Koho je potřeba fackovat?
kresba Marcela Weissová
K napsání této poznámky jsem se musel dlouho přemlouvat, protože o tomto tématu už bylo řečeno a napsáno mnohé, dokonce bych řekl, že všechno. Jenže, jak se zdá, nějaké ovoce to pořád jaksi nepřináší.
Národ je rozdělen na dva tábory (zatím nikdo nespočítal, který je větší a který menší) a každý zaujímá opačné stanovisko. Zatímco jeden tvrdí, že při výchově dítěte je škoda každé rány, která padne vedle, druhý považuje dítě za nedotknutelné a trestajícího rodiče za zločince.
Už dlouho patřím mezi pamětníky a tak jsem si řekl, že nebude od věci zavzpomínat na své dětství. Za protektorátu jsem jako sedmiletý kluk doprovázel maminku při výpravách do okolních vesnic, kde jsme sháněli u sedláků něco k snědku. „Platila“ za to většinou tím, že jim chodila pomáhat při polních pracích. Doma jsem měl své povinnosti, které jsem nesměl zanedbat, jinak následoval trest. Snažil jsem se, aby k němu rodiče nemuseli sáhnout. Dělal jsem například ze šrotu šišky a sušil je v troubě, aby měla maminka čím vykrmit husu, kačenám jsem chodil k rybníku pro okřehek, králíkům sekal trávu a sušil seno. Když bylo potřeba, skočil jsem mamince či tatínkovi nakoupit, ledasco zařídit či vyřídit.
V zimě jsem nacpával každý den dvě náplně do kamen zvaných „piliňáky“. Byl to přenosný válec, do nějž se napasovaly dvě hůlky – jedna vodorovná od vstupního otvoru doprostřed nádoby a odtud druhá, vedoucí ke komínu. Kolem nich se napěchovaly piliny. Čím pečlivěji, tím líp, aby se po vytažení hůlek nesypaly a nezacpávaly díry. Takto nacpaný válec se strčil do piliňáků. Sem tam, když jsem piliny ledabyle napěchoval a pak musel do vstupního otvoru fouknout, aby lépe hořely, kamna „bafla“ a potměšile mě ožehla. Dlouho jsem pak vypadal jako uzenáč.
Můj zbývající volný čas pohltily nejrůznější hry naší party kluků z ulice, při nichž jsme nepoznali pojem „nuda“. Nebudu je vypočítávat, ale rozhodně mezi ně nepatřilo kouření marihuany, braní drog, šikana vrstevníků, přepadávání starých a nemohoucích lidí, zesměšňování učitelů. Cizí nám byly pojmy jako úplatek, vydírání, korupce, bezohlednost, chamtivost... Pokud jde o mne, nejvíc pozitivních příkladů jsem měl doma a pak mezi divadelníky, mezi něž mě tatínek přivedl už v sedmi letech.
Ve škole jsme se chovali slušně, učitelů jsme si opravdově vážili, protože toho byli hodni. A navíc -dobře jsme věděli, že bez váhání naše prohřešky fyzicky potrestají. A kdyby si na nás ještě stěžovali rodičům, následoval by doma další výprask jak hrom. Stejně tak to fungovalo pokud šlo o sousedy, většinou rodiče kamarádů z party. Tady si neodpustím malou příhodu. S oblibou jsme jezdili na kolech a využívali k tomu nejen vozovku, ale raději nový, hlaďoučký chodník kolem předzahrádek domků. Starý pan Dostál nám to několikrát vytkl, ale nedbali jsme. Tak si na nás počíhal u branky a když jsme zase jeli kolem, uštědřil každému pořádnou ránu holí. Když jsem si doma na jeho vrtoch stěžoval, dostal jsem od tatíka nášup.
Během dospívání jsem měl řadu vzorů. Zpočátku byly světlé, postupně se ale začaly objevovat vzory tmavé až černé. Za těch uplynulých šedesát let se to nezměnilo. Každý z nás přece může bez váhání ukázat na naše současné veličiny veřejného života, které dobrým příkladem pro mládež rozhodně nejsou. A není síla, která by tomu učinila přítrž. Tím spíš, když si uvědomíme chování některých soudců, policajtů, zákonodárců...
A tak mohu-li vyjádřit svůj názor, nejlepší je vychovávat děti tak, aby vůbec nebylo nutné je bít. Chce to jen příkladné rodiče, příkladné veřejné činitele a morální klima ve společnosti. To je to, co nám dnes chybí nejvíce.
A když už není zbytí, neboť dítě či adolescent se najednou začne chovat jako prase, netřeba váhat zda tělesný trest použít či ne. Pár dobře mířených políčků je jistě menší zlo, než když pak nezletilí zločinci bez výčitek svědomí vraždí staré občany, terorizují své okolí, učitele, hajlují, uctívají válečné zločince, jejich ideologii a chystají se zavádět „nové pořádky“...
Možná budu mít štěstí a
K napsání této poznámky jsem se musel dlouho přemlouvat, protože o tomto tématu už bylo řečeno a napsáno mnohé, dokonce bych řekl, že všechno. Jenže, jak se zdá, nějaké ovoce to pořád jaksi nepřináší. Národ je rozdělen na dva tábory (zatím nikdo nespočítal, který je větší a který menší) a každý zaujímá opačné stanovisko. Zatímco jeden tvrdí, že při výchově dítěte je škoda každé rány, která padne vedle, druhý považuje dítě za nedotknutelné a trestajícího rodiče za zločince.
Už dlouho patřím mezi pamětníky a tak jsem si řekl, že nebude od věci zavzpomínat na své dětství. Za protektorátu jsem jako sedmiletý kluk doprovázel maminku při výpravách do okolních vesnic, kde jsme sháněli u sedláků něco k snědku. „Platila“ za to většinou tím, že jim chodila pomáhat při polních pracích. Doma jsem měl své povinnosti, které jsem nesměl zanedbat, jinak následoval trest. Snažil jsem se, aby k němu rodiče nemuseli sáhnout. Dělal jsem například ze šrotu šišky a sušil je v troubě, aby měla maminka čím vykrmit husu, kačenám jsem chodil k rybníku pro okřehek, králíkům sekal trávu a sušil seno. Když bylo potřeba, skočil jsem mamince či tatínkovi nakoupit, ledasco zařídit či vyřídit.
V zimě jsem nacpával každý den dvě náplně do kamen zvaných „piliňáky“. Byl to přenosný válec, do nějž se napasovaly dvě hůlky – jedna vodorovná od vstupního otvoru doprostřed nádoby a odtud druhá, vedoucí ke komínu. Kolem nich se napěchovaly piliny. Čím pečlivěji, tím líp, aby se po vytažení hůlek nesypaly a nezacpávaly díry. Takto nacpaný válec se strčil do piliňáků. Sem tam, když jsem piliny ledabyle napěchoval a pak musel do vstupního otvoru fouknout, aby lépe hořely, kamna „bafla“ a potměšile mě ožehla. Dlouho jsem pak vypadal jako uzenáč.
Můj zbývající volný čas pohltily nejrůznější hry naší party kluků z ulice, při nichž jsme nepoznali pojem „nuda“. Nebudu je vypočítávat, ale rozhodně mezi ně nepatřilo kouření marihuany, braní drog, šikana vrstevníků, přepadávání starých a nemohoucích lidí, zesměšňování učitelů. Cizí nám byly pojmy jako úplatek, vydírání, korupce, bezohlednost, chamtivost... Pokud jde o mne, nejvíc pozitivních příkladů jsem měl doma a pak mezi divadelníky, mezi něž mě tatínek přivedl už v sedmi letech.
Ve škole jsme se chovali slušně, učitelů jsme si opravdově vážili, protože toho byli hodni. A navíc -dobře jsme věděli, že bez váhání naše prohřešky fyzicky potrestají. A kdyby si na nás ještě stěžovali rodičům, následoval by doma další výprask jak hrom. Stejně tak to fungovalo pokud šlo o sousedy, většinou rodiče kamarádů z party. Tady si neodpustím malou příhodu. S oblibou jsme jezdili na kolech a využívali k tomu nejen vozovku, ale raději nový, hlaďoučký chodník kolem předzahrádek domků. Starý pan Dostál nám to několikrát vytkl, ale nedbali jsme. Tak si na nás počíhal u branky a když jsme zase jeli kolem, uštědřil každému pořádnou ránu holí. Když jsem si doma na jeho vrtoch stěžoval, dostal jsem od tatíka nášup.
Během dospívání jsem měl řadu vzorů. Zpočátku byly světlé, postupně se ale začaly objevovat vzory tmavé až černé. Za těch uplynulých šedesát let se to nezměnilo. Každý z nás přece může bez váhání ukázat na naše současné veličiny veřejného života, které dobrým příkladem pro mládež rozhodně nejsou. A není síla, která by tomu učinila přítrž. Tím spíš, když si uvědomíme chování některých soudců, policajtů, zákonodárců...
A tak mohu-li vyjádřit svůj názor, nejlepší je vychovávat děti tak, aby vůbec nebylo nutné je bít. Chce to jen příkladné rodiče, příkladné veřejné činitele a morální klima ve společnosti. To je to, co nám dnes chybí nejvíce. A když už není zbytí, neboť dítě či adolescent se najednou začne chovat jako prase, netřeba váhat zda tělesný trest použít či ne. Pár dobře mířených políčků je jistě menší zlo, než když pak nezletilí zločinci bez výčitek svědomí vraždí staré občany, terorizují své okolí, učitele, hajlují, uctívají válečné zločince, jejich ideologii a chystají se zavádět „nové pořádky“... Možná budu mít štěst
K napsání této poznámky jsem se musel dlouho přemlouvat, protože o tomto tématu už bylo řečeno a napsáno mnohé, dokonce bych řekl, že všechno. Jenže, jak se zdá, nějaké ovoce to pořád jaksi nepřináší. Národ je rozdělen na dva tábory (zatím nikdo nespočítal, který je větší a který menší) a každý zaujímá opačné stanovisko. Zatímco jeden tvrdí, že při výchově dítěte je škoda každé rány, která padne vedle, druhý považuje dítě za nedotknutelné a trestajícího rodiče za zločince.
Už dlouho patřím mezi pamětníky a tak jsem si řekl, že nebude od věci zavzpomínat na své dětství. Za protektorátu jsem jako sedmiletý kluk doprovázel maminku při výpravách do okolních vesnic, kde jsme sháněli u sedláků něco k snědku. „Platila“ za to většinou tím, že jim chodila pomáhat při polních pracích. Doma jsem měl své povinnosti, které jsem nesměl zanedbat, jinak následoval trest. Snažil jsem se, aby k němu rodiče nemuseli sáhnout. Dělal jsem například ze šrotu šišky a sušil je v troubě, aby měla maminka čím vykrmit husu, kačenám jsem chodil k rybníku pro okřehek, králíkům sekal trávu a sušil seno. Když bylo potřeba, skočil jsem mamince či tatínkovi nakoupit, ledasco zařídit či vyřídit.
V zimě jsem nacpával každý den dvě náplně do kamen zvaných „piliňáky“. Byl to přenosný válec, do nějž se napasovaly dvě hůlky – jedna vodorovná od vstupního otvoru doprostřed nádoby a odtud druhá, vedoucí ke komínu. Kolem nich se napěchovaly piliny. Čím pečlivěji, tím líp, aby se po vytažení hůlek nesypaly a nezacpávaly díry. Takto nacpaný válec se strčil do piliňáků. Sem tam, když jsem piliny ledabyle napěchoval a pak musel do vstupního otvoru fouknout, aby lépe hořely, kamna „bafla“ a potměšile mě ožehla. Dlouho jsem pak vypadal jako uzenáč.
Můj zbývající volný čas pohltily nejrůznější hry naší party kluků z ulice, při nichž jsme nepoznali pojem „nuda“. Nebudu je vypočítávat, ale rozhodně mezi ně nepatřilo kouření marihuany, braní drog, šikana vrstevníků, přepadávání starých a nemohoucích lidí, zesměšňování učitelů. Cizí nám byly pojmy jako úplatek, vydírání, korupce, bezohlednost, chamtivost... Pokud jde o mne, nejvíc pozitivních příkladů jsem měl doma a pak mezi divadelníky, mezi něž mě tatínek přivedl už v sedmi letech.
Ve škole jsme se chovali slušně, učitelů jsme si opravdově vážili, protože toho byli hodni. A navíc -dobře jsme věděli, že bez váhání naše prohřešky fyzicky potrestají. A kdyby si na nás ještě stěžovali rodičům, následoval by doma další výprask jak hrom. Stejně tak to fungovalo pokud šlo o sousedy, většinou rodiče kamarádů z party. Tady si neodpustím malou příhodu. S oblibou jsme jezdili na kolech a využívali k tomu nejen vozovku, ale raději nový, hlaďoučký chodník kolem předzahrádek domků. Starý pan Dostál nám to několikrát vytkl, ale nedbali jsme. Tak si na nás počíhal u branky a když jsme zase jeli kolem, uštědřil každému pořádnou ránu holí. Když jsem si doma na jeho vrtoch stěžoval, dostal jsem od tatíka nášup.
Během dospívání jsem měl řadu vzorů. Zpočátku byly světlé, postupně se ale začaly objevovat vzory tmavé až černé. Za těch uplynulých šedesát let se to nezměnilo. Každý z nás přece může bez váhání ukázat na naše současné veličiny veřejného života, které dobrým příkladem pro mládež rozhodně nejsou. A není síla, která by tomu učinila přítrž. Tím spíš, když si uvědomíme chování některých soudců, policajtů, zákonodárců...
A tak mohu-li vyjádřit svůj názor, nejlepší je vychovávat děti tak, aby vůbec nebylo nutné je bít. Chce to jen příkladné rodiče, příkladné veřejné činitele a morální klima ve společnosti. To je to, co nám dnes chybí nejvíce. A když už není zbytí, neboť dítě či adolescent se najednou začne chovat jako prase, netřeba váhat zda tělesný trest použít či ne. Pár dobře mířených políčků je jistě menší zlo, než když pak nezletilí zločinci bez výčitek svědomí vraždí staré občany, terorizují své okolí, učitele, hajlují, uctívají válečné zločince, jejich ideologii a chystají se zavádět „nové pořádky“... Možná budu mít štěstí
K napsání této poznámky jsem se musel dlouho přemlouvat, protože o tomto tématu už bylo řečeno a napsáno mnohé, dokonce bych řekl, že všechno. Jenže, jak se zdá, nějaké ovoce to pořád jaksi nepřináší. Národ je rozdělen na dva tábory (zatím nikdo nespočítal, který je větší a který menší) a každý zaujímá opačné stanovisko. Zatímco jeden tvrdí, že při výchově dítěte je škoda každé rány, která padne vedle, druhý považuje dítě za nedotknutelné a trestajícího rodiče za zločince.
Už dlouho patřím mezi pamětníky a tak jsem si řekl, že nebude od věci zavzpomínat na své dětství. Za protektorátu jsem jako sedmiletý kluk doprovázel maminku při výpravách do okolních vesnic, kde jsme sháněli u sedláků něco k snědku. „Platila“ za to většinou tím, že jim chodila pomáhat při polních pracích. Doma jsem měl své povinnosti, které jsem nesměl zanedbat, jinak následoval trest. Snažil jsem se, aby k němu rodiče nemuseli sáhnout. Dělal jsem například ze šrotu šišky a sušil je v troubě, aby měla maminka čím vykrmit husu, kačenám jsem chodil k rybníku pro okřehek, králíkům sekal trávu a sušil seno. Když bylo potřeba, skočil jsem mamince či tatínkovi nakoupit, ledasco zařídit či vyřídit.
V zimě jsem nacpával každý den dvě náplně do kamen zvaných „piliňáky“. Byl to přenosný válec, do nějž se napasovaly dvě hůlky – jedna vodorovná od vstupního otvoru doprostřed nádoby a odtud druhá, vedoucí ke komínu. Kolem nich se napěchovaly piliny. Čím pečlivěji, tím líp, aby se po vytažení hůlek nesypaly a nezacpávaly díry. Takto nacpaný válec se strčil do piliňáků. Sem tam, když jsem piliny ledabyle napěchoval a pak musel do vstupního otvoru fouknout, aby lépe hořely, kamna „bafla“ a potměšile mě ožehla. Dlouho jsem pak vypadal jako uzenáč.
Můj zbývající volný čas pohltily nejrůznější hry naší party kluků z ulice, při nichž jsme nepoznali pojem „nuda“. Nebudu je vypočítávat, ale rozhodně mezi ně nepatřilo kouření marihuany, braní drog, šikana vrstevníků, přepadávání starých a nemohoucích lidí, zesměšňování učitelů. Cizí nám byly pojmy jako úplatek, vydírání, korupce, bezohlednost, chamtivost... Pokud jde o mne, nejvíc pozitivních příkladů jsem měl doma a pak mezi divadelníky, mezi něž mě tatínek přivedl už v sedmi letech.
Ve škole jsme se chovali slušně, učitelů jsme si opravdově vážili, protože toho byli hodni. A navíc -dobře jsme věděli, že bez váhání naše prohřešky fyzicky potrestají. A kdyby si na nás ještě stěžovali rodičům, následoval by doma další výprask jak hrom. Stejně tak to fungovalo pokud šlo o sousedy, většinou rodiče kamarádů z party. Tady si neodpustím malou příhodu. S oblibou jsme jezdili na kolech a využívali k tomu nejen vozovku, ale raději nový, hlaďoučký chodník kolem předzahrádek domků. Starý pan Dostál nám to několikrát vytkl, ale nedbali jsme. Tak si na nás počíhal u branky a když jsme zase jeli kolem, uštědřil každému pořádnou ránu holí. Když jsem si doma na jeho vrtoch stěžoval, dostal jsem od tatíka nášup.
Během dospívání jsem měl řadu vzorů. Zpočátku byly světlé, postupně se ale začaly objevovat vzory tmavé až černé. Za těch uplynulých šedesát let se to nezměnilo. Každý z nás přece může bez váhání ukázat na naše současné veličiny veřejného života, které dobrým příkladem pro mládež rozhodně nejsou. A není síla, která by tomu učinila přítrž. Tím spíš, když si uvědomíme chování některých soudců, policajtů, zákonodárců...
A tak mohu-li vyjádřit svůj názor, nejlepší je vychovávat děti tak, aby vůbec nebylo nutné je bít. Chce to jen příkladné rodiče, příkladné veřejné činitele a morální klima ve společnosti. To je to, co nám dnes chybí nejvíce. A když už není zbytí, neboť dítě či adolescent se najednou začne chovat jako prase, netřeba váhat zda tělesný trest použít či ne. Pár dobře mířených políčků je jistě menší zlo, než když pak nezletilí zločinci bez výčitek svědomí vraždí staré občany, terorizují své okolí, učitele, hajlují, uctívají válečné zločince, jejich ideologii a chystají se zavádět „nové pořádky“... Možná budu mít štěstí a už se toho nedočkám.
Ladislav Vrabec Ing
Je náš stát v rukách mafiánů?
Přiznávám, že už dlouho jsem nečetl tak skvělý, odborně i novinářsky erudovaný článek, jaký čtenářům nabídl 26. června pan Jan Urban na blog.aktualne.cz pod titulem Mafie jako paralelní stát. Tak se mi líbil, že jsem měl nutkání opatřit si klobouk, smeknout jej a hluboce se autorovi poklonit (bohužel mám trochu problémy s páteří, tak by to asi nešlo až k zemi). Ale vezmu-li v potaz fakt, že na rozdíl od lidí, o nichž je v článku řeč, kteří si páteř křiví vědomě a rádi, není to se mnou tak zlé.
Ladislav Vrabec Ing
Maličkosti, které potěší
Není toho mnoho, nad čím by mohl občan v české kotlině plesat. Ať se podívá kam chce, jeho oči málokdy a málokde zaznamenají něco radostného, nad čím by se mohly radostí rozzářit a přenést ten libý pocit do duše. Odhlédneme-li od záležitostí materiálních, kde náprava naráží na chronický nedostatek finančních prostředků (jen Bůh a Kalousek vědí kam mizí), dostaneme se k duchovnu, potažmo mezilidským vztahům, morálce a charakteru.
Ladislav Vrabec Ing
Proč morálka a charakter zmírají na úbytě?
Už několikrát, naposledy v článku „Odkud jste přiletěl, pane Šimoníku?“, jsem se dotkl problému nad jiné důležitého, a to úbytku morálky a charakteru v naší společnosti. Vzhledem k tomu, že se mne tento problém dotýká už téměř osmdesát let, domnívám, že vím o čem mluvím a že mám právo o něm mluvit.
Ladislav Vrabec Ing
Odkud jste přiletěl, pane Šimoníku?
Stále častěji se mi v poslední době stává, že nad některými názory a počiny našich politiků a jejich přicmrdovačů mi zůstává rozum stát. Naposledy jsem měl ten pocit po přečtení článku pana Bronislava Šimoníka „Demokracie a svoboda skončily, zapomeňte...“, zveřejněný na blogu.idnes.cz. Rozhodně nemám v úmyslu pana Šimoníka jakkoliv urazit, tím spíš, že je to prý chytrý, vzdělaný a úspěšný podnikatel, ale na ty bláboly, které v článku vypustil do světa, cítím povinnost reagovat.
Ladislav Vrabec Ing
Co mi už rozum nebere
V poslední době je čím dál víc věcí, které mi už rozum odmítá brát. Poctivě jsem se nad tím jevem zamyslel a hledal chybu, především v sobě. Říkal jsem si: nejsi přece ekonom, psycholog ani psychiatr, starej už jsi jak Metuzalém a rozum necháváš pomalu za sebou, tak se do ničeho nemontuj a spoléhej na odborníky, kterými se to u nás přímo hemží.
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí
Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...
Telefonní budky sloužily v Česku přes sto let, poslední zmizela teprve nedávno
Přesně před pěti lety dosloužila v Česku poslední telefonní budka. Uzavřela se tehdy éra veřejných...
Prezident Pavel probere na Vysočině dostavbu Dukovan a zavítá na dronový polygon
Druhým a posledním dnem dnes pokračuje návštěva prezidenta Petra Pavla a první dámy Evy na...

Cesta ke zdravému stárnutí: Otestovaly jsme prémiový komplex Nuvitone PRO pro buněčnou vitalitu
V redakci eMimina si s přibývajícím věkem stále více uvědomujeme, že zdraví a dostatek energie nejsou samozřejmost. Proto jsme se rozhodly na...
- Počet článků 117
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1548x



















