Zítra už tu možná žádné USA nebudou.

     Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla o 2,9 procenta, tedy mnohem výraznějším tempem, než se dosud odhadovalo. Byl to její nejprudší pokles od poslední recese, která skončila v roce 2009, a způsobila jej nezvykle chladná zima. Podle květnového odhadu vládních statistiků klesl hrubý domácí produkt (HDP) v prvních třech měsících o jedno procento. Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/makroekonomicka-data/ekonomika-usa-se-propadla-nejprudceji-za-pet-let-1096177#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

   Procentní propad je revidovaným údajem. Dubnový rychlý odhad ještě ukazoval, že ekonomika rostla tempem 0,1 procenta po vzestupu o 2,6 procenta v předešlých třech měsících. Celkový rozsah revize proti prvnímu odhadu byl podle ministerstva obchodu největší v historii těchto údajů od roku 1976.

   Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že konečným výsledkem bude pokles o 1,7 procenta. Špatné počasí snížilo podle odhadů ekonomů výkon HDP až o 1,5 procentního bodu, oficiální údaje ale tento vliv nevyčíslují.

   „Máme dostatek dokladů, že pokles prvního čtvrtletí byl jen dočasný a že se v tomto čtvrtletí ekonomika šplhá opět nahoru,“ řekl agentuře AP hlavní ekonom společnosti PNC Financial Stuart Hoffman. Někteří analytici ale poukazují na budoucí rizika, zejména na vývoj v Iráku, který by mohl vést k prudkému růstu cen ropy s negativním dopadem na globální ekonomiku. Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/makroekonomicka-data/ekonomika-usa-se-propadla-nejprudceji-za-pet-let-1096177#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

   Výrazně dolů zpráva tentokrát opravila hodnotu spotřebitelských výdajů, které nakonec rostly pouze o jedno procento, namísto dříve odhadovaného tempa 3,1 procenta. Podepsaly se na tom zejména snížené výdaje na zdravotní péči, což souviselo s nejistotou kolem zavádění reformy zdravotního pojištění.

   Slabší byl rovněž vývoz, který se propadl o 8,9 procenta, namísto dříve odhadnutého poklesu o šest procent. Obchodní deficit tak umazal z výkonu ekonomiky 1,53 procentního bodu,.

   Protidolarová aliance připravuje spuštění BRICS banky.

  BRICS je zkratkovité označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. V současné době státy BRICSu tvoří přibližně 26,6 % územní plochy všech zemí a žije v nich 42,2 % obyvatelstva planety. V r. 2010 jejich celkový HDP činil 18,48 bilionů USD. Hospodářsky nejsilnější (v přepočtu na obyvatele) je zatím Rusko, v absolutních číslech ale vede Čína, jež je vůbec považována za nejsilnějšího člena skupiny. Na konci března 2014 se země BRICS sešly v Novém Dillí k summitu, jehož cílem bylo mj. naplánovat vytvoření společné mezinárodní rozvojové banky (tzv. BRICS Bank), která by mohla vytvořit protiváhu k již existujícím rozvojovým bankám. Účelem této banky má být financovat rozvojové a infrastrukturní projekty v rozvojových zemích. Úvěry budou podložené zlatem  a  poskytovány v národních měnách příslušných zemí  a ne nikoli v amerických dolarech jak bylo v mezinárodním finančním styku zvykem.

    Takže to s USA nevypadá nijak růžově. 

 

Autor: Miloslav Pokštefl | úterý 16.12.2014 16:20 | karma článku: 29,18 | přečteno: 1758x
  • Další články autora

Miloslav Pokštefl

Tak hluboko jsme klesli.

6.5.2015 v 11:16 | Karma: 37,69

Miloslav Pokštefl

Trochu pravdy by neškodilo.

25.4.2015 v 14:55 | Karma: 31,14

Miloslav Pokštefl

Invaze vojsk USA do Evropy.

10.3.2015 v 9:49 | Karma: 37,26