Zemanův národní potravinářský řetězec
Tento nový, ryze český řetězec by měl přinášet kvalitnější potraviny za nižní cenu a pomoci českým potravinářským producentům.
Pokud by měl být Zemanův návrh pouze vějičkou na voliče v předvolební kampani partaje, nesoucí jeho jméno (SPOZ), pak můžeme být v klidu. Podobných populistických výkřiků, hloupých hesel a nesmyslů se na nás v čase do volebního dne valí a bude valit doslova tsunami a bude jen na nás, zda se necháme semlít a ohloupit, nebo si uchováme zdravý úsudek.
Zdá se ovšem, že to Miloš Zeman myslel zcela vážně. A to překvapuje, protože i nesmiřitelní oponenti aktuálního vládce Hradu uznávají jeho intelektuální sílu. Ale jaká je v tomto případě realita?
Zaprvé: Trh s potravinářskými produkty je nikoliv nasycený, ale doslova přesycený množstvím řetězců i nezávislých prodejen. Spotřebitelsky dobře dostupná místa už jsou zabraná, kde by nové prodejny měly vzniknout? A koupit některou ze stávajících sítí? Extrémně drahé!
Zadruhé: Náklady na vybudování nové národní sítě by byly ohromné a každý investor hledí na rychlou návratnost vložených prostředků. To zcela odporuje tomu, že by nový národní řetězec měl mít nižší ceny než stávající sítě a obchody. Jak by nový řetězec mohl prosperovat? Jedině, pokud by byl dotován vládou, což je ekonomický nesmysl, narušující navíc hospodářskou soutěž.
Zatřetí: Zeman zmínil českou kvalitu, která by měla lákat. Každý výrobce i obchodník ví, že kvalita stojí ve většinových spotřebitelských preferencích daleko za cenou. Navíc na české výrobky a českou kvalitu lákají dnes všechny nadnárodní řetězce, které se předcházejí v jejich stále širší nabídce.
Začtvrté: Český národní obchodní řetězec s ohromnou sítí prodejen už tady je, například COOP.
To vše ale prezident zcela jistě ví. Otázka tedy zní – proč Miloš Zeman v Českých Budějovicích návrh na vytvoření národního obchodního potravinářského řetězce vůbec vyslovil? Odpověděl si sám přímo na Zemi živitelce, když řekl, že návrh se nebude líbit nadnárodním řetězcům, ale bude se líbit občanům a spotřebitelům.
V čase všeobecného předvolebního tlachání si lze větu přeložit takto: bude si to líbit voličům. A o to jde především. (Ne)možnost realizace předvolebního výkřiku je věcí podružnou.
Jaroslav Pomp
George Best: Pátý Beatle

Zásluhou fotbalového klubu FC Viktoria přijede do Plzně ve čtvrtek slavný Manchester United. Jeho Síň slávy je plná gigantických jmen, ale je tam i Best. George Best. Jeho příběh je opravdu strhující, i pro nefotbalové fanoušky.
Jaroslav Pomp
Svoboda aneb Když je bílá bělejší

Nesnáším reklamy. Ale uvědomil jsem si, že v záplavě negativních titulků, šílených zpráv a thrillerů přinášejí záblesky pozitivity a ideálního světa. Dobře ten reklamní smog známe všichni.
Jaroslav Pomp
Německá vláda ztrácí zbytky zdravého rozumu

Opět jsem se osobně setkal s bojem Německa proti nelegální migraci – policisty na rakousko-německé hranici. A ministryně Annalena Baerbock poslala dalších 6 milionů eur „neziskovkám“, které nelegály do země vozí.
Jaroslav Pomp
Premiér Fiala jako promotér GP Brno? To snad ne!

Jasně, partaje vedou permanentní předvolební kampaň a chtějí oslovit ovlivnitelné voliče. Ale aby premiér země na tiskovce vystoupil jako promotér a sponzor předražené privátní motorkářské akce, to už je hodně přes čáru.
Jaroslav Pomp
O „proruských“ minipivovarech na olympiádě

Malé pivovary účastí na olympiádě podporují Rusko. Už je pít nebudu. Tolik jeden z titulků v mediích. Řemeslné pivovary, které zaskočily za odstoupivší Plzeňský Prazdroj, dostávají nálepky proruských švábů. Au, blbost bolí.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Íránci bombu nevyrobí. Zničeno je zázemí i výroba, míní Netanjahuův exporadce
Výsledný efekt války může znamenat diplomatický posun a návrat k mírovým dohodám se sunnitskými...
ANALÝZA: Nejdůležitější summit od konce studené války? Spojenci musí konat
Mohl by to být nejdůležitější summit NATO od konce studené války. Historický, protože 32 spojenců...
Chceš si prohlédnout mrtvého z války na Ukrajině? Za to je v Rusku trest
Ruští činitelé zakazují rodinám vojáků, kteří zemřeli v bojích na Ukrajině, otevírat rakve s...
Zdrogovaný řidič ujížděl před policií. Naboural do projíždějícího autobusu
Řidič se v úterý odpoledne pokoušel ujet před policejní kontrolou. Při honičce ulicemi naboural do...
- Počet článků 131
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2088x