Europrase

Prasata, Rumunsko, Vánoce a Evropská unie. Spojte to dohromady a máte problém, píše ve svém evropském komentáři renomovaný britský týdeník Economist. Jak to všechno spolu souvisí?

Komisařka Fischer-Boelová s prvním prototypem europraseteEK

V Rumunsku se domácí pašíci zabíjejí těsně před Vánoci – popisuje Economist zvyk, který zřejmě ještě tak úplně nevymizel ani v českých krajích. V Rumunsku se ale podle odhadů schyluje k popravě asi 1,5 milionů vepřů. To je hodně a Brusel se zajímá, zda budou zabíjačky humánní.

Prase totiž musíte podle příslušné evropské směrnice nejdřív humánním způsobem omráčit. Teprve pak ho můžete podříznout. Na jatkách se nejčastěji omračuje pomocí elektrod. Pokud by se ale takový aparát měl v masovém měřítku používat na rumunských dvorcích zavátých sněhem, hrozí elektrický šok nejen vepři, ale nejspíš i obsluze, případně přihlížejícím. Nyní se tak v rumunských vesnicích schyluje k masovému porušování evropské legislativy.

Economist radí bruselským úředníkům, aby byli shovívaví. Rumunsko má ještě mnoho jiných nedostatků, které musí odstranit, aby splňovalo evropské normy. Příklad? Korupce a mizerná prevence před ptačí chřipkou, která se může šířit i do jiných zemí. Na řešení takových problémů bude potřeba podpora veřejného mínění. Eurokraté proto podle Economistu udělají nejlíp, když nechají rumunské vánoční zvyky na pokoji.

Mne v téhle sopuvislosti napadá, že by se v unijním rozpočtu na příští rok mělo počítat s prostředky na výzkum a vyšlechtění skutečně evropského prasete. Europrase (viz foto) by se samo organicky vyžralo do optimalizované sádelnatosti, která by se měřila novým standardizovaným indexem. Dejme tomu, že S 6,07 (rozuměj sádelnatost) by byla už byla v pořádku, S 6,06 ještě ne.

Samozřejmě bychom měli výjimky udělované na základě místních tradic a zvyklostí. Například v Bavorsku by se požadovala S 7,15, zatímco zmíněným Rumunům by stačilo tak asi S 3,69. Europrase by pak samo od sebe ve správný čas kontrolovaně zheblo. Ovšem terpve poté, co by samo přeběhlo do masozpracujícího komplexu, který bude mít patřičný certifikát. Ten bude udělovat příslušný Národní úřad s vlastním certifikátem pro udělování certifikátů, který po patřičném prověření získá od Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova. Přičemž konzultační hlas bude mít i všemocný Výbor pro regiony, když se to přece týká venkova, že jo.


Co vy na to? :)

Autor: Vít Pohanka | pondělí 19.11.2007 9:43 | karma článku: 29,70 | přečteno: 4004x
  • Další články autora

Vít Pohanka

Jak získat nadhled

24.11.2010 v 8:50 | Karma: 13,21

Vít Pohanka

Karen ze skal

24.9.2010 v 14:38 | Karma: 7,94

Vít Pohanka

Stopka pro všechny

5.1.2009 v 7:34 | Karma: 19,61