Eurostát do dvou let?

Francouzský prezident, socialista François Hollande oznámil, že chce do dvou let plně politickou unii, rozuměj, jeden stát Evropská unie.

ateo.cz

"Moje iniciativa má čtyři body, které předkládám našim partnerům. Prvním je vytvoření ekonomické vlády se zeměmi eurozóny, která by se scházela každý měsíc s opravdovým prezidentem jmenovaným na delší období," řekl Hollande.

A van Rompuy je tedy co? Až doposud jsem si myslel, že "mokrý hadr" zastává post, který je brán jako prezident EU, ačkoli byl tento termín Lisabonskou smlouvou odmítnut. Hollande tedy volá po opravdovém prezidentu, jinými slovy, nenápadně křísí zavrhnutou euroústavu.

Podle Hollanda by podle něj státy eurozóny měly mít kromě prezidenta společný rozpočet, daňový systém přičemž toto je pouze ta nejviditelnější část. "Cesta k větší ekonomické jednotě může zabránit rychlému konci Evropské unie," řekl.

Tak a máme to. Společný rozpočet, společná vláda, jeden prezident, společné daně... Jaké jsou ještě jiné známky jednoho státu? Pokud nebudou členské státy mít svou vlastní politiku, ekonomiku a budou mít vládu podléhající vládě jiné, zrovna tak jako hlavu státu, pak už nelze mluvit o státech, ale podřízených regionech.

"Dovedu pochopit, že ostatní se nechtějí přidat (ke společné měně). Ale nemohou zastavit eurozónu v postupu vpřed. Budoucí ekonomická vláda bude schopná harmonizovat daňové a sociální politiky jednotlivých států, konzultovat s nimi jejich zásadní politická a ekonomická rozhodnutí," prohlásil Hollande.

Ale aby toho nebylo málo, tak další z plánů socialisty Hollanda je "společný boj proti nezaměstnanosti mladých a společná koordinace přechodu k obnovitelným zdrojům energie i nová etapa „fiskální integrace s rozpočtovou kapacitou a postupnou možností zvyšování dluhu“."

Celá eurozóna je těžce zadlužená. Státy eurozóny se potýkají s ohromnými problémy, prakticky celý jih je předlužený a Hollande přichází s nápadem na další zvyšování dluhů? Tak se podívejme, jaké bylp zadlužení států eurozóny ve 3. čtvrtletí loňského roku:

Belgie 101.6% HDP, Estonsko 9.6%, Finsko 51.1%, Francie 89.9%, Irsko 117%, Itálie 127.3%, Kypr 84%, Lucembursko 20.9%, Malta 73.1%, Německo 81.7%, Nizozemsko 69.5%, Portugalsko 120.3%, Rakousko 73.7%, Řecko 152.6%, Slovensko 51.2%, Slovinsko 48.2% a Španělsko 77.4%. Kromě dvou výjimek je zadlužení enormní.

Ekonomice eurozóny se nedaří. V meziročním porovnání se eurozóna propadá, stejně jako ve čtvrtletním. Hollandův plán počítá s tím, že by eurozóna mohla vydávat své vlastní dluhopisy. Ony tedy nestačí dluhopisy členských států. Jen by mě zajímalo, pokud se předlužené státy spojí do jednoho celku, zda bude tento spolek důvěryhodným dlužníkem.

Evropa si zvykla žít na dluh a nehodlá tuto cestu opustit. Není to tak dávno, kdy si Francie a Španělsko vyjednali výjimku z pravidel nedávno podepsané smlouvy o fiskální zodpovědnosti s tím, že byla o dva roky prodloužená lhůta na splnění 3% hranice zadlužení ročně a francouzský ministr financí jásavě oznámil, že už se nemusí šetřit.

Eurosocík, jak je Evropská unie vcelku trefně označována, je snad nesmrtelný. Nedokážu si představit, že by byl možný nekonečný život na dluh, jak si ho představuje François Hollande. Rovněž je také nemyslitelné, že by mělo Německo de facto živit a táhnout celou eurozónu.

Německo jako jedno z mála členských států eurozóny zaznamenalo čtvrtletní růst, byť jen o 0.1%. Francie se propadla o 0.2%, Itálie stejně jako Španělsko o 0.5%, Kypr o 1.3%, u Řecka je jen meziroční údaj, a to -5.3%. Přistoupí Německo na to, aby se stalo regionem doplácejícím na ostatní?

Evropské státy mají tisíciletou historii. Není to jako v USA, kde je historie stará pouze 300 let s tím, že společný stát vznikl po pár desítkách let. Evropu ani nespojuje jazyk, který by byl brán jako jediný. jak chce Hollande vytvářet de facto jeden stát ze sedmnácti členských států?

Jak chce dosáhnout toho, že bude jediný rozpočet? Opravdu si myslí, že se členské státy vzdají zcela své suverénnosti a nechají vše na úřednících v Bruselu? Opravdu si myslí, že se členské státy vrhnou po hlavě do spolku, v němž nebudou mít šanci prosadit svůj názor a svou politiku na území své země?

Francie v referendu odmítla euroústavu. Předpokládám, že teď už by se pro jistotu nikdo lidí neptal. Na facebooku letí vtip, jaký je rozdíl mezi Sarkozym a Hollandem? Sarkozy je menší a nenosí brýle. Lidé každého státu nadávají na svou vládu, ale vždy je to vláda spjatá s tou kterou zemí.

Pokud by měla vzniknout nějaká mezinárodní vláda, pak předpokládám, že obyvatelstvo takovou vládu nepřijme. Domnívám se, že vznik Superstátu Eurozóna rozpad EU jedině urychlí. Myšlenka na spolupráci členských států není špatná, ale směr, který to nabralo špatný je.

Nejhorší na tom je, že se už do směřování EU pomalu ani nesmí mluvit. Socialistické nápady nikdy ničemu nepomohly, jen dokázaly vše zbrzdit a přivést na horší úroveň. Tohle je socialistický meganápad. A tak si můžeme zvolat, socialisté všech evropských zemí....

Smutné je rovněž to, že zpravodajský server honosící se sbírkou křišťálových lup o slovech a plánech francouzského prezidenta Hollanda vůbec neinformuje a přednější jsou prsa Angeliny Jolie. Vlastně se ani nedivím, vždyť vznik Eurostátu totiž ovlivní život jen několika set milionů lidí...

 

Autor: Rudolf Polanecký | pátek 17.5.2013 15:58 | karma článku: 34,42 | přečteno: 1238x
  • Další články autora

Rudolf Polanecký

Babišův čapí problém

14.3.2016 v 10:35 | Karma: 37,12

Rudolf Polanecký

Prozření Angely Merkelové?

1.2.2016 v 11:00 | Karma: 42,14

Rudolf Polanecký

Sobotkovy maily podruhé

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 42,89