Alkoholismus

V naší společnosti velice běžná a tolerovaná nemoc. Je ovšem nebezpečným jevem dnešní doby a nelze ji přehlížet, omlouvat nebo bagatelizovat.

Pro nadměrnou konzumaci alkoholu je typické, že může dojít k poškození všech tělesných systémů. Nezanedbatelnou součástí jsou však dopady psychické. Psychické dopady jsou dvojí:

- první jsou způsobené přímým účinkem alkoholu na centrální nervový systém

- druhé skupiny dopadů alkoholu na psychiku člověka patří návykové chování, změna osobnosti apod.

Akutní intoxikace alkoholem se projevuje většinou jako prostá opilost.

Nižší dávky alkoholu působí stimulačně, dochází k elevaci nálady, excitaci, mnohomluvnosti, snížení sebekritičnosti, zábran a projevy agrese. Pokud je konzumace vyšší, dochází k hlavnímu projevu alkoholu na centrální nervový systém, a tím je útlum. Dochází ke vzniku únavy, ospalosti, spánku, nekoordinovaným pohybům a vrávoravé nebo nejisté chůze. Při vysokých dávkách může člověk upadnout do komatu a zemřít.

Škodlivé užívání je způsob užívání alkoholu, který vede k poškození zdraví. Zdraví je poškozeno zpravidla o několik let dříve, než se vyvine vlastní závislost na alkoholu. Příznaků, které jsou vyvolány škodlivým užíváním alkoholu, je mnoho. Nejčastěji jsou to chronické potíže a známky poškození trávicí soustavy, onkologická onemocnění, poškození endokrinního systému, poruchy sexuálních funkcí a impotence, poškození kardiovaskulárního systému. Ušetřen není ani nervový systém, který trpí vznikem alkoholové polyneuropatie (porucha mnoha nervových vláken), atrofií mozku, alkoholickou epilepsií atd..

Závislost na alkoholu se rozvíjí po mnohaletém škodlivém užívání alkoholu, navíc jsou alkoholici často v zakouřeném prostředí a sami požívají velké množství cigaret, jsou u nich proto časté záněty průdušek, ale i bronchogenní karcinom plic.

U alkoholika dochází ke změnám v myšlení a chování, které jsou zpočátku velmi nenápadné, avšak brzy dochází k jejich fixaci, a tak přicházejí trvalé osobnostní změny. Tyto změny nejsou ničím jiným než adaptačním mechanismem, kterým alkoholik reaguje na konflikty, vznikající při konfrontaci s realitou stále častějších a výraznějších problémů, vyvolaných jeho pitím. Změny myšlení se pak nazývají alkoholové obrany. Alkoholici používají alkoholové obrany k tomu, aby nejprve zakryli pití, posléze však, aby ho vysvětlili a obhájili.

U závislého člověka pozorujeme rapidní vzestup tolerance k alkoholu, kdy člověk může vypít velké množství alkoholu, aniž by působil dojmem opilého člověka. Postupně se však tato tolerance snižuje, což se projeví tak, že člověk je i po malé dávce alkoholu rychle a silně opilý.

U alkoholika se doporučuje bezpodmínečně léčba formou odvykací kůry a také v některých případech i pobyt na psychiatrii.

zdroj vitalion

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Simeon Popov | pátek 10.5.2013 13:45 | karma článku: 31,17 | přečteno: 6051x
  • Další články autora

Simeon Popov

Zestátnit!

12.5.2016 v 20:44 | Karma: 19,00

Simeon Popov

Nový starosta Londýna

7.5.2016 v 10:33 | Karma: 12,52

Simeon Popov

Kdo má pravdu?

29.4.2016 v 8:08 | Karma: 31,45

Simeon Popov

Království (bez)naděje

16.2.2015 v 10:36 | Karma: 9,36