Nakupovat co nejlevneji?
To máte tak. Každý obchodník se bude v konečném důsledku ohánět obecným tvrzením o zákazníkovi, který jistě chce u něj nakoupit co nejvýhodněji (myšleno mj. také nejlevněji). Základním kritériem pro prodej je tedy cena a výrobče, chceš-li dodávat, ber kde ber. Teď nemám na mysli výrobky z „Made in China“ a podobných destinací, protože důvod nízké ceny z těchto zemí je již dnes znám mnohému školákovi. Mám na mysli zboží denní potřeby, které se nedá měsíc vézt někde v kontejneru po moři a je dostupné z více blízkých zdrojů, tj. Např. proč ne třeba levná jablka z Itálie, jogurty z Německa, maso z Polska, často právě pod anonymními visačkami českých prodejců nebo dovozců? Jistě řada z vás teď něco namítne o různých evropských zemědělských dotacích, globalizaci, jednotném evropském trhu a právu každého vyhledávat nejvýhodnější zdroje. Ale máme přece řadu dobrých domácích výrobků a výrobců, jejichž produkty jsou troufám si tvrdit kvalitativně lepší, ovšem cenově nekonkurenceschopné. Někdo by mě na tomto místě jistě obvinil z domácích lobbismu, popř. patriotismu, ale i já sám také nakupuji „dražší“ zahraniční zboží, jsem-li přesvědčen, že splní mé očekávání. Takový originální slovenský plísňový sýr nebo parenica bohužel ani od našich producentů nedosahuje takové kvality, kterou bych očekával. A cena je také ovšem někde jinde. Neboť za současných podmínek z velké části platí, že vysoká kvalita a nízká cena jaksi nejdou k sobě.
Nabízí se tedy otázka, co čeští spotřebitelé od výrobků vlastně očekávají?
Nedlouho totiž tomu bylo, co dění v ekonomice řídil stát a spotřebitel měl pramalou šanci prostřednictvím svých peněz rozhodovat o tom, komu za co a kolik zaplatí. Dnes to tak naštěstí už není, ale situace na současném na oko liberální trh někde může zavánět ještě více nadstandardně svázanými vztahy. Aby byli čeští producenti schopni v soukolí nákupců a obchodníků uspět, jsou mnohdy donuceni rezignovat na své, byť třeba tradiční, dlouholeté a mezi veřejností známé značky a vyrábět bezbarvé, beztvaré, nenápadité produkty bez označení, jejichž cena bude právě ta „nej“ a zaplní co největší a nejatraktivnější místo v regále nejlépe některého z celoplošných řetězců. Zde mi opět nějaký šéf masokombinátu nebo mlékárny namítne, že podnik přece musí nějak „přežít“ a mít nosný program se zajištěným odbytem, a jiná rozumná alternativa než nákup a prodej různým gigantickým holdingům neexistuje. Mimoto mus í platit daně atd. A podnik potřebuje zaměstnance a lidi práci v dostupném okolí. S tímto naprosto souhlasím. Všelijaké organizace zase tvoří jen lidé, kteří jsou na jedné straně prodávající (svou práci), ale na straně druhé také koneční spotřebitelé.
Co ovšem jako zákazník zkousávám velmi težce, je často nemožnost dozvědět se z výrobku potřebné informace, tj. Ztrácím možnost volby. Nedostatečné informace o původu typu: dovozce......, vyrobeno pro..... mě spolehlivě dokáží odradit. Je pravda že mnozí výrobci se úmyslně a rádi schovávají za značku prodejce, popř. Jsou k tomu obchodníky donuceni. O to více si vážím výrobků, které mají nápaditý obal s logem a přímou adresou výrobce, popř. jinou přesnější identifikaci (typ chovu, místo a datum sběru apod.). Raději si koupím byť dražší sýr od české mlékárny (která třebas nakupuje mléko od tuzemských farmářů) protože se možná bláhově domnívám, že i tento jeden kus přispěje v dané mlékárně k jejím prodejům, tím pádem stabilizaci ve výrobě, vyrovnané zaměstnanosti a snad pomůže tamějším pracovníkům, potažmo prvovýrobcům k lepším výplatám a penězům, které budou tito lidé opět moci zpětně utratit v n aší ekonomice a dát tak zase vydělat někomu jinému. Jinak řečeno. Peníze, které jako koneční zákazníci dobrovolně svými nákupy „věnujeme“ do zahraničí, nelze z neprodejů tuzemských firem „vykouzlit“ právě na ty naše zaměstnanecké výplatní pásky. Právě tady mne napadá jedno úsloví (paralela) myslím z období národního obrození „národ sami sobě“??.
Výše zmíněný text samozřejmě nelze vztáhnout na všechny branže, například exportéry a dovozce, ale kdo nás podrží, když třeba v budoucnu už nebude co a kam exportovat a také dovezené zboží si nekoupíme z peněz, které si zde nevyděláme?
Možná se jedná o zkreslený a jednostranný pohled, ale domnívám se, že existují-li u určitého daného produktu komparáty, můžeme tak dnes svými peněženkami „hlasovat“ o úspěšnosti toho či onoho zboží. Proto si dnes 2x rozmyslím, kde, co a za jako cenu si koupím a komu touto koupí můžu dále prospět.
Dušan Zmožek
První pokus
Máte Parkinsonovu nemoc

Podezřívala jsem pana Parkinsona, že se k nám nastěhoval už delší dobu. Přesně si pamatuji na okamžik, kdy mne to napadlo poprvé, tedy že by klidový třes levé ruky mohl být zapřičiněn touto chorobou.
První pokus
Ve vlaku

Šedivé mraky se líně povalují na horizontu a vítr si zlehka hraje s popadaným listím. František cestuje lokálkou z práce domů. Dívá se zamyšleně z okna a najednou zaslechne rozhovor dvou cestujících:
První pokus
Sexuální násilí v církvi

Díky semináři na ETF UK jsem se dozvěděla, v jak veliké míře existuje sexuální násilí uvnitř církví. Věděla jsem sice, že se to děje, ale ne v takovém rozsahu.
První pokus
Moje pandemické koleno… aneb Korofejeton neboli Skoro fejeton č. 2

Safra, už podruhé za sebou mě probudila bolest kolene... Jsem nepoučitelná, už zase jsem to přehnala.
První pokus
Covidová generace - jaká asi bude? (Aneb generace hozená přes palubu)

Současná doba není pro nikoho jednoduchá. Neznám odvětví, do kterého by pandemie, resp. s ní související restrikce, nezasáhla. Děti jsou ale bezpochyby tou nejvíce zasaženou skupinou, ač si toho zatím většinou nejsou vědomy.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Zemřel sirotek Ho-Jon ze seriálu MASH. Herci Patricku Adiartemu bylo 82
Ve věku 82 let zemřel herec Patrick Adiarte. Zprávu přinesl web The Hollywood Reporter, podle...
Japonsko bude s USA jednat o clech. Bezpečnost do nich však zahrnovat nechce
Japonská vláda nebude do rozhovorů se Spojenými státy o clech zahrnovat bezpečnostní témata,...
„Divadlo pro jednoho diváka“. Svět komentuje Putinovo třicetihodinové příměří
Takzvané velikonoční příměří vyhlásil v sobotu ruský prezident Vladimir Putin především pro to, aby...
Plameny zachvátily střechu garáže na Šumpersku, způsobily škodu za půl milionu
Škodu za půl milionu korun způsobil v neděli ráno požár střechy garáže u rodinného domu ve...