Antipirátská dohoda v akci

Antipirátské dohody brousí šavle a leští kvéry na válku proti pirátům internetových moří, ve své horlivé snaze pobít nepřátele svého podniku však střílí častěji a častěji do obyčejných civilistů. Možná proto, že jsou snadnější cíl.  

Čtvrtek 12. prosinec, Aucklandské mezinárodní letiště, Nový Zéland. Mladý cestovatel je zastaven celním oficírem, který si následně dává hodně na čas při prohledávání cestovatelovy baťožiny. Že by celníkovi vadil ten nebalený čaj kvůli biosecurity, říká si mladík. 

Žádný čaj, celník si bere veškerou elektroniku a zabavuje i mobil, kterým chtěl cestovatel upozornit své rodiče čekající v příjezdové hale. Celník neuvedl žádný důvod zabavení, víc než "máme důvodné podezření" by z nich člověk stejně asi ani nedostal. 

Nový Zéland jde společně s tuctem ostatních zemí (USA, Japonsko, Kanada, Austrálie,..) v čele antipirátského průvodu. Už ani nevím jaká dohoda to přesně je (začíná v tom být zmatek), některé se podařilo pobít, ale spousta z nich si přeci jen našla cestu do zákoníků vybraných zemí. 

To že se bude zabavovat elektronika na letištích bylo zatím jen teoretickou hrozbou. Nicméně to už neplatí. Minimálně na Aucklandském letišti už si nemůžete být jisti tím jestli nepřijdete o svou elektroniku. Člověk v takové chvíli má tři možnosti, jedna horší jak druhá: 1) poskytnout hesla a plně spolupracovat, 2) neposkytnout hesla a nechat jim elektroniku, 3) otočit se na patě a letět tam odkud jste vyrazili.

Nejpraktičtější je brát si minimum nebo žádnou elektroniku. To ale v dnešní době lze jen stěží provést. Každopádně by si člověk měl dávat bacha na obsah svého disku a zahladit stopy po užívání programů jako bit torrent. 

Elektronika byla mladíkovi nakonec po důkladném prohledání vrácena s tím, že nic nelegálního nalezeno nebylo. Nakonec vše šťastně dopadlo, chtělo by se říct. Jenže celý ten příběh má hrozivou pachuť, možná ještě hrozivější než samotný akt zabavení. 

Mladý cestovatel se před pár týdny zůčastnil v Londýně demonstrace proti elekrtonickému špehování a na podporu Edwarda Snowdena. Za necelý měsíc a tísíce kilometrů dál se mu stane tato nepříjemná záležitost, že by náhoda? Možná to mělo posloužit jako varování: "víme o tvých aktivitách a budeme ti ztrpčovat život, pokud toho nenecháš". 

Toto není úryvek z dystopického románu. 

Původní články (v angličtině):

http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=11171475

http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=11172303

Autor: Jan Piňos | neděle 15.12.2013 1:22 | karma článku: 21,12 | přečteno: 2185x
  • Další články autora

Jan Piňos

Jaky Důda

15.9.2018 v 4:39 | Karma: 11,57

Jan Piňos

Řídit firmu s 30% podílem

19.3.2018 v 15:28 | Karma: 37,92

Jan Piňos

Budoucnost v rukou seniorů

27.2.2018 v 16:09 | Karma: 33,48

Jan Piňos

Nepochopení sluníčkářů

4.1.2018 v 3:33 | Karma: 22,84