Co s dobrou myšlenkou

Máte nápad, který za to stojí. Ale co s ním? Chcete ho rozvíjet, chcete z něj vybudovat cosi, co by eventuálně převzali i jiní. Pokud se při dnešní konkurenci chcete chytit, musíte také vědět, čím se chcete odlišovat a na čem nápad míníte vybudovat. Ano, chce to myšlenku... Moře myšlenek. Není to tak dávno, co jeden můj kolega konstatoval: „Každý z nás doufá, že se mu v životě podaří přijít s tím pravým bombastickým nápadem, který mu zajistí doživotní rentu.“

 

Kolik věcí v historii lidstva vzešlo z bombastických nápadů? Kolik „warpových pohonů“ v historii lidstva vzniklo skrze myšlenku podobné té ze startreku? Takových myšlenek určitě moc nebylo a překvapivě warpový pohon ani jeden. Na druhou stranu se podívejte do nedávné minulosti.

Máme tady Google. V době, kdy vznikl, již přece vyhledávače existovaly a fungovaly. Tedy žádná fantastika. Pouze myšlenka dynamiky, logika indexace dat a práce s daty. Nebo Apple. Dělá výpočetní techniku jako jiní konkurenti, ale jak trefně říká jejich slogan „Myslíme jinak“ a také to dělají jinak. Třeba snad Dyson? I jiní vám prodají vysavač, pračku nebo sušič rukou. Ale žádný není jako ten od Dysonu. Další na řadě je určitě 3M a jejich vývoj... Co mají tyto firmy společné? Jdou cestou evoluce ne revoluce. Jdou cestou inovace. Tedy jaké byly předpoklady těchto firem, když začínaly nebo se právě zvedaly ze dna?

 

„Když chceš vykouzlit Patrona, myšlenka nemusí být velká, ale zato silná.“ To myslím řekl Harry Potter. Z malých věcí se mohou stát silné myšlenky, z velkých projektů se mohou stát absolutní propadáky. Za myšlenkou totiž musí následovat další myšlenka, za ní další a potom překvapivě další. Samozřejmě v závěsu tvrdé práce. Skládejte dílky evoluce dohromady a v samotném důsledku vybudujete revoluci. Dobré myšlenky, tvrdá a cílená práce předpoklad úspěchu zvyšují. Je dobré si však uvědomit, že předpoklad zůstane vždy předpokladem, nikoliv jistotou. Jistota je jenom jedna a to sem nepatří, protože v tomto případě působí demotivačně.

 

My Češi jsme skeptici. EU skeptici, nevěříme vládě, nevěříme státním institucím, nevěříme svému sousedovi a v neposlední řadě nevěříme zejména sobě. Na každém pomyslném rohu se setkáte s výrazy typu: „To nemá cenu.“, „Vše je stejně rozhodnuto.“, „Stejně mě převálcuje kapitál.“. Přátele, je to pouze alibizmus. Pouze se snažíme zakrýt svoji lenost a neochotu.

 

Víte, kdo se nejvíce za posledních třicet až čtyřicet let zasloužil o zpopularizování fyziky a kosmologie? No přeci Stephen Hawking. Ano. Ten pán na vozíku, co trpí nevyléčitelnou nemocí ALS. Ten člověk, co ho postihlo degenerování neboli zanikání motorických neuronů. Nemůže se už vůbec hýbat a ani mluvit. A to mu přitom tuto nemoc diagnostikovali už když mu bylo dvacet.

 

Jaké měl pan Hawking předpoklady? Předpokladem bylo, že se nedožije ani pětadvaceti. Jenže jemu je dnes sedmdesát dva let, píše knihy, hrál ve Simpsonových, ve Startreku nebo provází lidi svými nevšedními pořady o vesmíru a fyzice. Jeho předpoklady byly mizerné, přesto je z něj dnes celebrita a je přirovnáván k ikonám jako Issac Newton nebo Albert Einstain (mimochodem v jednom díle startreku právě s Newtonem a Einsteinem hrál karty).

 

Takže to vlastně není o předpokladech? Ale je. Pan Hawking to také za začátku vůbec neměl jednoduché (přečtěte si jeho životopis od Kitty Fergusonové). Postupem času však dokázal předpoklady vybudovat i z toho mála co měl. Představte si, že nemůžete mluvit, hýbat se a na komunikaci s okolím máte pouze řečový syntezátor. Ten ovládáte kliknutím ruky a později mrknutím oka. Pan Hawking dokáže poskládat za minutu v počítači pár slov, a přesto v životě napsal řadu knih, nespočet prací a měl nespočet přednášek po celém světě.

 

Vybudování předpokladů zvyšuje pravděpodobnost, že budete úspěšný. Pokud si třeba zakládáte firmu pouze kvůli tomu, že chcete mít doživotní rentu, tak to nedělejte. S největší pravděpodobnosti zadlužíte ještě generace po vás. Pokud jste však dobrý v tom co děláte, máte silné myšlenky a zhodnotíte své předpoklady jako vysoké, posuňte se dál. Neztrácejte čas.

A pokud máte pocit, že předpoklady chybí, přestaňte nadávat na EU, dělat sám sobě alibi a vrhněte se na jejich tvorbu.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vláďa Ponechal | středa 12.3.2014 10:00 | karma článku: 6,15 | přečteno: 259x
  • Další články autora

Vláďa Ponechal

VW a naše sobecké paradigmata

5.10.2015 v 10:00 | Karma: 11,80

Vláďa Ponechal

Svoboda na internetu?

20.8.2015 v 10:00 | Karma: 9,60

Vláďa Ponechal

Firma - plánování

28.5.2014 v 10:00 | Karma: 3,52