Islámský teror a politická korektnost

V návaznosti na vraždu 13 a zranění 38 vojaků ve Fort Hood 5. listopadu se mediální analytici, politici a různí další experti předháněli v prezentování pachatele činu majora Nidala Malika Hasana jako oběti. Tímto ale posloužili, ať už vědomě nebo ne, obhájcům radikálního islámu. Od CNN přes New York Times, NPR až po Washington Post, byly vraždy prezentovány jako důsledek rasismu. Byly připsány strachu z nasazení v Afganistánu a obtěžování od ostatních vojáků. Citována byla Hasanova nepřizpůsobivost, pocit, že nikam nepatří, před-traumatická stresová porucha a různé osobní a psychické problémy. Všechna tato vysvětlení jsou variace na to, co jsem nazval klam základní příčiny (Root cause fallacy), který se vyskytuje znovu a znovu již od teroristických útoků 11. září 2001. Klam základní příčiny se užívá k tomu, aby odvedl pozornost od islámu, nebo spíš opravedlnil islám, který, jak nám je předkládáno, není nikdy příčinou násilností.

Podle tohoto pohledu nesmíme nikdy vinit světová náboženství z toho, když se jejich stoupenci uchylí k síle. Musíme prý hledat hlouběji: skutečnou příčinou je chudoba, americká zahraniční politika, arabsko-izraelský konflikt, zapádní kolonialismus a vykořištování, manželské problémy jednotlivců, a tak dále. Současné psychologické intererpretace v případě Hasana jsou jen nejnovějším příkladem klamu základní příčiny v akci.

The Australian píše, že myšlení majora Hasana zůstává tajemstvím, přítom jeho úmysly Džihadu jsou jasně viditelné pro každého, kdo není oslepen politickou korektností. Podle CNN (7. listopadu), ráno v den střelby Hasan rozdával kopie Koránu svým sousedům. Podle Associated Press (6. listopadu), vojáci oznámili, že Hasan křičel "Allahu Akbar" - bojový pokřik všech džihadistů - před tím, než vystřílel přes 100 nábojů ze dvou pistolí na místě, kde bylo nastoupených asi 300 neozbrojených vojáků kvůli očkování a očním testům. NPR informovala, že Hasanovi byl udělen podmíněný trest hned na počátku svého postgraduálního studia na Uniformed Service University of the Health Sciences v Bethesdě za snahu obracet na víru svoje pacienty a kolegy. Agentura AP dodává (11. listopadu), že podle spolužáků, kteří studovali s Hasanem v postgraduálním programu, dělal Hasan prezentace, které ospravedľňovaly sebevražedné atentáty, chrlily proti-americkou propagandu a označovaly válku proti terorismu jako "válku proti islámu". Spolužák Val Finnel a další student si stěžovali, šokování tím, že někomu s tímto typem "odporné ideologie" by mohlo být dovoleno nosit důstojnickou uniformu. Ale co je důležitější, je že nikdo nepodal oficiální stížnost na Hasanony názory a komentáře ze strachu, aby nevyzněla diskriminačně - jinými slovy kvůli politické korektnosti. Podle The Telegraph (6. listopadu), kolegové z armády prohlásili, že  major Hasan odsoudil americkou zahraniční politiku, tvrdil, že muslimové mají právo povstat a zaútočit na Američany, že měl radost, když byl v červnu zabit americký voják v útoku na náborové vojenské centrum v Arkansasu a že prohlásil, že by se lidé měli opásat vybušninami a jít na Times Square. (...)

Naštěstí ne ve všech médiích byli zaslepení politickou korektností. Zde je Ralph Peters z New York Post (6. listopadu): "Ve čtvrtek odpoledne, radikální muslimský americký armádní důstojník křičící: "Allahu Akbar!" spáchal nejhorší teroristický útok na americké půdě od 11. září. A nikdo to nechce označit za teroristický čin ani spojovat jej s islámem. Jací to jsme zbabělci! Politická korektnost zabila tyto patriotistické vojáky ve Fort Hoodu, stejně jako je zabil islámský ozbrojenec. A sdělovácí prostředky s tím zacházejí jak s obyčejnou krádeží v obchodě. Tohle byl teroristický čin. Když extrémista naplánuje a provede vražedné spiknutí proti naším neozbrojeným vojákům, na protest proti naší snaze potírat islámské fanatiky, je to teroristický čin. Tečka."

Objevily se obavy o možné vlně odporu proti všem americkým muslimům. Dokonce i po útocích z 11. září se svými 2976 obětmi, se Američané chovali s příkladnou zdrženlivostí. Chovali se civilizovaně tváří v tvář barbarství.

Je na čase opustit omlouvání a politickou korektnost. Ne všichni muslimové jsou teroristé. Ne všichni muslimové jsou zapletení do otřesných událostí z 11. září 2001 - nebo z 5. listopadu 2009. Nicméně předstírat, že islám nemá nic společného s 11. zářím nebo Fort Hood je vědomé ignorování zjevného. Vynechat islám z rovnice znamená navždy dezinterpretovat idálosti. Bez islámu není možné porozumět barbarství Talibanu, postavení žen a ne-muslimů v islamských zemích, nebo vraždy majora Hasana.

Jsme konenckonců konfrontováni s islámskými teroristy a musíme brát ono "islámskými" vážně. Lidé na západě obecně a zejména Američané již zřejmě nejsou schopni pochopit vášnivné náboženské přesvědčeníe islamských teroristů. Je to vášnivé přesvědčení namířené proti západu a ne-muslimům obecně, co je pohání. Jsou to opravdu a doslova "Bohem-intoxikovaní fanatici". Pokud toto nevezmeme na vědomí, nemůžeme je chápat.

Džihad je náboženská válka proti nevěřícím, ve jménu Mohameda. Jedná se o náboženskou povinnost, ustanovenou v Koránu a v tradici jako nařízení od Boha, určené speciálně pro prosazování islámu a "odpuzování zla" od muslimů. Takto je pojem džihád popsán ve zdroji ne menším než Dictionary of Islam, takže bychom neměli předstírat překvapení, když islámští teroristé vidí pojem džihád právě takhle.

V důsledku masakru ve Fort Hoodu, americké ozbrojené síly, FBI, CIA, Úřad pro národní bezpečnost a další proti-teroristické instituce čelí některým obtížným rozhodnutím ohledně zaměstnávaní muslimů ve svých službách. (...)

Když muslimští vojáci nebo agenti mají pocit, že jejich primární příslušnost náleží islámu, nikoli Spojeným státům, je bezpečné ponechat je nadále ve službě? Jedná se o obtížnou otázku, které ale budeme muset čelit a nemůžeme ji vyřešit správně, když budeme předstírat, že islám sám o sobě není předmětem debaty.

 

* Tento článek je můj překlad textu od Ibn Warraqa Denying Reality, or the Heavy Cost of Political Correctness, jehož originál v plném znění naleznete zde. Ibn Warraq je přední kritik islámu a autor pěti knih, včetně v Česku vydané knihy Proč nejsem muslim. Za případné chyby v překladu se omlouvám.

 

Autor: Roman Polach | pátek 13.11.2009 13:30 | karma článku: 30,21 | přečteno: 2086x