Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Příjmu strávníky do rodiny. Aneb gastronomie postcovidum

Gastronomie. Jeden z oborů, které v době covidu stát odepsal.Ty malé restaurace, kam se chodili lidi najíst.Z práce, cestou po městě nebo jen tak. Průměrná cena za meničko stoupá, zákazníci ubývají. Pro řadu podniků likvidační

Vysoké nájmy,  tvrdě se zvyšující ceny energií, potravin a i mzdové náklady. A v neposlední řadě, pokrytí "covidových ztrát" za různé, v podstatě nekompenzované lockdowny a restrikce. To vše žene cenu obědů v restauraci tak vysoko, že je to pro většinu zákazníků neakceptovatelné. A tím pádem pro většinu podniků k nepřežití.
Spousta hospod to nepochybně zabalí. Jejich místo zaplní  maximálně hladový okna a špeluňky s kebabem. A to ještě v tom  lepším případě, protože i tyto podniky obsazují prostor, zaměstnávají lidi, a hlavně platí alespoň nějaké daně.
A v tom horším případě ? Tak, jako se v době očkovací buzerace spousta  lidí z hospod přesunula do garáže k sousedům ,kde si pijí a klábosí s přáteli, tak se dá očekávat, že se podobným způsobem přesune i stravování.A když ne kvůli covidové buzeraci, tak  kvůli ekonomické krizi, kterou způsobila. O válce na Ukrajině raděj nemluvě. A tak stejně způsobem, ze kterého stát v globálu neuvidí ani korunu.
Příjmu strávníka do rodiny. Dlouhodobě. jsem si jist, že takové inzeráty, nebo  lidovou šeptandou šířené návrhy se brzy objeví.  Jsou tu lidé, kteří se  potřebují dobře a levně najíst. A potom lidi, kteří si potřebují přivydělat. A v domácích podmínkách se klidně dá jídlo pro 10-15 osob uvařit. Bude to samozřejmě  levnější. O práci kuchaře, odvody státu, o leckde krvavý přemrštěný  nájem. Takže ceny v takvé domácí vývařovně klesnou o desítky procent a určitě se bude dát zase najíst pod stovku. Vznikne tu  jakási obdoba sousedských  garážových náleven nebo  Airbnb  Přijdte na oběd  .-). Kazdopádně řešení, že si svobodná matka, rodina s výpadkem příjmů nebo třeba čilá důchodkyně, si tak  přilepší.. samozřejmě pro dobrý pocit, pro zisk oficiálně nééé.
A že stát bude sejčkovat?   Že nedovolené podnikání? Že tučná pokuta a kriminál? Tůdle!

On trestní zákoník sice obsahuje  § 251 Neoprávněné podnikání:

(1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Jenže: Jak živnostenský zákon, tak NOZ obsahují definici podnikání, kde je nutnou podmínkou, že je vc konána PRO DOSAŽENÍ ZISKU.    § 2 Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku.
Ergo: Není li to činnost provozovaná za účelem dosazení zisku, o podnikání se nejedná.
No  a nás je tady šest kamarádů a domluvili jsme se, že  si budeme vařit společně, abychom ušetřili.To víte tá  krize, inflace, zdražení.  A  samozřejmě, skládáme se na náklady.   Zisk? Žádný není, všechno prožerem! Státe, prokaž nám opak. A vařit pro přátele mi niko nemůže zakázat!   Dále státe, dlouhý nos, pac a pusu a vyliž si  inflaci !
Lidé se nají,  ušetří, důchodkyně či svobodná matka si příjde na nějaké prebendy. neoficiálně, samozřejmě.. WIN- WIN scenario.
Tedy alespoň pro zůčastněné. Kdo to odkašle, budou samozřejmě ty zbylé hospůdky a restaurace, které to přežily.  Ty, které nepoložil covid, zdrařžování energií, vstupů a postcovidová a válečná inflace,  ty tohle dorazí.
Hlavní ovšem je, že na tom bude bit právě STÁT. Příjde o značnou sumu na dani z přidané hodnoty (protože uvařením jídla  v ofiko restauravi surovinám hodnotu přidám), bude se muset postarat o nezaměstnané z gastro sektoru a to budou pálky. Najednou pro ně bude potřeba podpory, najednou  za ně  přestane někdo platit sociální a zdravotní pojištění a tak dále.
Ale upřímě? Dobře státu tak! Pro stabilizaci ekonomického prostředí, jak "post covidum", tak "post belum", totiž neudělal prakticky nic. Regulací  cen paliv a energií počínaje, a regulací svých vlastních úředníků konče - a to přesto, že tzv. povolení šroubů je nejlevnější způsob podpory.
A tak se vsadím, že zatímco si úředníci na berňácích, sociálkách a zdravotních pojišťovnách, tak jako spekulanti s cenami paliv  a energoií a emisních povolenek zatím mohou mnout ruce, neb stát se záměrně kouká jinam, a nepleske je přes ně,   tak už určitě někde parta mladých lidí pracuje na systému a apce, která tyto "volné obědy" v rodinách zastřeší  zeviduje a umožní jejich širokou dostupnost a operativnost. A tím pustí státu velmi podstatně žilou.
A víte co, já jim FANDÍM.
 

Autor: Martin Prášek | pondělí 25.7.2022 8:00 | karma článku: 22,91 | přečteno: 701x
  • Další články autora

Martin Prášek

Požírá Rusko své „užitečné idioty“?

„Revoluce, jako Saturn, postupně požírá své děti.“ Prohlásil před revolučním soudem jeden z předních Francouzských revolucionářů, Pierre Vergniaud těsně před tím, než jej poslali pod gilotinu.

15.5.2024 v 17:30 | Karma: 19,75 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Politika

Martin Prášek

Datová zpráva byla z datové schránky ministerstva stornována...

Od 1.1. 2023 byla všem spolkům a všem podnikajícím fyzickým osobám povinně a bez diskuzí zřízena DATOVÁ SCHRÁNKA. Kromě úsporou času argumentovali zastánci povinných DS takéSPOLEHLIVOSTÍ a nepopiratelností doručení státnímu úřadu.

1.3.2023 v 8:30 | Karma: 22,28 | Přečteno: 545x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Jak nám Babiš uplatil voliče vpodstatě v přímém přenosu.

Ještě nad úmrtním oznámením Generála Pavla jsem se domníval, že více svinstva už ve volební kampani být nemůže. Ale že úderem sobotní 14:00 s uzavřením volebních místností shtstorm opadne a bude klid. Jenže nebude.Bude průšvih.

26.1.2023 v 21:51 | Karma: 27,05 | Přečteno: 1376x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Tak nám otrávili prezidentského kandidáta?

Prezidentské volby u nás finišují. A zatímco nemocný prozápadní kandiát generál Pavel ruší pro nemoc program,zatímco jeho konkurent Andrej Babiš šlape na plyn.A mě nezbývá, než si vzpomenout na rok 2004 na otravu Viktora Juščenka

24.1.2023 v 12:21 | Karma: 11,71 | Přečteno: 533x | Diskuse | Společnost

Martin Prášek

Pokuta 100 litrů za to, že HASIL požár NP České Švýcarsko...

Pamatujete na lihovarníka, který začátkem covidu navařil místo chlastu dezinfekci ? A kterého za to zaklekl celní úřad? Tak tady máme ještě něco daleko absurdnějšího.Muže, který vrtulníkem "nedbalostně hasil" požár.

31.10.2022 v 14:56 | Karma: 36,20 | Přečteno: 1279x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Za rok vyrobili deset kilo pervitinu, členové gangu dostali podmínky i jedenáct let

25. července 2024  15:29

Tresty od podmínky až po 11 let vězení uložil dnes Krajský soud v Liberci šesti obžalovaným ve...

Ženu z Brna zastihl porod na slovenském koupališti, rodina dostane poukaz

25. července 2024  15:22

Dramatickou událost se šťastným koncem prožili na začátku týdne návštěvníci koupaliště Thermalpark...

Moravia Steel chce převzít část Liberty. Nedávejte výpovědi, radí zaměstnancům

25. července 2024  9:42,  aktualizováno  15:07

Skupina Moravia Steel - Třinecké železárny má zájem o rychlé převzetí celé druhovýroby v Liberty...

Brněnský Zetor opustí dalších 111 lidí, letos v součtu dvě třetiny ze všech

25. července 2024  14:59

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors dá na konci července výpovědi 111 lidem, v podniku tak...

  • Počet článků 331
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2947x
Člověk, který to vidí po svém.. Píšu tady hezky zvostra od podlahy o věcech, které mě se.... ehm, sejří...