Ištvan by měl rezignovat
Ivo IštvanTomáš Krist, MAFRA
Celý měsíc nám olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan slibuje "bombu" a sebevědomě hází úsměvy na všechny strany, jak se mu podařilo odhalit korupci, která byla "vedlejším produktem" honu na lobbisty - kmotry Janouška, Rittiga a Hrdličku.
Uběhl měsíc, "vedlejší produkty" jej strávili ve vazební věznici a ohledně "hlavního produktu" se nic neděje. Lobbisty nikdo nevyslechl, z ničeho neobžaloval, zatímco zmínění kmotři si klidně užívali dovolené na jachtách. Poněkud podivný přístup pana Ištvana a spol.
Monstrakce, při níž bylo nasazeno okolo čtyř set policistů a zabaveny miliony v hotovosti a kilogramy zlata končí fiaskem. Ani po měsíci vůbec není jasné, komu že to ony miliony a zlato patřilo, údajně by vše mělo patřit Janouškovi, a jediné, co Ištvanovi zbylo v ruce je případ příliš aktivní milenky.
Pokud by nedošlo v jejím případě ke zneužití vojenského zpravodajství, pak by to byla doslova tuctová nedůležitá záležitost. Zde se musím pozastavit nad zjevným nedostatkem inteligence velení vojenského zpravodajství, protože nechat se úkolovat sekretářkou, byť je to sekretářka premiéra, je silně na pováženou.
Od samého počátku tvrdím, že politické trafiky jsou nemorálním, nikoli však trestným činem. Pokud by trafika byla v tomto případě odsouzena, staly bychoms e světovým unikátem, protože doposud na celém světe neexistuje precedens, že by byli politici soudně potrestáni za trafiky.
Trafiky se nám právem můžou nelíbit, nic to ale nezmění na tom, že nemorálnost, byť sebevětší, nerovná se automaticky trestný čin. Vím, že spousta veřejnosti už dopředu rozhodla o vině a nemálo diskutérů spílá nyní Nejvyššímu soudu a obviňuje jej ze zkorumpovanosti od ODS.
Není to nijak překvapivé. Lidé rádi dělají rychlé soudy a mají jasno o vině ještě dříve, než se cokoli stačí projednat. Lidé rádi křičí "korupce", mají za nejzkorumpovanější právě politiky, ty samé, které si třeba před pouhými čtrnácti dny sami zvolí.
Nejčastěji se uplácí u lékaře a na úřadech, přičemž osobní kontakt s korupcí přiznává 15% oslovených lidí. Ale zpět k případu trafikantů. Nejvyšší soud rozhodl, že je stíhání exposlanců nepřípustné, kvůli jejich tehdejší poslanecké imunitě.
Imunita se vztahuje na projevy v komoře parlamentu či jejích orgánech, přičemž Nejvyšší soud uznal imunitu nejenom na činěné prohlášení na plénu či ve výboru nebo komisi, ale také na postoj vyjádřený na poslaneckém klubu, respektive v rozhovoru mezi členy parlamentu mezi sebou.
Co Nejvyšší soud chápe pod imunitně chráněným projevem? "Za takový projev je v daném případě namístě pokládat i (v daných souvislostech a s ohledem na dosud učiněná skutková zjištění) jednání obviněného, pokud tento v rámci výkonu svého poslaneckého mandátu odmítl vyjádřit svůj souhlas s přijetím označených (daňových) zákonů. Stejně tak lze označit za výkon jeho poslaneckého oprávnění i jeho další postoj, pokud se vzdal svého poslaneckého mandátu proto, aby umožnil pokračování vlády, která s přijetím uvedených zákonů spojila hlasování o vyjádření důvěry v ní. Projev učiněný poslancem (s ohledem na již uvedené) v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky tak nelze zakomponovat, jako jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu, jehož se měl dopustit."
Jinými slovy, rozhodnutí poslance hlasovat či složit mandát je chráněno imunitou. Pokud tak učinil výměnou za trafiku, může být taková úvaha zkoumána orgány činnými v trestním řízení, ale skutek je nutno posuzovat v jednom celku. Zásadní kroky byly učiněny na půdě Poslanecké sněmovny, takže jde o politický krok - obchod, a ten je imunitně chráněn.
To vše musel Ivo Ištvan vědět dopředu. Celá monstrakce končí těžkou blamáží a direktem žalobci. Pokud by se to stalo v nějakém jiném případě, pak by se to dalo vcelku přejít jako chyba na straně státního zastupitelství, jenže tady kvůli ambicím Ivo Ištvana stát se českým Cattanim jsou následky nedozírné.
Několik protiprávně zadržených a měsíc držených ve vazbě. Pád legitimní vlády a její nahrazení vládou nelegitimní a sestavovanou proti vůli Sněmovny a všech parlamentních stran, tvořenou přáteli Miloše Zemana.
Ištvanova právní konstrukce se sesypala jako domeček z karet. Trestný čin korupce to být nemohl, protože poslanci jsou chráněni imunitou na "projevy", přičemž projevem je i složení mandátu. Ištvan si brousil zuby na premiéra a teď, pokud je čestný muž, zbývá mu jediné. Poslat svému nadřízenému svou rezignaci.
Rudolf Polanecký
Babišův čapí problém

Ministr financí Andrej Babiš má vážný problém. Jeho farma Čapí hnízdo je silně podezřelá z dotačního podvodu.
Rudolf Polanecký
Pedofilní obohacení evropské kultury

Takzvaní sluníčkáři prohlašují, že příliv islámských migrantů znamená obohacení evropské kultury. Myslí to vážně, bohužel.
Rudolf Polanecký
Prozření Angely Merkelové?

"Čekáme, že až skončí válka, vrátíte se domů," řekla německá kancléřka Angela Merkelová na adresu migrantů, kteří zaplavili Německo.
Rudolf Polanecký
Sobotkovy maily podruhé

Hackeři zveřejnili další várku ukradených mailů ze schránky premiéra Sobotky. Znovu se ukazuje, že boj proti kvótám ze strany vlády byl jen naoko.
Rudolf Polanecký
Zelená Simone Peter: Sexistická a rasistická obálka Focusu

Ostrá kritika s nařčením ze sexismu a rasismu padla na dvě přední německá periodika - Süddeutsche Zeitung a Focus.
Další články autora |
Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor
Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....
Trump nevyhostí prince Harryho z USA. Je to chudák, má hroznou ženu, vysvětlil
Britský princ Harry se podle serveru listu The New York Post nemusí obávat toho, že bude vyhoštěn...
„Je to tu peklo.“ Dva dny s narkomany na Andělu, drogovém epicentru Česka
Premium „Já chci umřít. Fakt chci umřít. Rozumíte? Bože, prosím, ať už chcípnu, tohle není život, tohle je...
Masakr ve švédské škole si vyžádal deset mrtvých. Zahynul i pachatel, říká policie
Zhruba 10 mrtvých si vyžádala úterní střelba v areálu vzdělávacího centra v Örebro ve středním...
Prospala osm měsíců. Když konečně otevřela oči, zmáčkl spoušť fotoaparátu
Seriál Syndrom rezignace je tajemná diagnóza, kterou oficiálně uznávají jenom ve Švédsku. Patnáctiletá Eva...
Green Deal musí být okamžitě zrušen, řekl Babiš. Poslanci mohou jednat v noci
Přímý přenos Poslanci budou moci jednat až do noci, prosadili poslanci vládní koalice na návrh šéfa klubu ODS...
Allwyn miliardáře Komárka vstupuje do F1. Stane se oficiálním partnerem
Společnost Allwyn Entertainment ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka se stala oficiálním...
Mrákoty na dvouplošníku, risk u ponorky. Cruise opět řádil bez kaskadérů
Během pondělního finále Super Bowlu se diváci dočkali nové ukázky k filmu Mission: Impossible -...
Maďar dával na internet fotky podřezaných žen. Zatkli ho v Berlíně
Maďarská policie ve spolupráci s německými kolegy zatkla v Berlíně muže, který na pornografickém...

Prodej bytu 1+kk, Praha 4 - Záběhlice
Svojšovická, Praha 4 - Záběhlice
4 500 000 Kč
- Počet článků 1257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4346x
@RudolfPolanecky
Soukromé blogové stránky
Rudolf Polanecký
Mé články najdete také na:
www.pravybreh.cz
Servery přebírající mé články:
www.neviditelnypes.cz
www.eportal.cz
www.ceskamedia.cz
www.ostrava-online.cz
www.moravskyjih.breclav.cz
FB skupina: Jsem pro postavení komunistů mimo zákon
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
- Bronislav Šimoník
- Petr Olejníček
- Josef Myslín
- Petr Štursa
- Vojtěch Truhlář
- Stanislav Wiener
- David Prokop
- Martin Kulhánek
- Jan Ziegler
- Karel Kříž
- Petr Vyoral
- Richard Limburský
- Vlaďka Špidlová
- Jana Kolářová
- Jana Šimonová