi kulturami, které Toledo definují.
San Juan de los Reyes
Klášter San Juan de los Reyes, považovaný za nejreprezentativnější stavbu toledské gotiky, nařídili postavit katoličtí panovníci pod přímou patronací královny. Tento klášter je mistrovské dílo gotické architektury s prvky mudejarského stylu. Překrásné zahrady a zdobené klášterní arkády nabízejí klidné místo pro odpočinek a meditaci.
Vytvoření moderního státu katolickými panovníky vedlo k založení kaplí a nemocnic, stejně jako dokončení předchozích prací, jako jsou katedrály Burgos a Toledo. Proto se okázalé gotické formy, které přinesli architekti jako Enrique Egas nebo Juan de Colonia, snoubí s prvky arabské architektury jižního Španělska. San Juan de los Reyes proto ukazuje slávu panovníků, kteří sjednotili různá křesťanská království a bojovali o dobytí posledního muslimského města na Pyrenejském poloostrově, království Granada. Stejně tak byla stráží a opatrovnictvím kláštera pověřeni františkáni z Observance. Volba tohoto řádu ve prospěch ostatních je způsobena skutečností, že observační františkáni se chtěli vrátit k čistšímu životnímu stylu daleko od všech excesů a přepychu, které se vyskytovaly ve středověku, což byla myšlenka, kterou sdíleli i katolíci. V roce 1926 byl prohlášen za Historicko-uměleckou památku národního významu.
V současné době je známo, že architektem San Juan de los Reyes byl Juan Guas . Jeho jméno je však zmíněno až v roce 1853, po objevení nápisu umístěného v kapli kostela San Justo y Pastor v Toledu. Do té doby bude považováno za anonymní autorství, což dokazují spisy autorů jako Antonio Ponz nebo Magán, kteří se o autorovi uvedeného díla vůbec nezmiňují. Až různé studie, které provedl José María Azcárate Ristori v letech 1956 a 1958, ukazují, že od roku 1494 měl práce na starosti Juan Guas a jeho jméno se zdá být spojeno s mistrem Egasem Cuemanem , oba byli staršími mistry v letech 1479 až 1485.
A nezapomeňte se kouknout na chrliče na vnitřním nádvoří – spoiler alert 🙂
Další památky
Jestli máte čas, tak v Toledu je mnohem víc míst hodných návštěvy, Namátkou například:
- Puerta de Bisagra: Impozantní brána, která byla hlavním vstupem do města za maurských dob. Jestli chcete navštívit Mezquitu del Cristo de la Luz, která je trochu stranou od centra, nezapomeňte ani na tuhle památku
- Mezquita del Cristo de la Luz: Malá mešita s fascinující historií a jedinečnou kombinací muslimských a křesťanských prvků.
- Puente de San Martín: Historický most s krásnými výhledy na řeku Tajo a okolní krajinu. Určitě se u něj aspoň zastavte cestou z města, výhled na město řeku a most je velmi hezká podívaná.
- Hospital de Tavera: Renesanční budova, která sloužila jako nemocnice a dnes je muzeem.
- Casa del Greco: Muzeum věnované životu a dílu slavného malíře El Greca.
Všechny použité fotografie jsem pořizovala já osobně.
Simona Procklová
León – španělský klenot

León se nachází v srdci Španělska a je dalším z důkazů bohaté historie a kulturního dědictví této země.
Simona Procklová
Segovia

Dalším městem, kterému bych se v rámci svých cestovatelských vzpomínek dnes ráda věnovala je španělská Segovia.
Simona Procklová
Valladolid

V zimě je to s výlety za poznáním trochu horší, tak jsem se rozhodla, že se budu vracet do dávnější minulosti a vzpomínat na svou skoro dvouměsíční cestu po Španělsku. Mé vzpomínky patří hlavně zajímavým městům plným historie.
Simona Procklová
Kostel svatého Jakuba staršího v Boskovicích

Tento kostel jsem neměla plánu navštívit, ale jednoduše mě přitáhl svým vzhledem. I když se nachází na konci náměstí, tak je natolik výrazný, že jej nebylo možné přehlédnout. A protože já se ráda podívám do každého kostela, který
Simona Procklová
Zámek Kunštát a kostel sv. Stanislava

O víkendu jsme opět výletovali a tentokrát bylo naším cílem město Kunštát. Přidávám tak pár fotek k nakouknutí. Ostatní informace jsem čerpala z internetu.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Podepište, nebo se vraťte domů, tlačí USA opět Ukrajinu do přijetí dohody naslepo
Ukrajina by mohla během 24 hodin podepsat s USA dohodu o americkém podílu na svém nerostném...
Bradáčová podala dovolání v případu agenta, který připravil o peníze rozvědku
V kauze pracovníka rozvědky, který údajně zpronevěřil 3,1 milionu korun, podala nejvyšší státní...
Děkujeme za smrt. Ruský leviatan požírá vojáky, matky a vdovy se mechanicky klaní
Premium Ruská propaganda v době války s Ukrajinou vytváří příběhy, které svou absurditou překonávají...
Nedoceněný spojenec je Američanům nyní dobrý. Podnikl také nálety proti Jemenu
Britské stíhačky se v noci na středu nečekaně připojily k Američanům při náletech na jemenské...

MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR
D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
- Počet článků 39
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 468x