Rychlý orientační test na METANOL v lihu

lidé uvmírají, policie pátrá, vláda zakazuje.... Proč se vlastně nemluví o nějakém rychlém byť orientačním testu na  metanol ?  A  přesto že  tento test existuje a je velmi jednoduchý ? Provedení rychlého orientačního testu je SNADNE a každému dostupné ! Napsáno pro laiky, chemici nebijte mě.

Celý vtip rychlého testu na metanol v lihu spočívá v tom, že metanol je oxidován rychleji než ethanol oxidačními činidly. Oxidační činidlo pak při své redukci "stratí barvu". Oxidačním činidlem pro naše účely je - známý manganistan draselný.

Postup:

1: Do průhledné sklenky zkoumané lihoviny - nejlépe "velkého panáka" vhodíme pár krystalků (opravdu pár krystalků, jen co volně nevrstveně leží na širším konci  plochého párátka ! ) manganistanu draselného. Známého mezi lidmi jako HYPERMANGAN, běžně sehnatelného v lékárnách. Pomícháme do rozpuštění krystalků. POZOR, přílišné množtví hypermanganu může mít za následek falešné negativní výsedky !

2: Obsahuje li vzorek METYLALKOHOL, dojde k  odbarvení fialové barvy manganistanu na čirou až žluthnědou do cca 1-2 minut. Obsahuje li vzorek jen ethanol, vzorek se téměř okamžitě zabarví na fialovo a odbarvuje se značně pomaleji (cca 10-20 minut).

Pro vyhodnocení je možné porovnat podezřelou lihovinu s reakcí, která nastane ve stejném množství určitě nezávadné lihoviny se stejným množstvím hypermanganu.

Tímto postupem NELZE hodntit ovocné destiláty (slibovici atd), protože ty samy o sobě přirozeně obsahují malá až několik gramů na litr veliká, ale přesto podstatná, množství metanolu. Z části se tedy odbarvují (hnědnou) stejně rychle jako vzorky závadné. Také je diskutabilní hodnotit takto nápoje hojně přislazené, likéry atd stejně jako nápoje s trestí, protože tyto složky mohou poskytnout falenšně pozitivní výsledek.

 

Kdo by si chtěl být KOR JISTEJ, může vyžít ve výše uvedeném vzorku i jednoduchý průkaz kyseliny mravenčí, kteá reakcí metanolu s manganistanem vznikla.

1: Pomalu přidáváme manganistan za míchání tak dlouho dokud se roztok stihne průběžně odbarvovat.

2: přidáme stejné množství roztoku dusičnanu stříbrného (AgNO3)

3: ve skumavce pomalu zahříváme .

Objeví li se černá sraženina, nebo doknce stříbrné "zrcátko" na stěnách zkumavky, je to průklazem kyseliny mravenčí, která vznikla rozkladem methanolu .

 Disclaimer: Tyto zkoušky jsou ORIENTAČNÍ, jsou náchylné na falešně pozitivní výsledek   (tedy mohou označit za závadný i alkoholický nápoj který je v pořádku, zejména jedná li se o ovocný destilát, likér a lihoviny s přísadami glukozy a trestí ) a je  použitelné jen u nápojů z ředěného lihu typu vodka atd.

Přesto se domnívám že i taková jednduchá zkouška má potenciál ukázat nebezpečí a v krajním případě zachránit život. Proto ji zde, v dobré víře , zveřejnňuji .

Autor: Martin Prášek | pátek 14.9.2012 13:59 | karma článku: 31,15 | přečteno: 26825x