Odpor proti migrantům není "xenofobie" - ale rozumová úvaha. Vědecky podloženo.

 Kolektiv vědců kolem Jiřího Horáčka a Ladislava Kesnera z Národního ústavu duševního zdraví realizoval zajímavý výzkum. A z jeho výsledků dostanou patrně sluníčkáři psotník a ten psotník ještě vzteklinu.  Posuďte sami

Myšlení a argumenty lidí, kteří nevítají uprchlíky, bývá  sluníčkáři i novinářským mainstreamem zkratkovitě označováno slovem xenofobie. Přeloženo do češtiny: iracionální obava z cizího či jinakého

Slovem "fobia" je řečeno vše. Nevítači jsou bráni v podstatě jako stejný cvoci jako ti, kteří se bojí pavouků (arachnofobie), nebo otevřených prostranství (agorafobie). Zkrátka každý "nevítač" je  trotl a poloviční blázen.  Ptej se arachnofobičky na její názor na pavouky - racionální prostě nebude - vždyď je blázen, přeci.. A blázen přeci nemůže přednést validní argumenty,

Jak to ovšem je doopravdy,  na to se zaměřil výzkum. Dva výše zmínění pánové se svými teamy vědců  se rozhodli prozkoumat, co se děje v mozcích "vítačů" a co se děje v mozcích "odpíračů" uprchlíků. A šli na to poměrně důkladně. Jak vítače tak odpírače uprchlíků podrobili baterii osobnostních a postojových psychologických testů, zkoumání a dotazníků. Na tom by nic až tak nebylo.

Co však je na jejich studii unikátní, při rozhovoru o migrantech použili na zkoumané osoby cituji "nukleární magnetickou rezonanci" (patrně novináři zkomolená  funkčníí magnetická rezonanci ), aby exaktně popsali, jaká centra se v mozcích zkoumaných lidí aktivují.

O výsledcích experimentu promlouvá prominentní Český psychiatr Cyril Hoshl v pořadu Českého rozhlasu Dvojky  "Jak to vidí"   Cituji:

„Design experimentu je poměrně složitý, ale výsledek je jednoduchý a poměrně překvapivý. Zaprvé nejde o xenofobii. Ti lidé, kteří uprchlíky odmítají, z nich nemají strach. Emoční centra nejsou aktivována. Jsou aktivovány čistě rozumové oblasti. To je čistá úvaha. Na pozadí není strach, ale názor. A názor není emoce. Názor si může udělat i počítač. Zkrátka za tím není emoce vyjadřovaná slovním základem fobia, strach.“ Zmíněná studie se zabývala ale ještě dalšími otázkami. „Ukazuje, že odmítači jsou lidé orientovaní spíše pravicově. A povahově jsou to lidé se zvýšenou svědomitostí. Jsou i pečlivější a víc hnidopišští než ti vítači. Vítači jsou víc velkorysí, volnější v zásadách. Já bych to nerad rozvíjel dál, abychom se nedostali do různých paradoxů. Výsledky budou brzy publikovány,“

 

Předsudek, že odpor či "nevítání" uprchlíků jest dílem jakési iracionální emoční reakce, je tedy exaktně a vědecky vyvrácen. Je zároveň zřejmé, že výzkumem zjištěná fakta budou v příkrém rozporu s tím, jak  vnímá elita a sluníčkáři svět. Že klišé, která jsou hojně používána a zažitá neplatí, protože v realitě jsou věci úplně jinak. Moc tedy "sluníčkářům" ani jejich nohsledům nezávidím.   Každopádně těším se na kompletní výsledky studie, která má být publikována v brzké době, jesti jí ovšem  jako "nepohodlnou" a "politicky nežádoucí" nezametou pod koberec, jak je ostatně dobrým zvykem.

PS: Podotýkám, pro všechny, kteří si nevšimli :  Zdrojem informací o tomto výzkumu jest TENTO KONKRÉTNÍ POŘAD ČESKÉHO ROZHLASU. Kliknutím na  tento link si zobrazíte jeho stránky, ze kterých lze pořad přehrát.

PPS: Čistě z vědeckého hlediska by jistě bylo zajímavé, a ze společenského hlediska přínosné, kdyby stejným způsobem byli zkoumáni také kritici a příznicvi jiné minority. Například Romské. Možná by  pohled z jiného úhlu na takzvaný " český anticigánizmus" na straně jedné a na nekritické zastánce a obhájce na straně druhé,   byl ku prospěchu  nejen  nám, ale i Romům samotným a v neposlední řadě  lidem, kteří se o integraci Romské minority snaží.

 

Autor: Martin Prášek | pátek 6.10.2017 9:30 | karma článku: 43,59 | přečteno: 5728x