Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O čem se nepíše: Téměř zapomenuté oběti heydrichiády z venkova

Před 75 lety byl v Praze proveden atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Stalo se tak 27. května a ihned ten den večer došlo k vyhlášení výjimečného stavu, jehož druhý článek obsahoval smrtelnou výhrůžku:

Kdo osoby, které měly účast na spáchání atentátu, přechovává nebo jim poskytuje pomoc, anebo, maje vědomost o jejich osobě, nebo o jejich pobytu, neučiní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou. Téměř okamžitě začaly zasedat stanné soudy, u nichž neměl obviněný právo na obhajobu, neprobíhalo žádné vyšetřování a soudci měli jen dvě možnosti – odsoudit k smrti, anebo osvobodit. V drtivé většině případů se přiklonili k první možnosti a poprava zastřelením se konala pár hodin po vynesení rozsudku, odsouzený neměl právo na odvolání ani možnost zažádat o milost. Jeden z nejtragičtějších úseků našich novodobých dějin se dnes nazývá heydrichiádou.

V zápisech poříčské kroniky z roku 1942 není o atentátu na protektora ani zmínka. Kromě jiného se v ní píše, že k živelním pohromám nedošlo, pan Josef Bukovský naměřil 418 mm ročních srážek,  obec v rámci kraje patřila k těm nejlépe finančně zajištěným, patřily jí obecní lesy, pozemky, louky, kamenné i písečné lomy a dva činžovní domy. Ovšem jedna poznámka se z poklidného a věcného tónu vymykala. Cituji doslova: Farnímu úřadu v Poříčí bylo oznámeno, že byl v Praze zastřelen František Lecjaký, soukromý úředník, stár 58 roků, dne 20. června 1942  o 18 hod 45 min (oznámení zaslalo policejní ředitelství v Praze). František Lecjaký neměl domovskou příslušnost ve zdejší obci, ale po mnoho let jezdíval se svojí rodinou v létě do naší obce.

Tehdejší kronikář Bedřich Vlček, povoláním učitel na měšťanské škole v Poříčí, se však zmýlil nejenom ve jméně. Pan Lecjaký se nejmenoval František, ale Josef, v obci sice neměl domovské právo, ale trvalé bydliště ano, v té době se tyto dvě kategorie rozlišovaly. Také je nejasný pojem soukromý úředník, když u stanného soudu ho označili za úředníka technického.

O samotném Josefu Lecjakém se mi podařilo zjistit jen málo. Narodil se 19. března 1884 v Chrudimi, jeho manželka se jmenovala Anna, rozená Krausová. Rozsudkem stanného soudu ze dne 20. června 1942 byl odsouzen k trestu smrti zastřelením, k jeho provedení došlo ten samý den večer na kobyliském popravišti v Praze. Jméno Josefa Lecjakého je uvedeno na tamním pomníku mezi 535 oběťmi heydrichiády, která trvala od 27. května do 3. července 1942, kdy došlo ke zrušení výjimečného stavu. Dobový tisk každodenně otiskoval seznamy popravených, například Lidové noviny ve svém vydání ze dne 22. června 1942 zveřejnily jméno Josefa Lecjakého, technického úředníka, bytem v Poříčí nad Sázavou. Jeho vina spočívala v tom, že obstarával falešné doklady „nepřátelským osobám“.

Druhou obětí heydrichiády, spojenou s Poříčím, je Josef Steindler, který se in memoriam stal v roce 2005 čestným občanem Benešova. Narodil se v roce 1891 do početné (měl dvanáct sourozenců) židovské rodiny, která na Benešovsku vlastnila značný majetek, např. statek o rozloze dvě stě hektarů, lihovar, cihelnu či mlékárnu. Vystudoval benešovské gymnázium, kde mezi jeho spolužáky patřili i spisovatelé Vladislav Vančura a Karel Nový, pak pokračoval na hospodářské škole v Chrudimi. Během první světové války se ocitl na balkánském bojišti, odkud ho otec vyreklamoval kvůli řízení rodinných podniků.

Josef Steindler se kromě podnikání věnoval i společenskému a politickému životu. Byl členem Sokola, hasičského sboru, předsedou Svazu obcí a také předsedou Československo-jihoslovanské ligy, za což obdržel od jugoslávského krále Alexandra I. Řád bílého orla. Největší pozornost však věnoval svému rodišti, v letech 1926-1937 zastával funkci benešovského starosty, v níž se zasloužil mimo jiné o stavbu průmyslové školy v Husově ulici,  chirurgického pavilonu a kasáren v Dukelské ulici atp. Po obsazení českých zemí Němci a vzniku protektorátu v roce 1939 se Steindler kvůli svému židovskému původu stal náhle nežádoucím a oficiálními místy mu byla nabídnuta emigrace, což ovšem zároveň znamenalo ztrátu čtvrtiny majetku. Steindler se rozhodl zůstat, jeho manželka totiž pocházela z ryze české rodiny a žili tak v tzv. smíšeném manželství, což ho podle tehdy platných zákonů mělo ochránit před deportací do ghetta či koncentračního tábora. Stejná nařízení však stanovila, že  firmy Židů spadaly pod nucenou správu a nesměli působit v jiných profesích, než manuálních. A právě na tomto základě začíná životní tragédie někdejšího prvního muže Benešovska. Došlo k vystěhování celé rodiny do Poříčí nad Sázavou, kde pracoval jako kočí a noční hlídač, jeho manželka Anna získala zaměstnání ve Šnajberkově zahradnictví. V tomto nelehkém období jim hodně jim pomáhal poříčský farář Václav Tichý.

Poslední dějství se odehrálo 27. června 1942, v posledních dozvucích heydrichiády. Tehdy časně ráno přijelo do Poříčí gestapo, Josefa Steindlera zatklo a převezlo před stanný soud v Táboře. Současně ten samý den došlo k zatčení dalších významných benešovských osobností (mj. ředitele gymnázia J. Farku, ředitele nemocnice V. Otavu, ředitele nemocenské pojišťovny A. Fuksu). Soud v Táboře všem vyměřil trest smrti zastřelením, rozsudek byl vykonán 1. července. Poprava měla hlavně zastrašit benešovské obyvatelstvo. Manželka Anna Steindlerová s dětmi válku přežily, nicméně po roce 1948 se dočkaly dalších ústrků. To by však bylo na zcela jiné vyprávění…

 

Autor: Aleš Presler | neděle 28.5.2017 9:28 | karma článku: 33,95 | přečteno: 3351x
  • Další články autora

Aleš Presler

Šlapka si dala rande na hřbitově. U hrobu skladatele Karla Svobody.

V prosinci se hojně vzpomínalo na umělcovy nedožité 80. narozeniny, za pár dnů uplyne dvanáct let od jeho sebevraždy. Jak vidno, sláva, úspěch a ani finance neznamenají v celkovém součtu nic.

5.1.2019 v 9:13 | Karma: 36,16 | Přečteno: 3061x | Diskuse| Cestování

Aleš Presler

Praha přivítala nový rok čínským ohňostrojem. Zazněl Hutka, na Kryla se zapomnělo.

Máme v Praze nové vedení, které nám, nýmandům, umožnilo skvělý spektákl v podobě ohňostroje. Hlavouni nešetřili, na rozdíl od předchůdců přihodili pár set tisíc navíc.

2.1.2019 v 8:38 | Karma: 41,10 | Přečteno: 1946x | Diskuse| Společnost

Aleš Presler

Kde byli přátelé Václava Havla, když umíral? A kde byla jeho manželka?

Drtivá většina národa se dojímá nad sedmým výročím úmrtí Václava Havla, někteří jej zase označují za vlastizrádce. Nikdo z nich však nepřipomene, že bývalý prezident zemřel v naprostém osamění.

23.12.2018 v 8:30 | Karma: 44,14 | Přečteno: 4198x | Diskuse| Společnost

Aleš Presler

Proč vlci chtějí, abychom s nimi vyli? Aneb zamyšlení nad blogem.

Citace z Kodexu blogera: Na titulní stranu nepatří také články týkající se provozu blogu; tyto články patří do rubriky Hyde park. Výjimku tvoří články, které mají širší přesah zajímavý i pro čtenáře-neblogery.

15.12.2018 v 9:21 | Karma: 31,90 | Přečteno: 992x | Diskuse| Hyde park

Aleš Presler

Proč „lepší lidé“ chtějí, abychom dotovali jejich libůstky? Jako třeba Českou televizi?

Ve větším počtu se sejdou jen občas a za vyhovujícího počasí, nejraději na Václaváku. Tam za úderů bubnů skandují předříkávaná hesla, což připomíná totalitní První máj

14.12.2018 v 9:17 | Karma: 43,08 | Přečteno: 2021x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 325
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3270x
http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=475

Seznam rubrik