Volebním hitem socialistů 13. důchod a strašení

Socialisté oznámili hlavní téma pro podzimní předčasné volby. Po krajských třicetikorunách jím bude třináctý důchod.

Zdroj: Ceské noviny

Socialisté se tak opětně snaží utáhnout voliče na vařenou nudli. S třicetikrounou si socialisté částečně naběhli, když jejich počínání charakterizoval soud předběžně jako nezákonné a zakázal krajům vyplácení třicetikroun nebo jakýchkoli jejich náhražek.

Pro předčasné volby je už třicet korun málo, a tak musí přijít silnější kalibr. Třináctý důchod a rozsévání strachu mezi důchodci. Zároveň socialisté označují jednorázové vyplacení "třináctého důchodu" jako součást protikrizového opatření.

Chvilku počítejme. Socialisté slíbují vyplatit důchodcům jednorázově 2400 korun, invalidním důchodcům polovinu. V republice je okolo dvou a půl milionu důchodců. I kdyby nakrásně všichni dostali avizované maximum, tak se to bude rovnat měsíčnímu přilepšení ve výši dvou set korun.

Stát by tak důchodcům vyplatil šest miliard korun. Mohl by stát doufat, že se mu vynaložené finance nějak vrátí? Těžko. Velká část důchodců si peníze schová na "zlé časy", to budou v daný okamžik mrtvé peníze ležící ladem.

Další velká část důchodců nakoupí za tyto peníze dárky vnoučatům. Z těchto peněz se část státu vrátí na DPH, ale půjde většinou o sladkosti anebo spotřební zboží - hračky. Sumasumárum, šest miliard přijde vniveč jako úplatek za volební hlasy. Nebude z nich žádný užitek, žádná investice do infrastruktury nebo vzdělání, natož do pracovních míst, protože při nákupech důchodců většinou půjde o zahraniční firmy, které málokdy vyrábějí na našem území.

 

Kromě toho začali socialisté důchodce strašit privatizací důchodů. Viděl jsem na dvou místech plakát s Paroubkem, na němž sliboval "Jistoty důchodcům - zabráníme privatizaci důchodů". Kolik důchodců si bude myslet, že o svůj důchod přijde a nebude jim ho vyplácet stát, ale nějaký soukromník?

Bylo by pěkné, kdyby socialisté kápli božskou, jak že to vlastně s onou zamýšlenou privatizací důchodů je. V současnosti odvádí zaměstnanec a zaměstnavatel pojištění ve výši 28%. Stávajících důchodců se případná změna vůbec netýká, ti pojedou dál podle nynějšího systému.

Vedle povinného důchodového pojištění existuje možnost důchodového připojištění, kterou dnes má snad každý zaměstnanec. Toto připojištění je sjednáno se soukromou pojišťovnou, která tyto vklady ještě zhodnocuje o malé procento. Připojištění se rozhodně vyplatí lidem, kteří mají minimálně patnáct let do důchodu.

A nyní ona "privatizace důchodů". Bude existovat jako další možná varianta, kterou si pojištěnec bude moci zvolit. V této volitelné variantě se bude i nadále odvádět "povinné pojištění", ale nebude 28%, ale jen 24%. Zbytek plus dvouprocentní navýšení od pojištěnce, tj. 6% z celkových 30% poputuje do soukromého důchodového fondu, který vložené prostředky zhodnotí a navýší. Soukromý důchodový fond má podléhat přísným státním podmínkám a dohledu, aby nedošlo například k vytunelování.

Tyto zhodnocené finance pak poputují na správu sociálního zabezpečení (SSZ) k financím od státu pro jednotlivé důchodce a SSZ bude i nadále vyplácet důchody jako doposud. Tato volitelná varianta by měla být pro nynější třicátníky. K této formě bude i nadále existovat penzijní připojištění.

Myslíte, že tohle socialisté řeknou? Přiznají se, že chtějí zabránit tomu, aby se lidé sami rozhodli, jestli chtějí část svých prostředků investovat do soukromých důchodových fondů a případně své důchody zhodnotit? Přiznají se socialisté k tomu, že ve své podstatě chtějí určovat výši důchodů a nechtějí důchodce, kteří svým vlastním rozhodnutím na tom mohou být lépe?

Nebo jen řeknou, že je privatizace důchodů špatná (vždyť byste také mohli o ten důchod přijít!) a že oni tomu zabrání, když dostanou důchodcovský hlas?

Mé články přebírají servery www.eportal.cz, www.nazorne.cz a www.ceska-media.cz

Hlasujte v anketě "Koho považujete za nejhoršího současného politika" na www.polanecky.cz

Autor: Rudolf Polanecký | středa 27.5.2009 16:31 | karma článku: 34,37 | přečteno: 2137x

Další články autora

Rudolf Polanecký

Babišův čapí problém

Ministr financí Andrej Babiš má vážný problém. Jeho farma Čapí hnízdo je silně podezřelá z dotačního podvodu.

14.3.2016 v 10:35 | Karma: 37,12 | Přečteno: 1963x | Diskuse | Politika

Rudolf Polanecký

Pedofilní obohacení evropské kultury

Takzvaní sluníčkáři prohlašují, že příliv islámských migrantů znamená obohacení evropské kultury. Myslí to vážně, bohužel.

8.2.2016 v 11:17 | Karma: 43,41 | Přečteno: 3145x | Diskuse | Politika

Rudolf Polanecký

Prozření Angely Merkelové?

"Čekáme, že až skončí válka, vrátíte se domů," řekla německá kancléřka Angela Merkelová na adresu migrantů, kteří zaplavili Německo.

1.2.2016 v 11:00 | Karma: 42,14 | Přečteno: 2414x | Diskuse | Politika

Rudolf Polanecký

Sobotkovy maily podruhé

Hackeři zveřejnili další várku ukradených mailů ze schránky premiéra Sobotky. Znovu se ukazuje, že boj proti kvótám ze strany vlády byl jen naoko.

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 42,89 | Přečteno: 1814x | Diskuse | Politika

Rudolf Polanecký

Zelená Simone Peter: Sexistická a rasistická obálka Focusu

Ostrá kritika s nařčením ze sexismu a rasismu padla na dvě přední německá periodika - Süddeutsche Zeitung a Focus.

14.1.2016 v 9:30 | Karma: 39,47 | Přečteno: 765x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Vlak u Berouna srazil a zabil chodce. Provoz na trati je pozastavený

27. dubna 2025  21:22

Osobní vlak v neděli krátce před devátou hodinou večer v katastru obce Tetín na Berounsku srazil a...

Mírová dohoda se musí uzavřít příští týden. Máme i jiné starosti, varoval Rubio

27. dubna 2025  21:04

Sledujeme online Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy a následující týden se administrativa...

Pražští policisté pátrali po třináctiletém chlapci se sníženým intelektem

27. dubna 2025  11:41,  aktualizováno  20:49

V neděli policisté úspěšně vypátrali třináctiletého chlapce se sníženým intelektem, který den...

Rodiče hledají v taškách svých dětí zbraně. Kriminalita ve Švédsku klesá

27. dubna 2025  20:03

Švédsko zaznamenává dramatický pokles násilné kriminality, zejména co se týče bombových útoků a...

  • Počet článků 1257
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4346x
Obyčejný, pravicově smýšlející téměř padesátník s mírně nadprůměrným platem, zajímající se o politiku a spoustu dalšího, zkrátka jeden z mnoha.


@RudolfPolanecky
Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký

Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz
Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz
FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.