Václav Moravec se bojí

Moderátor Václav Moravec se bojí zrušení jeho nedělního pořadu Otázky. Prý čelí velkému politickému tlaku, který dosud v ČT zažil.

Václav Moraveceurozprávy.cz

Václav Moravec patří k nedělnímu poledni už takřka neodmyslitelně. Veřejnost potřebuje podobné pořady, kde jsou zpovídáni politici, který by ale nebyl bulvární nebo rádoby vtipná talk show. Přesto si myslím, že by Václav Moravec mohl být ve svém pořadu aktivnější a více vyžadovat přesné odpovědi.

Nemyslím si, že by bylo v zájmu politiků tento pořad zrušit. Je to místo, kde mohou exhibovat mimo řečnický pultík v parlametu a který jim dává možnost oslovit přes televizní obrazovku velké procento obyvatelstva a tím pádem voličů. Co se týče samotného pořadu, bývá Václav Moravec dobře připravený, ale ani on se nevyhne slabším dnům a občas mu chybí tah na branku, jak se říká sportovní terminologií.

Je možné, že někteří adepti do televizní rady obchází politiky a slibují jim zrušení tohoto pořadu výměnou za volbu a je možné, že Václava Moravce někteří politici kritizují. Ale podlézači a stěžovatelé vždy byli a budou. Pro politiky je už typické, že pokud jsou v televizi rozcupováni konfrontací vlastních slov a činů, hledají chybu v televizi místo u sebe.

Pokud je pořad OVM pro Českou televizi jedním ze stěžejních stejně jako osoba moderátora, pak i nové vedení bude na tomto pořadu trvat. Jestliže se OVM nelíbí prezidentu Klausovi, pak mu jistě nikdo jeho názor nebere, ale v tomto okamžiku na prezidentově názoru pranic nezáleží. Prezident nemá co mluvit do pořadů televize.

Již jednou Václav Moravec Otázky opustil. Stalo se tak v dubnu 2005, aby se v srpnu téhož roku k Otázkám vrátil. Co stálo tehdy za jeho rozhodnutím? To se pravděpodobně nikdy na veřejnost nedostane, ale osobně si myslím, že za odchodem a návratem stála snaha Václava Moravce dělat si pořad po svém.

Pokud se politikům nějaký pořad nelíbí, znamená to, že jim s velkou pravděpodobností šlape na paty. Instituce jako Česká televize nebo Český rozhlas musí být tak silné, aby odkázaly politiky do patřičných mezí. Musí být apolitické a nezávislé na státní moci.

Nesmí ustupovat nátlaku politiků jako v případě Milana Šímy a  pořadu Naostro nebo v případě moderátora rozhlasu Aleše Cibulky. Na oba si tehdy za premiéra Paroubka stěžoval Úřad vlády. Jsou známy i stížnosti z téhož místa na kresby Štěpána Mareše, jak to že má premiér na kresbě ošklivé hnědé sako a takový pupek a že to se nesmí.

Nepodceňuji snahu některých politiků, kterým vlezla moc na mozek, aby se zbavili pořadu, který je pro ně nepříjemný. Pokud by Václav Moravec přešel na Novu, srazil by sám sebe, protože tam by byl nucen dělat pořad víceméně bulvárně.

Ale co když je to úplně opačně? Co když Václav Moravec tímto prohlášením bojuje za to, aby jeho pořad dál fungoval beze změn a třeba i za vyšší plat? Některé nedělní Otázky jsou ze strany Václava Moravce spíše selankou než připravenou konfrontací. Pravý důvod obav se zřejmě nedozvíme.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Rudolf Polanecký | pondělí 4.7.2011 11:35 | karma článku: 22,52 | přečteno: 2310x
  • Další články autora

Rudolf Polanecký

Babišův čapí problém

14.3.2016 v 10:35 | Karma: 37,12

Rudolf Polanecký

Prozření Angely Merkelové?

1.2.2016 v 11:00 | Karma: 42,14

Rudolf Polanecký

Sobotkovy maily podruhé

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 42,89