Pocta českému chlebu

Lidé v Česku rozumí všemu; pivu, fotbalu, chlebu, politice… Jsou mistry kritiky, ale ta kritika je mnohdy zcela nepochopitelná. Příkladem budiž jejich vztah k chlebu.

V diskuzích pod články o chlebu píší často o tom, že chléb se dnes nedá jíst, že za komunistů byl lepší. Ale sofistikovaný průzkum prestižní agentury GfK hovoří o tom, že Češi jsou z potravin nejvíce spokojeni s kvalitou piva, minerálek, sýrů a chleba. Kdo odjede na delší dobu do zahraničí, nejvíce pláče po českém chlebu. To je rozpor jako Brno!

Zúčastnil jsem se letos poprvé Dnů chleba v Pardubicích, byl to již 21. ročník. Nikdy v životě jsem neviděl pohromadě tolik skvělých chutných chlebů. Součástí akce je i soutěž o Chléb roku a letošní účast byla rekordní. Tradiční součástí Dnů chleba jsou odborný seminář a prezentační výstava dodavatelských firem pro pekárny. Hlavní aktuální trendy v pekařině: přírodní tradiční třístupňově vedené kvasy, eliminace „éček“ a konzervantů, vysoká kvalita náplní. Návrat k tradici, ale ne té z doby minulého režimu, kdy na trhu byl většinou k dostání jeden druh konzumního chleba, který se zavážel jen občas. Dnes máme na trhu desítky druhů chleba, které čerstvé přímo od pecí putují na pulty obchodů i čtyřikrát denně.

Na akci se sešlo kolem 400 pekařů z celé republiky, reprezentujících malé i velké pekárny. Oni mezi sebou rozdíly nedělají, jsou prostě pekaři, oddaní plně svému řemeslu, neřeší velikost svých provozoven. Po desetileté pauze se zúčastnila soutěže o Chléb roku i vedoucí česká pekárenská společnost United Bakeries, sdružující třináct regionálních pekáren. A odnesla si hned dva diplomy za Chléb vynikající kvality. Odbourala tak hloupé klišé, které šíří media a jejich recipienti je slepě papouškují – že pouze malí pekaři umí péci dobrý chléb. Umí to i velcí, to potvrzuje třeba kváskový chléb Fr. Odkolek z portfolia zmíněné firmy, který je vyráběn tradičním způsobem, používaným už před 100 lety, tedy z žitného kvásku Odkolek, bez konzervantů a zlepšujících přípravků. Mimochodem, značka Fr. Odkolek byla založena už v roce 1850.

Po dlouhé pauze se také na Dnech chleba objevil ministr zemědělství, opomíjený pekárenský obor našel Marian Jurečka; jeho předchůdci se koncentrovali především na podporu žlutých řepkových lánů. Naposledy do Pardubic před ním z resortních ministrů zavítal Josef Lux, a to bylo hodně dávno.

Ani nepřekvapilo, že akci nevěnovala pozornost media, druhý den se objevil v monitoringu jediný odkaz, velice seriózní článek o Dnech chleba napsal redaktor Práva. Titulek: Poctivý český chléb neumírá. Když něco funguje jak má, media to zkrátka nezajímá. I když chléb zajímá každého. A pardubické Dny chleba potvrdily, že čeští pekaři, byť jejich ekonomiku ohrožují nízké marže a permanentní odpor uznat fakt, že pekaři nemohou nízkými cenami chleba dotovat sociální smír ve společnosti, neztrácejí na optimismu a jejich obor je na vzestupu. Konečně dobrá zpráva v záplavě těch negativních!

Dny chleba v Pardubicích mě utvrdily v tom, že čeští pekaři si zasluhují velký respekt a dělají svou práci dobře. A je úplně jedno, zda pečou v malém nebo velkém.

 

Autor: Jaroslav Pomp | neděle 7.6.2015 11:23 | karma článku: 28,09 | přečteno: 1728x

Další články autora

Jaroslav Pomp

Chceme halu pro Sáblíkovou a Jílka!?

Zimní olympiáda skončila v Česku tradičně – voláním po rychlobruslařské hale. Už ne pro Martinu Sáblíkovou, která po úchvatné kariéře odchází do sportovního důchodu, ale pro Metoděje Jílka.

24.2.2026 v 10:22 | Karma: 13,86 | Přečteno: 231x | Sport

Jaroslav Pomp

Kytary místo jaderné munice. A patron slavného jména z USA

Kytary místo jaderné munice. Atom Peace Fest 2025 v bývalém skladu jaderné munice v Míšově na Rokycansku bude v sobotu 9. srpna jediným rockovým festivalem v Česku, který se svým názvem hlásí k míru.

6.8.2025 v 11:17 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Kultura

Jaroslav Pomp

George Best: Pátý Beatle

Zásluhou fotbalového klubu FC Viktoria přijede do Plzně ve čtvrtek slavný Manchester United. Jeho Síň slávy je plná gigantických jmen, ale je tam i Best. George Best. Jeho příběh je opravdu strhující, i pro nefotbalové fanoušky.

9.12.2024 v 12:00 | Karma: 14,51 | Přečteno: 232x | Sport

Jaroslav Pomp

Svoboda aneb Když je bílá bělejší

Nesnáším reklamy. Ale uvědomil jsem si, že v záplavě negativních titulků, šílených zpráv a thrillerů přinášejí záblesky pozitivity a ideálního světa. Dobře ten reklamní smog známe všichni.

18.11.2024 v 11:35 | Karma: 12,85 | Přečteno: 251x | Společnost

Jaroslav Pomp

Německá vláda ztrácí zbytky zdravého rozumu

Opět jsem se osobně setkal s bojem Německa proti nelegální migraci – policisty na rakousko-německé hranici. A ministryně Annalena Baerbock poslala dalších 6 milionů eur „neziskovkám“, které nelegály do země vozí.

8.11.2024 v 11:46 | Karma: 38,82 | Přečteno: 1201x | Politika

Nejčtenější

Hastroši na Pražském hradě aneb Den otevřených dveří z pohledu výchovy k tanci a kultuře

Den otevřených dveří 18. dubna 2026. Zrcadlový salon pro slavnostní hostiny.
19. dubna 2026,  aktualizováno  20. 4. 7:19

Byl jsem jeden z těch, kteří po Zemanově zabetonování Pražského hradu do tohoto největšího hradního...

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
16. dubna 2026  10:35

Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé

Testovací jízdy tramvají a autobusů po novém Dvoreckém mostě v Praze (12....
14. dubna 2026  13:38,  aktualizováno  15. 4. 12:45

Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...

7+2 nejhorších výletních cílů v Česku. Hororové kulisy, pasti na turisty i skutečně nebezpečný les

Jedno z nejděsivějších míst v České republice se nachází ve Rváčově nedaleko...
14. dubna 2026  11:11

Kam na výlet po Česku? Kromě zaručených míst slibujících skvělé zážitky existují i lokality, kam...

Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
16. dubna 2026  10:28

V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...

Nemocnicím chybí miliony od pojišťoven, pomohla Ostrava i kraj

Ilustrační snímek
20. dubna 2026  18:12,  aktualizováno  18:12

Finanční obtíže musí nyní řešit část nemocnic v Moravskoslezském kraji. Těm totiž některé zdravotní...

Čápi vzali na milost sloup, když jim Madonu zakryli. Broumov pro ně hledá jména

Čápi si chystají hnízdo na Mírovém náměstí v Broumově. (16. dubna 2026)
20. dubna 2026  18:02,  aktualizováno  18:02

Pohraniční Broumov na Náchodsku má zpět svou atrakci – pár čápů bílých. Už skoro týden se dvojice...

Jihočeská cyklistická sezona začne 9. května v obci Skály na Písecku

ilustrační snímek
20. dubna 2026  16:26,  aktualizováno  16:26

Jihočeská cyklistická sezona letos oficiálně začne 9. května v obci Skály na Písecku. Kraj, který...

Penta má povolení: Místo telefonní ústředny budou v Petrské ulici na Praze 1 do roku 2028 byty

Sdružení občanů Prahy 1 zprostředkovalo komunikaci mezi developerem a místními...
20. dubna 2026

Nový rezidenční projekt v Praze 1 nahradí bývalou telefonní ústřednu ze 70. let. Je to už druhý...

  • Počet článků 133
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2060x
Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze, v toku času sportovní novinář, tiskový mluvčí, PR ředitel, Corporate Affairs Manager, politický komentátor Amerických listů vydávaných v New Yorku, PR konzultant, autor knih Dobrodružství triatlonu, Kde výčep můj, 2022: Rok hlupců a Pivní rebelie, aktuálně penzista. Také bývalý triatlonista, maratonský běžec a biker, stále amatérský fotbalista, trochu obdivovatel světa na pěti světadílech, kytarista a zpěvák v rock&blues bandu Beer Reminder. Celoživotní vyznavač zdravého selského rozumu a fair play.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.