Peníze až na prvním místě

"Vše nejlepší k tvým narozeninám, hodně lásky, štěstí, úspěchů a hlavně to zdraví." Ale není to jen prázdná fráze, která toho dotyčného až tak nezajímá? Přiznejme si, že v dnešní době, když nám někdo přeje k narozeninám a dává nám nějaký dárek, tak tajně doufáme, ať to jsou hlavně peníze a ty já nejlépe využiju, než nějakou "blbost". A opravdu je pro nás zdraví to nejdůležitější? Jistě v určitém věku a životní situaci ano, ale co pro člověka, kterému je od 14 do 50 a zdraví má v pořádku, je pro něj jeho zdravotní stav na prvním místě? Štěstí a láska hned v dalším pořadí? Myslím si, že ne.

Už když se narodíme, tak nám peníze mění náš život. Bohatší rodiče koupí lepší, ne však důležitější, věci (kočátek, značkové oblečení a jiné). Když vyrůstám, mohu mít jakoukoliv hračku, podívám se do ciziny, doma se učím od rodičů to, že nejdůležitější je něco dokázat a vydělávat pak velké peníze, abych se měl tak dobře, jako moji rodiče. Takovéto děti jistě vídáte a nebo je znáte, či je dokonce máte doma. Nesoudím je, že jsou špatné, jen tvrdím, že tento druh lidí má pak v dospělosti vždy peníze na prvním místě před vším ostatním. Ale není se čemu divit, vždyť k tomu byl ten člověk vychován.

Na druhou stranu tu je rodina, průměrná rodina, která v dnešní době žije od výplaty k výplatě, něco málo ušetří na později a už jenom to, zda mít dítě, není pro ně rozhodnutí citové, zdravotní nebo o štěstí, ale hlavně finanční. Bojí se, zda mu mohou dát vše co bude potřebovat a zda to finančně zvládnou. Takový potomek je pak vychováván v pokoře, šetřivosti, k úctě k penězům. Ale na druhou stranu je z toho zřejmé, že i tento člověk v dospělosti má na prvním místě peníze, i když na ně pohlíží jinak.

Takže jsme vychováváni v té myšlence, že peníze mění svět a naše osudy a bez nich není ani:

Zdraví - za lepší peníze lepší péče, lepší léky, větší pravděpodobnost uzdravení, než u člověka, který finance nemá

Láska - i láska něco stojí, pozvání na kafe, na oběd, kino, později dovolené, svatba, dítě a v 48% rozvod - a zde zase nejvíce hledíme na to, co z té lásky vzniklo a zaniklo = dělení finančního majetku

Štěstí - nejvíce lidí dneska za štěstí považuje to, že má výborně placenou práci a nebo si přejí štěstí v tom, že jim banka schválí půjčku nebo vyhrají v loterii

Úspěch - kdo je dnes úspěšný? Ten kdo má moc a peníze.

A tak se tedy ptám, jestli to správně nemá znít takto?

"Vše nejlepší k narozeninám a hlavně co nejvíce peněz ti přeji."

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Pipek | pondělí 7.3.2011 11:45 | karma článku: 15,57 | přečteno: 1386x