Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stahuji a sdílím! Jsem pirát?

Horlivost, až zarputilost s jakou mnozí lidé obhajují smlouvu ACTA, není ničím jiným, než odrazem jejich neuvěřitelné hrůzy z internetu. Tito lidé se nijak netají tím, že internet je pro ně nepřítelem číslo 1., kterého je nutno svázat, omezit, zavřít do klece a tvrdě cenzurovat. Represe ale nikdy nebyly řešením. Dějiny jsou toho dostatečným důkazem a špatně vždy skončřili ti, kdo je prosazovali!.

Když jsem sledoval sobotní pořad Politické spektrum na ČT24 a viděl útoky jednoho z hostů, Alexandra Tomského na svobodu internetu, jeho „prorocké“ výkřiky, navozující v divácích pocit, že nekontrolovaný internet bude zkázou lidstva, uvědomil jsem si, že ten člověk se internetu strašně bojí. Pan Tomský je typickým představitelem určité sorty lidí, kteří mají z internetu, zejména z jeho svobody, panickou hrůzu a tím, že jsou určitým způsobem mediálně známí, snadno manipulují s mozky lidí, majících zatím o internetu pouze povrchní znalosti.

Internet není nepřítel!

Pan Tomský v závěru pořadu korunoval své vystoupení slovy, že internet nemůže existovat bez cenzury! Tento pán se za svůj život nedokázal s internetem spřátelit, nedokáže využívat jeho obrovský informační potenciál a co je nejhorší, vůbec nepochopil smysl internetu. Jako nakladatel jej považuje pouze za nepřítele, ohrožujícího jeho živnost, tedy produkci papírových knih. Tento pán, spolu se spoustou sobě podobných, nepochopil, že díky internetu a sdílení informací, které k němu neoddělitelně patří, se lidstvo posouvá kupředu stokrát rychleji, než v minulosti. Kdyby člověk nezačal sdílet informace, a buďme si jisti, že s tím začal už v době kamenné, lezeme dosud po stromech.

Díky sdílení se vyvíjíme

Sdílení informací odjakživa pohání lidstvo. Díky sdílení informací se člověk naučil komunikovat pomocí řeči, díky sdílení informací měly nápady a vynálezy jednotlivců šanci rozšířit se do celého světa a urychlovat vývoj celé společnosti. Nemalý podíl na tom měly knihy a zejména knihovny. Prostřednictvím knihoven lidé sdíleli informace už od založení první knihovny v Nippuru 2000 let. př. n. l. , přes první veřejnou knihovnu¨na Aventinu, v Římě za vlády Cézara, až po dnešní moderní knihovny. Právo na bezplatné využívání informací, uložených v knihovnách máme bohudík už od 19. století. Strach ze svobodného šíření informací měly vždy totalitní a despotické režimy. Typickým příkladem může být doba středověkého temna, kdy bylo šíření myšlenek prostřednictvím knih považováno za vysoce nebezpečné pro tehdejší establishment a jako takové bylo stíháno inkvizicí.

Základní smysl internetu

Odpůrci svobody internetu a zejména sdílení, si dnes vůbec neuvědomují, že právě sdílení informací bylo prvotním účelem předchůdce internetu – Arpanetu, který si vytvořily před třiačtyřiceti lety čtyři americké univerzity pro rychlou výměnu informací. Je typické, že největšími nepřáteli svobody internetu, jsou velké korporace, mnohé státní instituce, zkorumpovaní politici, velcí producenti a pak samozřejmě obrovské masy příživníků, skrývající se za nejrůznějšími tzv. ochrannými svazy. Bez sdílení na internetu by lidstvo nikdy nedosáhlo současného vědeckého pokroku. Je nepředstavitelné, že by mezi sebou vědci, ať již pracují v jakémkoliv oboru, nesdíleli své objevy. To bychom skutečně byli úrovní myšlení doposud sto let za opicemi. Velmi dobře to vystihl známý popularizátor vědy, profesor Jaroslav Petr ve své úvaze Pravěká copyrightová krize, viz: http://www.osel.cz/index.php?clanek=6136, kterou každému doporučuji k přečtení.

Stojíme na rozcestí internetu

Je neoddiskutovatelným faktem, že každý špičkový odborník vložil do své vědecké práce obrovskou dávku svého úsilí, umu, duševního vlastnictví, mnohdy větší, než skladatel, interpret, nebo dokonce producent uměleckého díla. Samozřejmě, že umění je součástí našeho života a k jeho šíření je třeba jistých zákonitostí a omezení, nicméně i toto duševní vlastnictví je určeno k tomu, aby bylo šířeno. Jenže neštěstím současné doby je to, že toto šíření se mění v prosté kupčení, ze kterého má původní autor jen nepatrný zlomek z celkového výdělku. Je zajímavé, že špičkoví vědci naopak usilují o to, aby byly jejich objevy šířeny a sdíleny co nejvíce. Jestliže někdo „nezákonně“ šíří hudební nebo literární dílo, je to označováno za krádež. Pokud se takto šíří a sdílí nejnovější vědecký objev, je to vždy ku prospěchu lidstva a úspěch dotyčného vědce je posuzován i podle toho, jak často je jeho dílo sdíleno. Ano, i tady existují určitá omezení, například patentová, ale za dodržení přesně daných podmínek, lze s takovýmto objevem volně nakládat, dále jej sdílet a hlavně jej rozvíjet.

Jsou novináři zloději?

Jako novinář, zabývající se dlouhá léta popularizací vědy samozřejmě také z internetu čerpám a stahuji veškeré informace o nejnovějších vědeckých objevech a poznatcích a prostřednictvím své publikační činnosti je ve svém časopise sdílím – nabízím je čtenářům ve srozumitelné formě. Podle zcestné logiky některých odpůrců svobody internetu, bych mohl být klidně považován za zloděje, kradoucího cizí myšlenky. Pokud bych se striktně držel veškerých omezení, musel bych používat tyto informace pouze ve formě citací, ovšem díky vědecké terminologii drtivé většiny podobných zpráv, by to bylo pro většinu čtenářů naprosto nesrozumitelné. Řeším to tak, že ve své práci důsledně využívám instituce odkazů na prameny a tím nijak původním autorům neškodím. Právě naopak, popularizuji jejich práci, o které se dozvědí masy čtenářů.

Jurisdikce v rozpacích

Žádný z právníků, na které jsem se obrátil, mi není schopen vysvětlit jednoduchý rozdíl mezi různými formami sdílení. Kupuji si poměrně značné množství knih, ale vzhledem k omezeným prostorovým možnostem své domácnosti, jsem si zvykl už před lety, poslat je po přečtení zkrátka dál. Nechám ji ve vlaku, v čekárně u lékaře, nebo ji dám kamarádovi. Na tom není nic špatného a nikdo mne za to nemůže postihnout. Stejně tak tomu bylo s cédéčky, která jsem rozdával podobným způsobem. Postoupil jsem je zkrátka ke sdílení. Dnes již cédéčka nekupuji, ne proto, že bych si je stahoval z internetu, i když je to jednoduché jak facka, ale proto, že muzika, která mne zajímá, je volně dostupná na oficiálních stránkách, internetové připojení mám stále k dispozici a tak si ji mohu kdykoliv poslechnout. Právníci však nejsou schopni definovat rozdíl mezi tímto mým sdílením, které je naprosto zákonné a oním nezákonným, za které je považování sdílení prostřednictvím internetu. Když někomu dám cédéčko, pro které už nemám doma místo, je to OK. Když potřebuji uvolnit místo na harddisku a stejné cédéčko, film, nebo knížku, které jsem si legálně koupil a zaplatil, uvolním ke sdílení a u sebe je smažu, je to trestné?

Internet, jako velká neznámá!

Vrátím se k výrokům pana Tomského, které reprezentují typické represivní snahy o cenzuru internetu. Strach, který tito lidé ze svobodného šíření informací mají, je pochopitelný. Mají strach především o svoji existenci, protože se nedokážou přizpůsobit současnému vědeckému pokroku. Proč myslíte, že se dnes tolik stahují například knihy v elektronické podobě? Důvody jsou dva a nad slunce jasnější. Za prvé je to neschopnost dát tyto tituly v elektronické podobě na trh současně s papírovým vydáním a to ve všech formátech, které jsou schopny rozpoznat současné elektronické čtečky. Těchto formátů existují desítky, ale vydavatelé elektronických knih tvrdošíjně trvají na tom „svém“ formátu, který je pro mnohé čtečky nečitelný. Například nepochopím, proč někteří vydavatelé prodávají své e-knihy v PDF formátu. Číst v tomto formátu na čtečce je totiž naprosté utrpení. Samozřejmě, existují chytré programy, které mi text převedou do libovolného formátu (např. Calibre), ale proč bych se tím měl zabývat já, to je snad starostí vydavatele. Pochopitelný je i zájem čtenářů, přečíst si knižní bestseler okamžitě po jeho vydání a ne čekat, až se vydavatel milostivě uráčí jej převést do elektronické podoby. Druhým důvodem je cena. Vydavatelé se tvrdošíjně drží ceny papírových knih a ty elektronické jsou v drtivé většině pouze o pouhé zlomky levnější, než jejich papírové sestřičky. Jestliže mne papírová kniha vyjde na 300 korun a elektronická na 280,-, pak si sakra rozmyslím tu elektronickou podobu koupit. Není pak divu, že elektronické knihy prodá pouhé desítky. Pokud by byla dostupná za rozumnou cenu, např. do 100 korun, vsadím se, že půjde prodej okamžitě do tisíců. Ale to je otázka obchodní strategie, které dnes vydavatelé příliš nerozumí.

Internet nelze cenzurovat!

To, co vyřkl pan Tomský o nutnosti cenzury internetu, bohužel reprezentuje i postoj celé řady politiků, kterým je díky lobby vlivných podnikatelů a to nejen v oblasti zábavního průmyslu, jasné, že tady jde i o jejich koryta. Čím více bude internet svobodnější, tím více se budou stávat ohroženým druhem. Před obrovským informačním potenciálem internetu se nedá skrýt. Dříve nebo později se na síti objeví všechny jejich kontakty, sebemenší prohřešky i nekalé praktiky, kterých se dopouštěli. Právě proto jsou vlády i jednotliví politici strachy bez sebe ze svobody internetu a hledají cesty jak tyto svobody omezit. Nedovolme jim to! Internet je a musí zůstat svobodný!

Autor: Pavel Preucil | neděle 19.2.2012 13:16 | karma článku: 30,62 | přečteno: 2046x
  • Další články autora

Pavel Preucil

Premiér Nečas přiznal veřejně svou neschopnost!

"Vláda a koalice byly tou smlouvou trošku podfouknuty," prohlásil dnes premiér Nečas při uvádění nové ministryně Ludmily Müllerové do úřadu,.Slova byl mířena na slavnou a každému známou, smlouvu o vydávání sKaret Českou spořitelnou. Přeloženo do češtiny: „zachovali jsme se jako blbci a skočili jsme Drábkovi na špek:“

16.11.2012 v 20:43 | Karma: 36,35 | Přečteno: 1868x | Diskuse| Ostatní

Pavel Preucil

Jak vyzrát na Kalouskovu vyšší DPH? Nákupem v cizině!

Tohle se ministru Kalouskovi asi líbit nebude, ale pokud se chová, jak stále tvrdí, ekonomicky on, nemůže se divit, že se budeme chovat ekonomicky i my. Zvedli jste nám DPH a chcete na nás vydělat? Tůdle! Vy jste na nás ušili boudu, ale my vám to oplatíme. Pokud má někdo dost rozumu, doma počítač s internetem a nějakou tu platební kartu, může klidně počítat na vánoční dárky s poloviční sumou, než by musel zaplatit u nás. A začít můžete nejlépe hned.

9.11.2012 v 12:56 | Karma: 36,39 | Přečteno: 3615x | Diskuse| Ostatní

Pavel Preucil

Pochází ministr Kalousek z jiné planety?

Ekonomické vize našeho vzácného ministra financí jsou vskutku roztodivné a popírají snad všechny fungující ekonomické zákony, platné na této planetě. Důkazem je jeho tvrdošíjné lpění na zvýšení daně z přidané hodnoty, které on, jako jediný na světě, považuje za spásu české ekonomiky. Nejhorší je však skutečnost, že se mu podařilo zmanipulovat pro svá nesmyslná opatření nejen vládní kabinet, ale i celou koaliční část sněmovny, kterou dnes tvoří asi 101 duší.

8.11.2012 v 6:30 | Karma: 46,70 | Přečteno: 8539x | Diskuse| Ostatní

Pavel Preucil

Petr Nečas: Slaboch s egem genia

Silácká prohlášení premiéra Petra Nečase z posledních dnů, vzbuzují pocit, že máme v čele vlády neuvěřitelného génia, jenž nemá na celém širém světě konkurenci. „Nemám soupeře, který by mne mohl sesadit“, „Mám dostatek podpory, abych pokračoval jako premiér i předseda ODS“ atd. Tento člověk si nejspíše vůbec neuvědomuje, že svou nekompetentností a slabostí přivedl naši zemi na pokraj zkázy.

2.11.2012 v 13:47 | Karma: 47,30 | Přečteno: 10615x | Diskuse| Ostatní

Pavel Preucil

Bombastické tanečky kolem prezidentské volby

Náš malý a dosud celkem inteligentní národ, dostal od politiků dárek nad dárky. Můžeme si připadat světoví, dokonce tak světoví, jako ti vzoroví Američané, kteří mají už plných 223 let to neuvěřitelné štěstí, že si mohou užívat zářného lesku přímé volby prezidenta. Trochu jsem se zamyslel nad tím, jak to vypadá na našem malém plácku.

19.6.2012 v 11:05 | Karma: 27,83 | Přečteno: 2171x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4405x
Osm let jsem šéfoval nejpopulárnější měsíčník o vědě a technice 21. STOLETÍ, který má úctyhodných 380 000 čtenářů, jako šéfredaktor jsem rozjížděl 2 roky časopis EPOCHA a poté řídil PANORAMU 21. STOLETÍ.Nedávno jsem převzal šéfredaktorskou pozici v novém časopise SVĚT NA DLANI. Mimo to jsem ještě šéfredaktorem časopisu 21. STOLETÍ MOZKOVNA. To vše ve vydavatelství RF HOBBY. Cestuji po našich luzích i po vzdálených zemích a to jak reálně, tak po internetu. Snažím se českému čtenáři představit to nejlepší, co vymyslely moudré hlavy, kterých je u nás i ve světě habaděj.