Zbytečné eurovolby za námi

V právě uplynulých dnech proběhly ve státech evropské osmadvacítky volby do europarlamentu.

ilustrační foto

Co znamenaly tyto volby? V podstatě jen další zbytečnost. Nejen, že evropský parlament nemá prakticky žádné pravomoce, ale z našeho pohledu je volba 21 poslance z celkového počtu 751 vskutku zbytečností. Nemáme šanci cokoli ovlivnit.

Když se vrátím k předvolební kampani, tak leader socialistů s vizáží bezdomovce měl heslo o hraní první ligy v EU. Samo o sobě je to pitomost na entou. Nikdy nebudeme za současných pravidel hrát v EU první ligu. Vždyť máme zastoupení z necelých tří procent.

Jednička socialistické kandidátky to ale určitě myslela tak, že "musíme být v hlavním proudu", tedy poslušně se zapojit do stáda a bečet dvě nohy špatné, čtyři dobré. Štěstí, že Bohuslav Sobotka, šéf socialistů, si už nemá z hlavy co rvát.

Přejděme k výsledkům. Vítězné Babišovo ANO získalo pouhých 16.1% hlasů, přesně 244501 hlas. Předběhlo o necelé tři tisícovky hlasů TOP09. Socialistů skončili až třetí s dvouprocentní ztrátou na vítěze. ODS zastavila propad, byť rozhodně nemá důvod k jásotu, 7.67% hlasů jí přisoudilo až šestou příčku.

Z propadnuvších stran jsou některá jména a výsledky poměrně zajímavé. Například bývalá vládní strana v úřednické vládě SNK-ED získala jen 0.52%, Bursíkův LES 0.49%, Okamurův Úsvit 3.12%, Paroubkův LEV 0.46% a Bártovy a Johnovy VV 0.46%, což představovalo necelých 7000 voličů.

Lidé vyjádřili svůj názor na evropský parlament, když volební účast byla velice nízká, 18.2%. Na vítězství tak stačila pouhá necelá tři procenta lidí s volebním právem. Ještě nižší účast byla na sousedním Slovensku, kde k volbám dorazilo, tuším, jen 13% voličů.

Volby v západních státech skončily výrazným posílením extrémistických uskupení a nacionalistů, například ve Francii zvítězila strana Le Penové. Je to výsledek toho, že nejen u nás, kde se hlasuje především nohama, ale i na západě Evropy, roste nelibost se směrováním EU, která se snaží zasahovat do všech možných myslitelných i nemyslitelných oblastí denního života.

EU svými direktivami zasahuje do života lidí víc než je zdrávo. Svým přehnaným ekologismem ruinuje hospodářský růst a činí evropské zboží méně konkurence schopným. Touha po posílení bruselského centra naráží na to, že lidé - voliči, si tuto centralizaci nepřejí. Chtějí si o svých záležitostech rozhodovat doma a ne jen čekat, až příjde nějaké nařízení z Bruselu, které nadto nereflektuje skutečnost.

EU se musí změnit. Musí se soustředit na hospodářskou spolupráci a nikoli na megalomanský projekt superstátu. Pokud to EU nepochopí, nacionalistické vášně stoupnou ještě víc a není daleko doba, kdy začnou lidé s extrémními názory vyhrávat i domácí volby.

Zvolili jsme jedenadvacet europoslanců. Ztratí se jako kapka v moři. Oproti Německu, které je zastoupeno bez jednoho rovnou stovkou poslanců si nemůžeme dovolit předkládat a prosazovat nějaké své vlastní vize, a to i za předpokladu, že by se všech jedenadvacet poslanců spojilo bez ohledu na stranickou příslušnost.

Problém nízké účasti není v tom, že by snad obyvatelstvo nesprávně pochopilo důležitost voleb do Evropského parlamentu, jak se nechal slyšet jeden náš významný politik, ale především v tom, že lidé naopak pochopili, že naše role v EU je bezvýznamná.

Pro nás jsou důležitější podzimní komunální a senátorské volby. Tam bude účast určitě vyšší. Především v komunálních volbách mohou lidé skutečně něco ovlivnit, tam si budou volit své starosty a radní, kteří jsou v přímém kontaktu se svými obcemi.

 

Psáno pro cz.opinionspost.com

 

Autor: Rudolf Polanecký | pondělí 26.5.2014 12:22 | karma článku: 27,15 | přečteno: 1326x
  • Další články autora

Rudolf Polanecký

Babišův čapí problém

14.3.2016 v 10:35 | Karma: 37,12

Rudolf Polanecký

Prozření Angely Merkelové?

1.2.2016 v 11:00 | Karma: 42,14

Rudolf Polanecký

Sobotkovy maily podruhé

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 42,89