Evropská směrnice regulace vakua (ESRV)

Po dlouholetých výzkumech, bouřlivých diskuzích v odborných akademických kruzích přistoupila EU k zásadnímu kroku. Ke kontrole a regulaci vakua a podtlaku vůbec. Nově navrhovaná směrnice má zvrátit kritickou situaci na tomto poli

Vakuum, které je hojně využíváno jak v průmyslové výrobě, tak ve své zředěnější formě - podtlaku v domácnostech sebou totiž nese velmi podstatná ekologická rizika. Přesto se jeho úniky  (a také důsledky, které mají na životní prostředí )  do nedávna nikdo nezabýval. A  povědomí laické veřejnosti o problému jest téměř nulové.

Dlouholeté výzkumy potvrzují, že vakuum, uniklé v procesu průmyslové výroby ředí atmosféru, rozrušuje ozonovou vrstvu a podstatnou měrou přispívá ke globálnímu oteplování. Je také zdraví škodlivé a ve vysokých koncentracích smrtelné jak pro rostliny tak i pro živočichy. Přesto je používání vakua a podtlaku vůbec zatím bez řádného dozoru a regulace.

Přesto již něco málo na poli regulace vákua učiněno bylo. Málokdo z neodborné veřejnosti například ví, že jedním z "hřebíčků do rakve" klasických žárovek byl právě jejich vysoký obsah koncentrovaného vakua. Při jejich rozbití či recyklaci se totiž může uvolnit až čtvrt litru vysoce koncentrovaného  a tedy i toxického vakua z jedné žárovky, samozřejmě se všemi výše popsanými negativními jevy pro životní prostředí.

Evropští odborníci se dali do práce a stvořili, zatím návrh ESRV (Evropské Směrnice Regulace Vakua). V jejím rámci nejprve bude ve všech národních státech zřízena koordinační agentura, v České republice Státní Agenturou Regulace Vakua, o cca 3 - 5 000 úřednících, kteří budou na proces implementace této směrnice dohlížet.

V prvním kole navrhuje EU regulovat velké průmyslové zdroje vakua  jako vývěvy v průmyslu, zemědělství (dojící stroje) a v pojízdných instalacích. Budou povinny technické kontroly a inspekce vývěv ale i průmyslových kompresorů, protože - a to málokdo ví - i kompresory při své činnosti vytvářejí rázy vakua, které volně uniká do atmosféry.  Cílem je snížení využití vakua v průmyslu a zemědělství minimálně o 35 procent To má být dosaženo do konce roku 2020  i za pomoci nově zavedených tučných "vakuových poplatků", popřípadě "vakuové daně".

Fekální vozy, lidově zvané "hovnocucy", které mnohé pracují s vývěvami k nasávání obsahu budou moci termín registrace a technických kontrol posunout až na konec roku 2029.

Ve druhém kole, v průběhu roku 2021 pak budou postupně zaváděny regulace domácích spotřebičů, generujících vakuum a používajících podtlak. Vysavače, které jsou v domácnostech nejrozšířenější zdroje podtlaku čekají roční technické kontroly, zda z nich nebezpečný podtlak neuniká. V případě uspokojivého stavu budou také opatřeny známkou STK jako automobily. Nedodržení této povinnosti pak má být sankcionováno pokutou až 50 000 kč nebo třemi lety vězení.

To, zdali má Váš vysavač platnou nálepku pak budou oci kontrolovat obce či Policie a může z tohoto titulu vstoupit (bez soudního povolení) i do Vašeho příbytku či jiných místností. To ale není žádná novinka. Občané jsou koneckonců zvyklí, že jejich domovní svobodu lze narušit například kvůliu kontrole toho, čím topí, nebo kvůli hledání zbraní, drog a teroristů.

Samostatné opatření se pak budou týkat tzv stacionárních vysavačů, z jejichž rozvodů podtlak velmi často uniká a zamořuje životní prostředí domu. Tyto systémy budou komisí přezkoušeny dvakrát ročně a do koku 2029 úplně zakázány.

Ve druhé vlně pak budou muset být všechny domácí vysavače vybaveny mezi hubicí a turbínou  zažízením na kompenzaci vakua, asi stejně, jako má dnes automobil katalyzátor. Tento bude připojn k bombě s tlakovým kompenzačním plynem, prodávaným  Státní Agenturou Regulace Vakua. Už nyní se ale ozývají hlasy kritiků, že vysavač s Kompenzátorem podstatně stratí účinnost.

ESRV pak nepotěší příznivce Čínské medicíny . Od roku 2020 pak budou úplně zakázány čínské podtlakové baňky a praktika "baňkování" trestána ve správním řízení pokuto uaž 500 000 Kč.A pozor, za cucfleky má hrozit bloková pokuta.

Jako občan členského státu EU nemohu nežli říci: Děkuji, jen více a houšť,  milé Evropské instituce. Děláte svoji práci dobře - a fandíme Vám.

Autor: Martin Prášek | pátek 1.4.2016 11:10 | karma článku: 26,83 | přečteno: 1037x