Zkušenosti s příjmem nových digitálních multiplexů 1 a 2

Minulý týden v pátek zažilo Česko velký digitalizační boom. Multiplex A, který obsahoval kanály České televize a Novu se rozdělil na sítě 1 a 2. Do některých oblastí se tak dostalo digitální vysílání vůbec poprvé. To byl snad víc než kdy jindy důvod, proč zasednout k notebooku a napsat na svůj blog alespoň pár řádků o zkušenostech s jejich příjmem.

K 31. říjnu bylo zahájeno digitální vysílání multiplexu 1 a 2 např. v Praze, Ústí nad Labem nebo Plzni. A to jsou lokality, které mě zajímaly. Bohužel Ostrava, Brno, ale i Cheb jsou odtud příliš daleko. Multiplex 1 obsahuje kanály České televize, konkrétně ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4, a stanice Českého rozhlasu - Radiožurnál, Praha, Vltava, Wave, D-dur, Leonardo a Česko. Síť 2 nabízí prozatím pouze Novu a Primu. Připraveny jsou zde ale už i pozice pro bonusový program Primy a TV Barrandov. Obě už obsahují textovou informaci s logy. Barrandov pak už informuje o přesném startu 11. ledna 2009. Přítomen je také TEST, což by mohla být v budoucnu Nova Cinema. Tento kanál už vysílá např. v kabelových sítích a na satelitu a Nova si ho vybrala jako svůj bonusový kanál pro šíření v DVB-T.

Nalejme si čistého vína a řekněme si na rovinu, že zavádění pozemní digitální televize neproběhlo úplně bez problémů. Toto se netýká multiplexu 1, veřejnoprávní sítě, která běžela už od ranních hodin ve všech lokalitách, ale multiplexu 2. Ten se zapínal o něco později, ale např. v Ústí nad Labem trvalo dvě hodiny, než byly kanály k dispozici, i když signál bylo možné naladit. Nakonec se vše spustilo a lidé tak mohli přijímat již jmenované kanály. Jenže se objevil další problém. Diváci, kteří byli zvyklí na tzv. elektronického programového průvodce (EPG), což je v podstatě program známý z tištěných magazínů, ale převedený do virtuální podoby. V úterý se ho nakonec lidé dočkali, jenže stále se v některých oblastech válčilo a v tuto chvíli ještě válčí s dalším problémem, o kterém jsme psali na DigiZone.cz tady . Bůhví, kde je vlastně nakonec příčina. Nikdo to neví a nikdo se k ní nehlásí.

Teď ale k příjmu digitálních multiplexů. V Praze je možné sledovat z nově spuštěných lokalit tři – Prahu, Plzeň a Ústí nad Labem, a to jak multiplex 1 tak i dva. Set-top-box je přijímá bez problémů s hodnotami síla/kvalita - 97/97, což je u Golden Interstaru maximum. Pro zajímavost zde uvedu technické parametry. U multiplexu 1 - modulace 64 QAM, OFDM 8k, FEC 2/3 a ochranný interval 1/4. Operátorem této sítě je sama veřejnoprávní televize, ovšem technický chod zajišťují České Radiokomunikace, které mají na starosti i provoz multiplexu 2, kde jsou televize komerční. Zde jsou technické parametry stejné jako v „Jedničce“.

K tomuto datu je možné v mém bydlišti zachytit digitální vysílání z několika lokalit:

33k - Ústí nad Labem - veřejnoprávní multiplex
34k - Plzeň - veřejnoprávní multiplex
36k - Dresden - DVB-T z Německa
39k - Dresden - viz 36k
41k - Praha - multiplex 2
45k - Zagań - DVB-T z Polska (občas)
46k - Praha - multiplex 3
48k - Plzeň – multiplex 2
57k - Frankfurt am Oder - DVB-T z Německa (občas)
58k - Ústí nad Labem - multiplex 2
64k - Praha - multiplex C (experiment Telefóniky O2)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Polák | úterý 4.11.2008 21:35 | karma článku: 12,00 | přečteno: 2583x