Expedice za digitálními signály na Ještědu

7. září jsem dostal od kolegy z Československého DX klubu, který spojuje příznivce rozhlasu a televize, zajímavou nabídku na jakousi expedici za digitálními signály na vysílač Ještěd. Vše proběhlo poměrně ve spěchu, ale nakonec se podařilo vše zařídit v podstatě ke spokojenosti naší výpravy. S sebou jsme ještě vzali kolegu Jakuba Melína a vyrazili jsme. Do staré Škody Felicie jsme naložili dvě antény - Color Spektrum a tzv. síto, starou černobílou televizi (Silesis 405 D-1) a také sedmatřicítku TV od Grundigu, kterou bylo možné připojit k přívodu elektřiny na 12 V a pochopitelně také set-top-boxy - Opticum 3000T a Golden Interstar 870 Xpeed.

Cesta jako taková proběhla bez problémů, nicméně hned první problém se objevil těsně před cílem. Barevná televize Grundig zřejmě moc zatěžovala zdroj v automobilu, a tak jakmile jsme ji zapnuti, ihned se vypnula. Její použití tedy nebylo možné. Tím pádem bylo také po naději na použití set-top-boxu Opticum, který se připojuje k TV přes SCART. Zbyl nám tedy pouze starý přenosný černobílý televizor Silesis 405 D-1 a set-top-box Golden Interstar. Ten jsme ale ještě stále nevytahovali, protože jsme ho chtěli použít až na vrcholu Ještědu. Zde nás ovšem potkal další problém - bylo krásné počasí, a tak parkoviště bylo z pochopitelných důvodů ucpané. Naštěstí hlídač měl pro náš koníček pochopení, a proto jsme se nahoru bez problémů dostali.

Naše finální sestava pro tzv. DVB-T DXing (dálkový příjem digitální televize) byl tedy následující - přenosná černobílá televize neznámé značky, kterou bylo možné propojit přes RF modulátor (anténní výstup, který umožní propojení STB se starým televizorem), set-top-box Golden Interstar 870 Xpeed a anténa Color Spektrum, což je v podstatě zkrácená verze antény Color Super, kterou osobně používám k plné spokojenosti na střeše panelákového domu jak ve vertikální tak i horizontální polarizaci. Ač by si mohl někdo myslet, že je naprosto šílený nápad lovit televizní signály tam, kde máte za sebou silný vysílač, díky vhodné poloze a otevření kopce do některých směrů, se nám dařilo. Ač vládly nad Ještědem především německé multiplexy, dostavil se i jeden zástupce z Polska a zachytili jsme dokonce i DVB-T síť společnosti Telefónica O2 z Prahy.


Naladěné multiplexy z Česka, Německa a Polska:

22. kanál - polarizace V - ZDFmobil-Bouquet - 100 (?) kW (Leipzig, nebo 50 kW Chemnitz)
24. kanál - polarizace V - MDR-Bouquet 1 - 50 kW (Wittenberg nebo Halle)
25. kanál - polarizace H - multiplex A - 5 kW (Praha)
27. kanál - polarizace V - MDR-Bouquet 2 Sachsen - 50 kW (Löbau)
28. kanál - polarizace V - BR-Bouquet 2 Südbayern - 100 kW (Hoher Bogen)
29. kanál - polarizace V - MDR-Bouquet 2 Sachsen - 100 kW (Dresden)
30. kanál - polarizace V - ZDFmobil-Bouquet - 50 kW (Brocken, Magdeburg nebo Wittenberg)
33. kanál - polarizace H - ZDF mobil-Bouquet - 50 kW (Berlin)
34. kanál - polarizace H - multiplex 1 - 100 kW (Plzeň - Krašov)
36. kanál - polarizace V - ZDFmobil-Bouquet - 100 kW (Dresden)
39. kanál - polarizace V - MDR-Bouquet 1 - 100 kW (Dresden ?)
44. kanál - polarizace H - ProSiebenSat.1-Bouquet Berlin - 120 kW (Berlin)
45. kanál - polarizace H - DVB-T (Lubuskie) - 50 kW (Zagań nebo 17 kW Zielona Góra)
46. kanál - polarizace H - multiplex 3 - 10, 5 nebo 4 kW (Praha)
53. kanál - polarizace H - RBB-Bouquet 1 - 100 kW (Cottbus - Calau)
56. kanál - polarizace H - Gemischtes Bouquet 2 Berlin - 20 kW (Berlin)
57. kanál - polarizace H - RBB-Bouquet 2 - 100 kW (Cottbus - Calau)
58. kanál - polarizace H - multiplex A - 100 kW (Ústí nad Labem - Buková hora)
59. kanál - polarizace H - Gemischtes Bouquet 3 Berlin - 10 kW (Berlin)
64. kanál - polarizace H - multiplex C - 2 kW (Praha)

Podrobnosti o obsahu německých multiplexů můžete najít na stránkách www.ukwtv.de pod záložkou Sender-Tabelle, a dále pak TV/DVB-T. Veřejnoprávní multiplex 1 obsahuje kanály České televize a Českého rozhlasu, multiplex 3 (Czech Digital Group) Primu, Óčko, TV Noe, Public TV a Z1 a dočasná síť C programy ČT1 a TV Nova ve formátu HDTV.

PŘÍLOHA: Zápisky Jána Sivého k některým zachyceným multiplexům včetně technických parametrů

Autor: Lukáš Polák | středa 1.10.2008 17:29 | karma článku: 13,55 | přečteno: 2958x