Odměnu za COVID všem zdravotníkům, ne jen do nemocnic

Žádáme začlenění praktických lékařů, ambulantních specialistů, sestřiček a středního zdravotního personálu z jejich ordinací do dotačního programu za účelem vyplácení mimořádné odměny za Covid19. Otevřený dopis a petice.

Otevřený prostřednictvím blogu a internetové petice, emailem na úřad vlády

Petice k podpisu: https://www.petice.com/odmenu_za_covid_vsem_zdravotnikum   

 

K rukám vážených pánů:

Předseda vlády                Ing. Andrej Babiš

Ministr zdravotnictví         Doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D.

Otevřený dopis prostřednictvím blogu a internetové petice, emailem na úřad vlády

 

Ve věci:

Mimořádné odměny pro zdravotníky zaměstnané v lůžkových zařízení v souvislosti s Covid 19
V reakci na  https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-schvalila-odmeny-pro-zamestnance-ve-zdravotnictvi-a-v-socialnich-sluzbach--podnikatelum-pomohou-nove-programy-187170/

 

v Praze dne 5/4/2021

 

Vážení pánové,

Rád bych tímto reagoval na rozhodnutí vlády ze dne 8/3/21, kde vláda odsouhlasila vyplacení mimořádné odměny do výše 75 000 korun všem zdravotnickým pracovníkům zaměstnaným u poskytovatelů lůžkové péče prostřednictvím dotačního programu Ministerstva zdravotnictví.

Zároveň si Vás dovoluji zdvořile požádat o revokaci Vašeho původního rozhodnutí z 8/3/21 a začlenění praktických lékařů, ambulantních specialistů, sestřiček a středního zdravotního personálu z jejich ordinací do dotačního programu za účelem vyplácení této mimořádné odměny.

Omlouvám se za reakci s téměř měsíčním zpožděním, ale bohužel jsem nedokázal až do dnešního dne najít potřebný čas k tomu, abych svoje názory a podpůrnou argumentaci adekvátně formuloval.

Nicméně bych vám chtěl v prvé řadě poděkovat za Vaši snahu ocenit nelehkou práci zdravotníků a zaměstnanců v sociálních službách v době covidové pandemie. Uznání i finanční odměna jim samozřejmě po právu patří. Čemu nerozumím je, proč jsou z této bonifikace vyjmuti zdravotníci pracující v soukromé sféře – zejména praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Vím dobře o čem mluvím, provozuji kombinovanou lékařskou praxi a donedávna jsem pracoval na Urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici Motol. Před tím několik let na Interní a kardiologické klinice tamtéž. Na základě vlastní zkušenosti dokážu porovnat mimo jiné i pracovní vytížení a váhu zodpovědnosti v jednotlivých oblastech zdravotnictví a z této perspektivy mi připadá navrhované odměňování jako nespravedlivé.

Je mi jasné, že hlas jednoho osamělého lékaře nebude mít velkou váhu, tak jsem se rozhodl svůj otevřeny dopis podpořit formou internetové petice, kterou dnešním dnem – tedy 5/4/2021 spouštím. Níže uvádím fakta a argumenty, které mně k požadavku na přehodnocení Vašeho původního návrhu vedou.

Pracuji jako praktický lékař a specialista ve vlastní ordinaci a spolu s kolegy máme v péči přes čtyři tisíce pacientů. Řada z nich prodělala Covid infekci, průběh nemoci byl od mírných forem až po ty fatální. Samozřejmě, že řada nemocných vyžadovala vyšetření nebo hospitalizaci, ale troufám si říct, že naprostou většinu (cca 80%) nemocných jsme léčili sami ať již distančně nebo v osobním kontaktu, bez jakékoli zátěže lůžkových zařízení.

I když jsme používali ochranné pomůcky, všichni jsme si v ordinaci nákazou Covid prošli, a jeden z nás byl i hospitalizován. Přesto jsme neomezili poskytovanou péči ani ordinační hodiny, jen jsme snížili  počet návštěv v domácím prostředí – to ale zejména v zájmu našich pacientů.

Pracujeme v prvním kontaktu a jsme na tuto práci zvyklí. K našim standartním povinnostem ale přibyla další zátěž; ať již administrativní spočívající v registraci pacientů k antigenním a PCR testům, tak logistická – shánění a vlastní vyzvedávání a dovoz ochranných pomůcek. Nechci ani zmiňovat kolikrát jsme vyplňovali různé formuláře a dotazníky ohledně testování a potřeby pomůcek, velmi často s duplicitním informacemi. Také si patrně dokážete sami představit, jak vzrostl počet telefonátů a emailů, zejména v době, kdy karantenní linky nestačily odpovídat.

Administrativní zátěž se dále znásobila v okamžiku, kdy vláda prostřednictvím medií oznámila, že praktičtí lékaři začínají očkovat, a že můžeme registrovat pacienty do očkovacího systemu. To se stalo  1.3.2021. Situace je ale taková, že první dodávku se 100 dávek jsem vyzvedával v nemocnici před dvěma dny 3/4/21, tedy o Bílé sobotě – abychom mohli pacienty hned po Velikonocích očkovat.

Srovnání našeho provozu s lůžkovým zařízením je obtížné, ale v mnoha aspektech se provést dá: Stejně jako v nemocnici pracujeme s potenciálně infekčními pacienty, nosíme ochranné pomůcky ztěžující vykonávání naší práce a rozhodně se nenudíme. Klesl nám sice počet plánovaných výkonů a prevencí, to je ale ta finančně zajímavější část naší práce. Víme, že covidová oddělení, jednotky intenzivní péče a ARO jsou v nemocnicích přetížené, víme ale také o řadě zcela vyčerpaných praktických lékařů a ambulantních specialistů.
Rozumějte mi dobře: Všem našim kolegům a sestřičkám z nemocnic zaslouženou odměnu z celého srdce přeji. Stejně tak si ale přeji, aby stejnou odměnu získali kolegové a sestřičky v mé vlastní praxi, i v ostatních nelůžkových zdravotnických zařízeních.

Věřím, že tento otevřený dopis získá podporu odborné i laické veřejnosti, a že se naším podnětem budete zabývat.

S uctivým pozdravem

MUDr.Petr Potužník
 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Potužník | pondělí 5.4.2021 10:10 | karma článku: 19,92 | přečteno: 1667x