AI Agenti přicházejí: Jste připraveni?
Jen málokdo si zatím uvědomuje důsledky právě probíhající revoluce v AI. Spousta lidí říká věcí jako:
- „ale vždyť ta věc přece neumí doopravdy přemýšlet, je to jen trochu sofistikovanější autocomplete.“
- „vždyť AI chrlí spoustu halucinací, nedá se jí věřit a pro práci je nepoužitelná.“
- „lidé předpovídají už sto let, že nám technologie vezme práci a zatím se to nikdy nestalo.“
- „lidé prostě předají AI rutinní úkoly a sami se budou moci soustředit na zajímavější činnosti. Vzniknou nové druhy práce.“
Na tom všem je zrnko pravdy, ale lidé, co používají tyto argumenty, pro stromy nevidí les. Podívejme se třeba, jak AI změnila za poslední rok mou vlastní programátorskou práci. Dřívější verze ChatGPT byly působivé, ale měly spoustu nedostatků - velké množství halucinací, zastaralé informace, AI zapomínala v průběhu konverzace dřívější informace.
Dnes ale nejlepší AI modely jako Claude 3.7 Sonnet nebo Gemini 2.5 Pro do velké míry tyto problémy vyřešily - halucinací už je relativně málo, AI si umí vyhledat aktuální informace na internetu a Gemini si dokáže zapamatovat několik tisíc stran textu a opravdu se v nich dokáže zorientovat. Můžete teoreticky nahrát veškerý kod vaší aplikace do chatu a Gemini v mžiku porozumí, co ta aplikace dělá, jak funguje a dokáže vám smysluplně poradit.
Možnost komunikovat s AI prostřednictvím chatbota ale byla jen začátek. Dnes je AI integrovaná přímo v IDE (tedy v softwaru, ve kterém programujeme). Díky tomu už nemusím kopírovat kousky kódu do konverzace s umělou inteligencí, ale AI si relevantní kód sama najde přímo u zdroje. Ale nejen to, AI má přístup k nástrojům, díky který může ten kód přímo měnit na mém počítači. Jako programátor jen zkontroluju navrhované změny a pokud nenajdu žádný problém, jedním tlačítkem je můžu rovnou aplikovat. AI můžete dát přístup k neomezenému množství nástrojů - díky těm za vás může vytvářet události v kalendáři Google, komunikovat prostřednictvím Slacku nebo e-mailu, zapisovat údaje do tabulek, možnosti jsou neomezené.
Dřív vám AI dala kus kódu, ale ten bylo nutné přepsat. Každá firma totiž používá vlastní architekturu, má svoje vlastní metody a postupy, takže nešlo jen slepě kopírovat. Teď si ale AI moje postupy sama nastuduje a navrhne kód, který je, jako bych ho napsal sám (popravdě, mnohdy je i lepší).
Tento posun k větší autonomii umožňují takzvaní AI agenti. Zatímco u klasického chatbotu komunikace probíhá ve stylu „1 otázka - 1 odpověď“, AI agent dokáže samostatně pracovat na zadaném úkolu delší dobu, dokud úkol nedokončí. AI tedy může nejdříve vyhledat relevantní informace na internetu, nastudovat si můj dosavadní kód, navrhnout změny napříč několika soubory a pak mi vysvětlí, co udělala a proč. Největší hráči na poli AI letos tomuto novému paradigmatu AI agentů věnují veškerou pozornost. Například společnost Google na nedávné konferenci Google Cloud Next představila celou platformu pro AI agenty – fráze „AI agenti“ tam byla skloňovaná snad tisíckrát. Google vám dá všechny nástroje, co potřebujete, abyste si mohli vytvořit vlastního agenta. Firma vám poskytne úložiště, kde můžete takového agenta nahrát a provozovat, a dokonce vymyslela komunikační protokol, díky kterému můžou AI agenti komunikovat mezi sebou. Cílem je vytvořit systémy, které dokáží nahradit programátory ve stále širším spektru úkolů, potenciálně i zcela.
I mezi námi v oboru je stále mnoho těch, kteří umělou inteligenci zlehčují a neumí si představit, že by je někdy AI nahradila. Ale už teď spousta programátorů používá umělou inteligenci prakticky nonstop. Je to hlavně proto, že v programování je poměrně jednoduché odhalit případné chyby a halucinace - většinou program napsaný pomocí AI prostě nespustíte - kompilátor vám napíše, že se snažíte používat neexistující funkci nebo proměnnou, která nebyla nikde definovaná. AI se v takovém případě dokáže většinou rychle opravit, pokud ji upozorníte, kde je problém.
V ostatních oborech se zatím AI tak masivně neprosadila, protože když necháte AI napsat právní analýzu nebo finanční zprávu, není tak jednoduché odhalit případné chyby - některá fakta nebo čísla mohou být smyšlená a musíte ideálně vše zkontrolovat ručně. „Halucinace“ se ale už podařilo z velké části eliminovat a je jen otázkou času, kdy budete moci plně důvěřovat právní analýze vygenerované umělou inteligencí. Firmy jako Tesla navíc dělají velké pokroky i v oblasti autonomně řízených aut a robotiky. Korporátní svět do umělé inteligence investuje neuvěřitelné sumy, bavíme se tady o stovkách miliard dolarů. Je to někdy až absurdní. Bývalý zaměstnanec OpenAI Ilya Sutskever kupříkladu od investorů pro svou novou firmu získal už 32 miliard dolarů, ačkoliv ještě nevydal žádný produkt. Nové a lepší AI modely vycházejí prakticky každý týden, je už skoro nemožné se v tom všem zorientovat. Všichni v tom zkrátka vidí obrovský potenciál. Vezměte si ten posun: až doteď, když někdo chtěl vyvinout vlastní mobilní aplikaci, musel si k tomu najmout firmu a zaplatit za ní statisíce až miliony. Tuto práci dnes může udělat AI doslova za pár korun. A dokáže tu aplikaci napsat dobře, včetně testů a poradí vám, jak ji máte nasadit do produkce. Dovedete si představit, kde budeme za rok, za dva, za tři?
Finanční ředitelka OpenAI před pár dny v rozhovoru prohlásila, že jejich zatím nevydaný model už dosahuje kvalit nejlepšího programátora na světě (dle automatizovaných testů kompetitivního programování).
Málokdo zatím tyto věci bere vážně. Neexistuje žádná vážná politická diskuze, jak se na možný masivní nástup AI připravit. Opravdu věříte, že se pro lidi najde nějaká jiná práce? A jaká? Co přesně ty miliardy lidí budou dělat? Počítačová inteligence bude tak dostupná, že lidé budou mít stále menší šanci konkurovat.
Rozvoj AI agentů v blízké době pravděpodobně vyvolá velkou poptávku po lidech, kteří takové agenty dokáží sestavit - pro každou činnost je potřeba upravit přístup ke správným datům, dát AI potřebné nástroje. Nastavit, jakým způsobem má data zpracovat, analyzovat a co s nimi má udělat. Není těžké si představit, že v blízké budoucnosti budete mít jednoho AI agenta, kterému nahrajete faktury a on za vás zpracuje účetnictví a odešle daňové přiznání. Jiný agent za vás bude programovat. Jiný agent bude spravovat váš kalendář a organizovat váš volný čas. Možností je tady nespočet. Ale ani tady se vývoj nezastaví. Nakonec můžeme mít agenty, kteří budou vytvářet jiné agenty. Pak se může stát, že nebudeme potřebovat ani lidi, kteří je dnes vytvářejí ručně.
Firmy si stále častěji místo zaměstnanců budou vybírat AI agenty, které potřebují pro svou činnost. Na manuální práci budou využívat roboty. Možná vám to zní jako sci-fi, ale tohle jsou změny, které začínají už teď a brzo způsobí ve světě hotovou tsunami. Jaký máte vy plán pro případ, že vaší práci převezmou stroje a šance najít jinou práci bude minimální? Máte našetřeno dost peněz, abyste přežili novou průmyslovou revoluci? AI dá lidem možnost založit si vlastní firmu a udělá za vás většinu práce s tím spojenou. Jenže ne každý se uživí jako podnikatel. Těžko si představit, že 8 miliard lidí povede úspěšný byznys.
Dřívější technologické revoluce nás zbavily nutnosti pracovat na poli nebo v továrně. Místo toho vznikla spousta kancelářských profesí. Lepší software nám usnadnil a zjednodušil i práci u počítače. Tentokrát ale kombinovaná revoluce v AI a robotice může způsobit, že jen minimální množství profesí zůstane imunní vůči automatizaci.
Jistě, vlády se časem asi rozhoupou a začnou nejspíš vymýšlet daně z práce AI agentů a robotů, aby podpořily miliony lidí bez práce. Ale v tuto chvíli si nikdo ani neumí představit, jak takový zrod umělé superinteligence vlastně bude probíhat. Čekají nás masivní protesty? Revoluce? Budou lidé ničit datová centra, aby zabránili kolapsu pracovního trhu? A co vlastně budou lidé dělat s veškerým volným časem? Co bude tvořit jejich smysl života, až bude AI ve všem chytřejší a lepší, než jsme my? Nastane doba blahobytu pro všechny nebo to bude náš zánik? Nikdo netuší.
Na tom všem je nejvíce fascinující, že až na pár výjimek zatím nikdo nic neřeší. Miliardy lidí pokračují své každodenní životy, jakoby se nic nedělo. A zcela přitom ignorují tsunami, která se na ně valí. Málokdo je skutečně připravený na to, co může přijít. Tvůrci stále chytřejších AI modelů nás ujišťují, že se pro nás přece nějaká práce určitě najde - rutinu za nás udělá počítač a pro nás zůstane ta zábavnější část. Myslím si, že v hloubi duše tomu sami nevěří. Lidstvo udělalo velký krok do neznáma a nikdo netuší, co nás čeká na druhé straně.
Roman Polach
Nové studie zpochybňují oficiální verzi masakru na Majdanu v roce 2014

Dvě loni publikované studie ukrajinského politologa Ivana Katchanovského přinášejí kontroverzní závěry o událostech na kyjevském Majdanu v únoru 2014, které vedly k pádu tehdejšího ukrajinského prezidenta Janukovyče.
Roman Polach
Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.
Roman Polach
Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.
Roman Polach
Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.
Roman Polach
Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho
V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení...
Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat
Premium O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat...
Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero
Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po...
Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se...
- Počet článků 76
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4321x