Zemětřesení v Japonsku českýma očima

Naše média nás detailně informují o situaci v Japonsku po zničující přírodní katastrofě, která postihla tuto ostrovní zemi. Podle posledních zpráv panuje v Japonsku kritická situace – lidé prchají z Tokia, je zde nouze o potraviny, roste panika. Situace v této zemi prý ale při pohledu "zevnitř" není tak dramatická, jak se to jeví z našeho i mezinárodního zpravodajství. Jak vypadá situace v Japonsku podle F. Fuky (cituji dále z jeho článku na Facebooku)?: „V průběhu všech těchto událostí nikdo z tisíců Japonců kolem mě neprojevil ani nejmenší známku paniky nebo znepokojení.“

Pomoc lidem po zemětřesení v Japonsku. Zdroj: Internet

Pokud jde o rozsah škod, F. Fuka zdůrazňuje, že tragické následky se týkaly jen několika desítek kilometrů japonského pobřeží. „A odehrály se proto, že byť Japonsko bylo připraveno na tsunami, nebylo připraveno na takto velkou vlnu. Například v Tokiu (relativně blízko epicentra) tsunami žádné podstatné škody nezpůsobila, natož někde dál na západ. Japonské pobřeží má okolo 30 000 km. Na pobřeží, kde tsunami řádilo nejvíce, stálo několik jaderných reaktorů, které byly otřesy a vlnou poškozeny, protože zemětřesení bylo několikanásobně silnější, než na jaké byly elektrárny projektovány. (Stojí za zmínku, že stupnice otřesů je logaritmická, takže zemětřesení o intenzitě 9 je 10x silnější než 8 a 100x silnější než 7.)“

Otázka zvýšené radiace následkem výbuchů v atomové elektrárně Fukušima 1: „V tuto chvíli je nutné si uvědomit další triviální pravdu, která médiím nedochází: Věta "Radiace v místě X je dvacetkrát vyšší než obvykle" znamená něco zcela jiného, než věta "Radiace v místě X je dvacetkrát vyšší, než je pro člověka zdravé". Věta "Na dvoře elektrárny je zdraví nebezpečná radiace" (pravda) znamená něco zcela jiného než "30 km od elektrárny je zdraví nebezpečná radiace" (nepravda). Je evakuována zóna 30 km okolo reaktorů, protože vzdálenější lidé nejsou v ohrožení. Tokio je několik set km od elektráren. Radioaktivita je zde (tzn. v Tokiu) díky reaktorům několikanásobně vyšší než normálně a současně několikanásobně nižší, než by mohlo být nebezpečné (a nižší, než je např. při hodně slunečném dni).“

V dotčené oblasti byly dopady zemětřesení a zvláště následné příbojové vlny nesmírně tragické. Přesto podle F. Fuky platí, že naprosté většině obyvatel Japonska toto zemětřesení neublížilo a mnozí by o něm dodnes nevěděli, nebýt zpráv médií. Cituji: „Ihned po zemětřesení Japonci preventivně odstavili všechny jaderné reaktory (kterých mají hodně), čímž došlo ke snížení kapacity energetické sítě a v některých oblastech je vypínán proud (plánovaně, podle předem zveřejněného rozvrhu). Mnohé obchody a podniky dobrovolně omezují provoz, aby ušetřily proud a ulehčily tak celostátní síti. Přesně řečeno, východní síti. Zbytek země naprosto žádné problémy s energií nemá, ale západní a východní síť mají rozdílné kmitočty, takže si nemohou navzájem vypomoci.“

Podle záběrů v japonské televize (autor článku je nyní v Osace), kromě zaplavených oblastí (kde opravdu je dramatická situace, málo zásob, málo paliva atd.), se jinde žádná panika (ani v Tokiu) neodehrává: „...některé obchody jsou vyprodanější než jiné, některé trasy metra mají delší intervaly než obvykle a některé velké obrazovky na mrakodrapech jsou vypnuté. A z pietních důvodů se ruší některé koncerty a jiné zábavní akce. Pokud chcete mít smysluplné aktuální zprávy z Japonska, použijte například tuto stránku. České zpravodajství je téměř komické v tom, že za "horké novinky" vydává totálně zkreslené události, které se staly před 12, 18 i více hodinami.“

Podle zprávy F. Fuky z 15.3.2011

Poznámka MP:

Sleduji v médiích další vývoj kolem elektrárny Fukušima 1 - pokud se nepodaří vyřešit problémy s přehříváním reaktorů, a dojde k masivním únikům radioaktivity, je zřejmé, že důsledky nejen pro Japonsko, ale pro celý svět budou velmi závažné.

Doplnění 17.3.2011 - Včerejší zprávy o narůstajících problémech v élektrárně mne docela vylekaly a nechal jsem se jimi ovlivnit. Později jsem si přečetl odborné komentáře, že ani radioaktivní mrak by neměl způsobit nějakou zásadní zátěž. Včera v noci se podařilo připojit elektrárnu na rozvodnou síť a problémy s chlazením reaktorů se tak doufejme vyřeší... MP

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Pinc | středa 16.3.2011 7:00 | karma článku: 34,83 | přečteno: 6976x
  • Další články autora

Martin Pinc

Na hrabalovské téma

27.3.2014 v 22:10 | Karma: 11,39

Martin Pinc

Česká vláda a juvenilní justice

16.1.2014 v 15:00 | Karma: 22,99

Martin Pinc

Otcové na odstřel?

16.8.2013 v 14:30 | Karma: 36,78