Coronavirus: Zabije nás nakonec strach a panika ?

Světem se šíří strašák nového koronaviru, horšího bratříka nechvalně známé dvojky MERS a SARS.Podle všeho virulentnější, smrtelnější a tedy budící větší strach a paniku.

A já se ptám, jestli nakonec záhubu lidstva nepřivodí, spíše nežli virulence nového koronaviru, právě ta panika a strach z epidemie. Alejiným způsobem, než by jste čekali.

Pod pojmem panika se většinou, tedy v klasických apokalyptických filmech a literatuře  myslí, že budou auta bourat, lidi vylupovat banky a rabovat, v panice dělat chyby při obsluze technických zařízení, které zapříčiní jen další rozvrat fungování civilizace se všešmi důsledky. Hořící čtvrti, netekoucí vodu, nefunkční policii a záchranný systém, průmyslové katastrofy atd. No, každý už asi nějaký apo či postapo film viděl či knihu četl.  Ale tuto formu paniky zrovna nemám na mysli. I když , v pozdějších stadiích na ní možná také, alespoň v uzavřených Čínských městech, možná dojde..

Na ulicích koronavirem postiženého města Cínského města Wu-chan prý lidé kolabují lidé na ulici.Objevují se videa, kde padají jako mouchy. Tomu ovšem kontrastuje poměrně nízký přiznaný počet mrtvých a hlavně jeho poměr k celkové populaci.

A mě napadla otázka: Kolik z těch kolapsů je ve skutečnosti jen psychosomatická reakce na hysterickém podkladě? Kolik vyděšených lidí spěchá v panice do nemocnic s běžnou sezonní rýmičkou?  A co  si sakra s těch nemocnic domů odnesou? Nebo´t pravděpodobnost nakažení se je imho v nemocnici mnohonásobně horší, než mezi běžnými obyvateli "venku".

Strach má ovšem ještě jeden nepříjemný důsledek, a možná  v šíření epidemie klíčový. Strach produkuje STRES. A co se děje ve stresu? Ve stresu se vyplavují takzvané stresové hormony. Jedním z nich jsou i kortikoidy. A ty, krom svého vlivu na metabolizmus curků, tuků, aminokyselin a tak dále, mají jednu nepříjemnou vlastnost. Ano, POTLAČOVAT imunitní systém organismu.

A samozřejmě, organismus s potlačenou imunitou  je k různým infekcím náchylnější. Je tedy možné, že uzavření čínských měst způsobí právě onen strach, který tak nepřímo  sice nezvýší virulenci, ale zvýší vnímavost populace.
Světu dnes vládnou média a vytvořit globální strach a globální paniku může být jejich vedlejším efektem. A tváří v tvář globální pandemie je globálně snížená imunita populace věc, kterou opravdu nechcete. Je však docela dobře možné, že čím víc se bojíme, tím více a vhodnější budeme cílem pro onoho nového patogena. A že epidemie nakonec bude mnohonásobně horší, než  kdyby se kolem ní nedělalo novinářské  a v číně i funkcionářské haló.

S trošičkou nadsázky se možná bude dát říci, že zombie apokalypsu spustil a živil náš vlastní strach z ní samotné....

Autor: Martin Prášek | neděle 26.1.2020 11:30 | karma článku: 17,13 | přečteno: 909x