Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

Oficiálním důvodem izolace je podpora teroristických organizací. Na první pohled maličkatá země hraje v regionu významnou úlohu a katarská podpora radikálů z různých organizací je již dlouhodobě veřejným tajemstvím. Spekuluje se, že z Kataru proudí peníze například pro samozvaný Islámský stát, Al-Káidu nebo Muslimské bratrstvo. Rozbuškou celé diplomatické krize se pak stalo prohlášení emíra, ve kterém údajně podpořil teroristické skupiny Hamas a Hizballáh. I když je prý tento únik informací dílem hackerů, nic to nemění na faktu, že Katar podporuje islamistické organizace a vlivnou televizi Al-Džazíra zneužívá jako nástroj propagandy. 

Katar je v přepočtu na jednotlivce nejbohatší zemí světa a samozřejmě s rostoucím bohatstvím roste i chuť hrát důležitou roli v diplomacii a vzájemných vztazích. Důkazem je i fakt, že na armádní základně v Kataru, odkud se provádějí nálety na pozice islámských radikálů v oblasti, působí zhruba 10 tisíc amerických vojáků. Katar se tak pasuje do role prostředníka při řešení regionálních konfliktů. Ovšem ve skutečnosti je motivací především prosazování svých vlastních zájmů a rozehrávání mocenských her na různé strany. Nutno podotknout, že Katar není sám, kdo se v regionu takto chová.

Jediným sousedem Kataru je Saudská Arábie a přerušení vztahů s ní by mohlo mít pro Katar katastrofální dopady, především kvůli dovozu potravin do země. Věřím, že takových extrémů se nedočkáme a nedojde k ohrožení potravinové bezpečnosti v zemi, přesto Katar jistě pocítí přerušení styků s těmito zeměmi. Právě ty jsou totiž největšími odběrateli zemního plynu, který zemi zajišťuje bohatství.

Samozřejmě že se okamžitě objevily obavy z rozkolísání cen ropy. Je pravdou, že následkem diplomatické roztržky zemí blízkého východu klesly ceny ropy na světových trzích o víc než jedno procento, ale nemyslím si, že se bude jednat o zásadní a dlouhodobý problém. I přesto, že mezi Katarem a dalšími státy regionu proto panují dlouhodobě neshody, členové Organizace zemí vyvážejících ropu jsou v této oblasti schopny spolupracovat, navzdory diplomatickým rozporům.

Otázkou je, jakou bude mít celá krize dopad na jednotný boj proti terorismu i stabilitu celého regionu. Samozřejmě je vítané, že se arabské země vymezují proti terorismu a můžeme doufat, že razantní kroky vůči Kataru povedou k omezení jeho podpory, ale v prvé řadě je nutné, aby všechny arabské země přijaly svůj díl odpovědnosti v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Podporu radikálních ideologií musíme zastavit a je nutné pokračovat v boji proti financování terorismu a extremismu. Zároveň je jasné, že impulsy musí přicházet přímo z arabských zemí, jejichž cílem musí být zvýšení bezpečnosti nejen v regionu. Bohužel tyto události mají vliv na obecné evropské vnímání muslimů. Musíme rozlišovat mezi muslimy a radikálními islamisty, kteří jsou jen úzkou skupinou zločinců. Je nutné, aby se samotné arabské země vymezily vůči teroristickým organizacím a aktivně jednaly v boji proti těmto skupinám. Krok vůči Kataru může být důležitým mezníkem v tomto boji. Naším společným cílem musí být snižování počtu radikálů, kteří se připojují k extrémistickým organizacím. Pokud chceme efektivně bojovat proti terorismu, musíme s arabskými zeměmi spolupracovat.

Autor: Miroslav Poche | pátek 9.6.2017 17:58 | karma článku: 13,72 | přečteno: 1685x

Další články autora

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma: 9,33 | Přečteno: 503x | Diskuse | Politika

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma: 7,04 | Přečteno: 291x | Diskuse | Politika

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma: 10,99 | Přečteno: 230x | Diskuse | Politika

Miroslav Poche

CETA chtěla více času a veřejnou debatu

Asi největším tématem právě končícího plenárního zasedání Evropského parlamentu bylo schválení obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou, které vyvolalo řadu kontroverzí.

16.2.2017 v 16:54 | Karma: 12,27 | Přečteno: 248x | Diskuse | Politika

Miroslav Poche

Nový návrh na ochranu autorských práv je návratem do století páry

Evropský parlament bude v březnu projednávat návrh směrnice, která má za cíl modernizovat autorská práva a harmonizovat jejich podmínky v Evropské Unii.

9.2.2017 v 16:38 | Karma: 17,61 | Přečteno: 948x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli

30. dubna 2025

Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...

Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací

30. dubna 2025

Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...

Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě

30. dubna 2025

Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...

Znáte Labubu? Jak se čínský zubatý skřítek zakousl do lidských srdcí i recese

30. dubna 2025

V nekonečné řadě postaviček přicházejících z Asie jsou panenky jménem Labubu nejnovějším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 82
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1380x
Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.