Engel andělem zkázy

Martin Engel vtipkoval, že "revoluce požírá své děti" a vyjádřil naději, že on sežrán nebude. S velkou pravděpodobností se mýlil, a to hned dvakrát.

Autor: KEMEL

Za prvé není žádný revolucionář a za druhé se stane obětí vlastní akce. Stejně jako mnozí další lékaři, kteří uvěřili jeho tvrzení, že podaná výpověď je jen jakýmsi nezávazným cárem papíru a nemá vůbec žádné důsledky, přičemž všem lékařům zaručoval, že se po akci budou moci bez problémů na své místo vrátit.

Je to už obehraná písnička, ale páni odboráři přehlédli fakt, že výpověď je právním krokem v pracovně právním vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Loktoři nás stále dokola přesvědčují, že je právem každého jednotlivce podat výpověď. A právem zaměstnavatele je žádost o stažení výpovědi odmítnout.

Otázka, která prakticky nezaznívá, je, kolik lékařů by skutečně samo o sobě výpověď podalo bez zorganizování LOKem. Bylo by to 3800 lékařů? Stovky? Desítky? Jednotlivci? Myslím, že jednotlivci je správná odpověď. Pokud tedy LOK hovoří o právech jednotlivce, pak se chtějí odboráři zbavit zodpovědnosti za pokus o obecné ohrožení.

Právníci zcela jistě naleznou velké množství právních kliček ve prospěch nebo neprospěch organizátorů, ale pokud někdo organizuje takovou akci, kdy jsou ohroženy životy těhotných žen a dětí v inkubátorech a ještě to doplňuje heslem o exitu pacientů, pak, pokud nejde o trestný čin obecného ohrožení, jde přinejmenším o čin silně amorální.

Martin Engel se tedy považuje, byť třeba v nadsázce, za revolucionáře. Jenže revolucionáři mají nějakou nosnou vznešenou ideu, bojují za, podle jejich mínění, lepší svět pro širokou veřejnost a mají její podporu, proti nadvládě a utlačování. Některé revoluce dokázaly vznešené myšlenky zcela popřít, ale akce LOKu rozhodně revolucí není.

Už jen proto, že jde pouze o zájmy úzké skupiny a ideály nejsou vůbec vznešené, jde jen a jen o peníze. Stokrát mohou pánové Engel a Voleman přesvědčovat o ušlechtilosti jejich cíle, ale jde pouze o účelovou lež, nehledě na to, že podpora veřejnosti je minimální.

Samostatnou kapitolou je prezident ČLK Kubek, který se otevřeně z titulu profesního šéfa všech lékařů postavil za malou část této profesní skupiny a vystupuje de facto jako šéf další odborové organizace. Až budou příští volby prezidenta ČLK, měli by to mít lékaři na paměti a rozhodnout se, zda je vhodné, aby prezident ČLK takto vystupoval.

Šéf LOKu Engel a jeho spoluodborář Voleman měli vyhrožovat řediteli Vinohradské nemocnice, že jsou pro ministra důležitější než on a že zajistí jeho odvolání, pokud nebudou přijati zpět. Důvodem jejich odmítnutí má být fakt, že ředitel je členem ODS. Budou totéž říkat lékaři ve stejné pozici například v Motolské nemocnici, kde je ředitel členem ČSSD?

Odborářští funkcionáři jsou z důvodu své funkce ze zaměstnání nepropustitelní. Pokud ale sami podali výpověď, když předtím způsobili takovou paseku jako právě M. Engel, pak je to pro každého manažera doslova požehnáním. Nikdo nestojí o zaměstnance, který působí problémy a je zcela jedno, je-li členem té které či vůbec jaké politické strany.

Ještě v sobotu chtěli loktoři bojovat za svého anděla tím, že své výpovědi v rámci podepsané solidarity stahovat nebudou dokud nebude M. Engel přijat zpět, ale už včera otočili a dohoda a peníze jsou pro ně důležitější. Prý sám Engel o solidaritu žádat nebude, ač by měl na ní nárok, říkají odboráři.

Stejně jako odboráři nemohou zaručit, že všichni lékaři, kteří podali výpověď, ji stáhnou, nemohou mít záruku, že se budou moci vrátit všichni zpět na své místo. Každý zodpovědný šéf začne hledat náhradu za zaměstnance, který už u něj pracovat nechce. Tímto způsobem přijdou o práci pravděpodobně stovky lékařů.

Včera se v televizi rozčiloval jeden lékař, že je nemyslitelné, aby nastoupil do nemocnice zpět jako čerstvý zaměstnanec se zkušební lhůtou, když v nemocnici odpracoval čtrnáct let. Pak si ale měl onen lékař pořádně rozmyslet důsledky takového kroku, než výpověď podal.

Může se snadno stát, že právě takový lékař dostane na Úřadu práce nabídku místa, ze kterého odešel. Pokud tuto nabídku bez závažných důvodů odmítne, přičemž výše platu není závažným důvodem, přijde zcela o podporu v nezaměstnanosti, která od ledna letošního roku činí v případě dobrovolné výpovědi ze strany zaměstnance jen 45% jeho průměrného výdělku, nejvýše však zaokrouhleně 13500 korun.

Z vůdce Engela se stal padlý anděl. Obě strany sporu se stále kočkují, lékaři chtějí stahovat výpovědi až po schválení nových platových tabulek vládou, ta chce zase vše začít schvalovat až poté, co lékaři výpovědi stáhnou. Jisté je, že se konec měsíce kvapem blíží a příliš času na přípravu krizových scénářů nezbývá.

Pražští lékaři dostali ultimátum do dnešního odpoledne. Je možné, že se pak už nebudou mít kam vracet a stanou se doslova oběťmi vlastního rozhodnutí. Pak si budou moci stěžovat pouze na vlastní neústupnost a špatný úsudek.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Rudolf Polanecký | pondělí 21.2.2011 10:41 | karma článku: 37,87 | přečteno: 2964x
  • Další články autora

Rudolf Polanecký

Babišův čapí problém

14.3.2016 v 10:35 | Karma: 37,12

Rudolf Polanecký

Prozření Angely Merkelové?

1.2.2016 v 11:00 | Karma: 42,14

Rudolf Polanecký

Sobotkovy maily podruhé

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 42,89