Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Taktika spálené země - jediná šance drobných živnostníků ?

Papaláši si v klidu paří, policie šikanuje hospody, co se postavily na odpor. Represe přituhují, podpora nefunguje a stát mluví o dalším "spřísnění". Mají vůbec drobné živnosti šanci zabránit své likvidaci? Ano, jednu mají.

Zatímco statisíce drobných podnikatelů visí nad existenční propastí a policejní komanda objíždějí zastrašovat ty, kteří  se věci odhodlali veřejně postavit, chlastá krajský policejní šéf s kmotry z ANO a ČSSD v hotelu, který má být uzavřen. Státní "podporta" těch, kterým stát svým rozhodnutím zastavil příjmy - ale ponechal výdaje,  je záměrně promíchaný guláš programů, nesplnitelných podmínek a úřední pomalosti a zákeřnosti, který vzbuzuje dojem že je záměrně sestaven tak, aby ti malí a drobní vykrváceli.    Zákony nebo LZP? to vše se ukázalo jako  ochrana naprosto nedostatečná před  ekonomickou likvidací v rámci státní zvůle.

A co postižení podnikatelé? Nemohou s tím dělat nic. Jen trpně čeka, až  zbankrotují nebo zdechnou hlady.   Stávkovat ? To nemohou ani normálně, protože jak známo, nemají za sebou odborové organozace a bosse (tedy nebude stávkovat  třeba celý sektor) a tím vlastní stávka pozbývá smyslu. A dnes? Stávkou zavřít své už tak vládou zavřené obchody? Ha ha...
živnostníci a majitelé drobných obchodů, skiareálů, či jinách uzavřených provozoven bezesporu tahají za  kratší konec. Oni jsou totiž NAHRADITELNÍ. Jakmile vykrvácí, přijdou o svoje úspory, skončí v insolvencích a exekucích, jejich horské boudy, skiarteály, obchody, provozovny koupí za pakatel a po haluzi  šíbři, kmotrové a možná holding. A po těch, kteří roky dřeli a potili krev ani  PES neštěkne.   Ale exekutoři si je najdou.

Jinými slovy, majetek se přesune od těch, kteří ho vydupali z popela a ze svého odříkání a práce k těm, kteří ho koupí  značně pod cenou. Zparazitují práci těch druhých.

Stát se nyní rozhodl utáhnout šrouby. Ačkoliv PES je už týdny na stupni 4, stále jedeme podle stupně 5  a mluví se o spřísnění. opatření. Všuichni si jistě pamatujem sliby vlády o tom, že PES je přesně proto, aby bylo PŘEDVÍDATELNO ,  co se bude dít při jakém  stavu epidemie. Bohužel, vláda kašle na svůj vlastní systém. Ale budiž. 

Dále se stát pokouší prosadit zákon schvalující likvidační pokuty pro podniky, které na protest otevřou. Tím se myslí  například ty, zapojené do iniciativy Chcípl pes. Nově hrozí pokuta až 3 000 000 Kč a stát se již nechal slyšet, že ji bude tvrdě vymáhat - což v podstatě  zanmená že podnik, který zbyl , danému protestujícímu hostinskému exekutoři seberou... Pardon, ne podnik, ale jen jeho AKTIVA.    Přidáno 9.02 2021: Soudruh Hamáček  dokonce prosadil pro rebelující podniky  likvidační sankci - roční zákaz činnosti. (zdrojzde )
Situace tedy  vypadá pro drobné podnikatele  beznadějně. Přesto tito podnikatelé účinnou možnost, jak  státu zatopit mají. Záleží ovšem, jestli na ni přijdou - a jestli ji  budou chtít využít. Ovšem zoufalí lidé, ti dělají zoufalé - a často nepěkné věci. A často věci ve stylu "po mě potopa" a "když mám  zhebnout já, vezmu aspoň co nejvíc sebou" a "nemám co ztratit!"
 Tou možností je TAKTIKA SPÁLENÉ ZEMĚ.
Už ve starověku se tato taktika využívala ve válkách. Zajistit, aby na opuštěném  území nebylo ničeho, čeho by mohl nepřítel využít jak hospodářsky, tak k ovládnutí území. Zničení infrastruktury. Zničení komunikací.Zničení veškerého majetku a zásob na opouštěném území. Nepříteli nesmí přejíti do rukou ničeho, co by mohl využít.
Nejslavnějšími představiteli této taktiky  byli bezpochyby Rusové, kteří ji využili hned dvakrát. Poprvé při  Napoleonově tažení, podruhé při Velké Vlastenecké válce. Samozřejmě, nehodlám nikoho nabádat k tomu, aby podminovával nádraží, zapaloval obilné lány, stříhal telegrafní dráty, nebo přepadal  četnické patroly. Toho jsem dalek.  Jen a pouze analyzuji, k čemu může - a podle mne i dojde,  jestli bude vláda dál utahovat šroub a smyčky kolem krků spousty lidí. 

V čem bude ona TAKTIKA SPÁLENÉ ZEMĚ spočívat ? Dle mé analýzy bude spočívat na pěti bodech, o kterých budou živnostníci uvažovat.

 

1: Učinit veškeré pohledávky vůči sobě nevymahatelné. Znamená to převést na rodinu, rozpustit, zašantročit veškerá aktiva, která mu zbyla. Veškerý movitý či nemovirtý majetek. Zachránit co nejvíce z úspor. Nutným důsledkem pak je také i to, přesunout veškerou svou ekonomickou činnost do šedé ekonomiky aby stá just neměl kde brát  a neviděl ze mě ani korunu.2: Propustit veškeré zaměstnance . Na hodinu, bez odstupného a  výplat. A nechat STÁT, ať se o ty lidi na své náklady  postará.  Až budou před úřady práce stát řady tisíců zoufalých hladových lidí, až se před nimi budou úředníci klepat strachy, teprve portom si vláda položí otázku, zda bylo nejmoudřejší. (Ano, můžu být  fér a dát jim místo toho prachy na ruku, ale STÁT ať o tom neví)3: Neplatit žádnému dodavateli.  Účelem je vytvořit či prohloubit vlnu DRUHOTNÉ PLATEBNÍ NESCHOPNOSTI  a nechat ji jako tsunami prohnat ekonomikou. SE VŠEMI NEGATIVNÍMI DŮSLEDKY, KTERÉ TO NA EKONOMIKY ZPRAVIDLA MÍVÁ.4: Zlikvidovat  nebo lépe rozdat veškeré  použitelné zásoby. Když je rozdám, snížím tím poptávku po daném druhu zboží, což opět znamená méně peněz do ekonomiky. Když je zničím, nikdo je nebude moci za pakatel koupit. A ti, co po mě budou chtít zaplnit moje místo? Těm nezbude než zaplatit plnou cenu byť za poslední párátko.5: Postarat se, aby volný prostor po mě nemohl NIKDO zaplnit bez obrovských investic.  Jednou z největších zranitelností drobného podnikání je fakt, že jejich místo na trhu praktiky okamžitě mohou zaplnit jiné firmy.  Nejdůležitějším opatřením taktiky spálené země tedy bude tomu zabráni. Tím, že můj prostor nepůjde fyzicky využít bez mohutných investic. To v prxi předpokládá: Zničit stroje, zařízení a prostor "vybydlet" . 
Jak takový vybydlený prostor vypadá, jistě všichni víme. Zde se meze kreativity nekladou. Vlekař zničí lano vleku, sněhová děla a elektrickou a vodní infrastzrukturu, majitelé či nájemci horské boudy prostě škrtnou sirkou, hospodský klidně  i elektriku vytrhá nebo  tam vypustí  fekální vůz. Nedvil bych se ani, kdyby  někdo, kdo ztrácí něco, co  roky či desítky let budoval, se raději rozhodl  to třeba zapálit. Každý, kdo bude chtít  takový nebytový prostor poté použít, bude muset mohutně investovat. Tak mohutně, že  to bude prohibitivní - a mezeru po mě tedy nikdo nezaplní.  Zůstanou potom jen ruiiny, spáleniště a nevyužitelné prostory. A bude zajímavé sledovat města , jak se snaží řešit, že místo obchodů a hospůdek mají mrtvo a válečnou zónu a koukat na pronajímatele,  co neslevili z nájmu, jak finančně krvácí na uvádění vybydlených prostor do jakštakš použitelného stavu.

Jsem přesvědčen, že právě takové úvahy právě v hlavách mnoha živnostníků probíhají. Statisícům z nich se hroutí životy, statisíce jich přicházejí o výsledky roků či desetilertí tvrdé práce. Desetitisíce už to vzdali, nebo prostě už žádné světlo na konci tunelu  vládních podrazů a úřední arogance nevidí. minimálně stovky lidí uvažují o sebevraždě.  Spousta jich už totiž vidí, že jim došly jakékoliv prostředky k tomu, aby se mohli jakkoliv účině vzepřít situaci a věc jakkoliv pozitivně ovlivnit.. A jak píšu výše. Zoufalí lidé, ti dělají zoufalé - a často nepěkné věci. A často věci ve stylu "po mě potopa" a "když mám  zhebnout já, vezmu aspoň co nejvíc sebou" a "nemám co ztratit!"

Pokusím se být optimista: Možná to nemusí dojít až tak daleko, možná bude stačit, když se o možnosti taktiky spálené země bude ve veřejném prostoru prostě MLUVIT A DISKUTOVAT a vláda i politici si tohoto rizika povšimnou a adekvátně se zachovají. Ale  abych pravbdu řekl, moc tomu nevěřím.

 

 

 

 

 

 

Autor: Martin Prášek | čtvrtek 28.1.2021 13:16 | karma článku: 30,96 | přečteno: 1257x
  • Další články autora

Martin Prášek

Požírá Rusko své „užitečné idioty“?

„Revoluce, jako Saturn, postupně požírá své děti.“ Prohlásil před revolučním soudem jeden z předních Francouzských revolucionářů, Pierre Vergniaud těsně před tím, než jej poslali pod gilotinu.

15.5.2024 v 17:30 | Karma: 19,75 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Politika

Martin Prášek

Datová zpráva byla z datové schránky ministerstva stornována...

Od 1.1. 2023 byla všem spolkům a všem podnikajícím fyzickým osobám povinně a bez diskuzí zřízena DATOVÁ SCHRÁNKA. Kromě úsporou času argumentovali zastánci povinných DS takéSPOLEHLIVOSTÍ a nepopiratelností doručení státnímu úřadu.

1.3.2023 v 8:30 | Karma: 22,28 | Přečteno: 545x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Jak nám Babiš uplatil voliče vpodstatě v přímém přenosu.

Ještě nad úmrtním oznámením Generála Pavla jsem se domníval, že více svinstva už ve volební kampani být nemůže. Ale že úderem sobotní 14:00 s uzavřením volebních místností shtstorm opadne a bude klid. Jenže nebude.Bude průšvih.

26.1.2023 v 21:51 | Karma: 27,05 | Přečteno: 1376x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Tak nám otrávili prezidentského kandidáta?

Prezidentské volby u nás finišují. A zatímco nemocný prozápadní kandiát generál Pavel ruší pro nemoc program,zatímco jeho konkurent Andrej Babiš šlape na plyn.A mě nezbývá, než si vzpomenout na rok 2004 na otravu Viktora Juščenka

24.1.2023 v 12:21 | Karma: 11,71 | Přečteno: 533x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Pokuta 100 litrů za to, že HASIL požár NP České Švýcarsko...

Pamatujete na lihovarníka, který začátkem covidu navařil místo chlastu dezinfekci ? A kterého za to zaklekl celní úřad? Tak tady máme ještě něco daleko absurdnějšího.Muže, který vrtulníkem "nedbalostně hasil" požár.

31.10.2022 v 14:56 | Karma: 36,20 | Přečteno: 1279x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Moravia Steel chce převzít část Liberty. Nedávejte výpovědi, radí zaměstnancům

25. července 2024  9:42,  aktualizováno  14:56

Skupina Moravia Steel - Třinecké železárny má zájem o rychlé převzetí celé druhovýroby v Liberty...

Leyenová žádá dva kandidáty, muže a ženu. Česko vybralo jen Síkelu

25. července 2024  14:24,  aktualizováno  14:40

Dva kandidáty do nové Evropské komise požaduje od členských států Evropské unie šéfka Evropské...

Rusové na Česko dál hybridně útočí, vybudovali si základnu, uvádí vnitro

25. července 2024  14:12,  aktualizováno  14:27

Rusko v první polovině letošního roku proti Česku podnikalo hybridní operace, cílem je oslabit...

Muž vyhrožoval matce, že ji vyhodí z okna. Skončil v policejní cele

25. července 2024  14:17

Plzeňští kriminalisté obvinili z vydírání a nebezpečného vyhrožování jednapadesátiletého muže. Ten...

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

  • Počet článků 331
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2947x
Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...