Trest smrti za pravdu

Naše média uveřejnila v uplynulých dnech zprávu o tom, že v Pakistánu má být odsouzena k terstu smrti Asia Bibi, 45 letá křesťanka, matka pěti dětí. Důvodem je odpověď, kterou před více než rokem reagovala na výzvu svých kolegyň během práce na poli. Ty ji přesvědčovaly, aby opustila křesťanskou víru a přešla na islám, na což Asia Bibi odpověděla: „Věřím v Ježíše, Božího Syna, který zemřel, aby všechny lidi vysvobodil z hříchu a smrti. Co udělal pro lidi Mohamed?“

Tato odpověď vyvolala hněvivou reakci muslimských žen, které ženu a její dcery, jež pracovaly spolu s ní, na místě zbily, takže musela zasáhnout přivolaná policie, která ženu uvěznila. Posléze byla obviněna z údajného rouhání podle nechvalně známého pákistánského zákona. Za připomenutí stojí, že islám neklade rovnítko mezi Mohameda a Boha, a že tedy ve vztahu k údajnému prorokovi nemůže být řeč o žádném rouhání. Mohamedova lidská důstojnost nebyla odpovědí pákistánské křesťanky rovněž nikterak dotčena. Pákistánský zákon o rouhání se však takovýmito podružnostmi nezabývá. Svědectví jediné osoby totiž stačí k tomu, aby byl konkrétní člověk odsouzen. O rozsudku vyneseném letos 7.listopadu přinesla zprávu agentura Asia News minulou neděli. Matka pěti dětí Asia Bibi je ve vězení od června roku 2009 a nyní čeká na definitivní verdikt nejvyššího soudu, ke kterému se odvolali její příbuzní. Tento poslední případ aplikace pákistánského zákona o rouhání vyvolal velký pohyb i na mezinárodní scéně. Projevy solidarity a žádosti o okamžité osvobození obviněné křesťanky přicházejí také od místních muslimů. Vládní úřady v Pákistánu byly zahlceny několika desítkami tisíc mailů a pákistánská komise Justitia et Pax při arcibiskupství v Lahore sebrala již 75 tisíc podpisů pod petici s žádostí o zrušení zákona o rouhání. Podle agentury Fides federální ministr Pákistánu pro náboženské menšiny, Shahbaz Batti, je prý nakloněn zrevidovat zákon o rouhání, avšak konference Jamiat Ulema, která reprezentuje 30 náboženských stran, považuje zákon za nedotknutelný. Akce na záchranu nevinné ženy probíhají také ve Francii a v Itálii.  V neposlední řadě se o její propuštění zasazoval i papež Benedikt XVI. (podle radia Vatikana)

Je třeba si uvědomit, že podobné případy nejsou v zdánlivě demokratickém Pakistánu zdaleka ojedinělé. Ve skutečnosti je tomu naopak. Křesťané v této zemi jsou dnes a denně vystavování velmi tvrdému pronásledování, jsou lidmi ne druhého, ale třetího řádu. S výjimkou případu Asia Bibi však světová veřejnost o jejich osudu není informována médii, a tak často jen zásluhou humanitárních organizací se dozvídá o jejich utrpení. O některých případech nezákonného věznění a mučení v Pakistánu tak referuje např. Amnesty International, účinnou pomoc však tamější křesťané nacházejí především díky organizacím jako je Hlas mučedníků. Uvedu několik příkladů pronásledování křesťanů z jejich zdrojů pouze z období několika posledních měsíců:

Devětadvacetiletý Marwat Masih, křesťanský holič z města Gulshan-e-Bashir v pákistánské provincii Paňdžáb, utrpěl vážná zranění (včetně několika zpřelámaných kostí) při incidentu, kdy jej skupina osmi muslimů napadla za to, že 13. dubna oholil plnovous místnímu muslimovi. Marwat původně devatenáctiletému Qandeelovi Cheemovi odmítl vyhovět, neboť věděl, že podle názoru místních sunnitských muslimů Korán něco podobného zakazuje. Qandeel nicméně trval na svém a Marwata ujišťoval, že se po oholení odstěhuje z města, takže se o tom nikdo nedozví. Když si Qandeelův starší bratr všiml, že je před holičstvím zaparkované auto patřící jejich rodině, šel dovnitř a spatřil Marwata, jak Qandeela holí. Rozzuřil se, zdemoloval vybavení provozovny a Marwata zmlátil botami. Společně s šesti komplici následně Marwata svázali a zamkli v místnosti, kde jej mlátili tak surově, že mu zpřeráželi několik žeber, vykloubili zápěstí a zlámali nohy. Nakonec jej ještě brutálně znásilnili. Policisté odmítli zaregistrovat žalobu na Qandeelova bratra podanou Marwatovými příbuznými a další útočníky, kteří v době zveřejnění této zprávy stále zůstávali na svobodě. (Zdroj: Compass Direct)

Muslimové v pákistánském městě Dželam zavraždili křesťanskou ženu se čtyřmi dětmi, poté co nařkli jejího jedenáctiletého syna z rouhání. 21. června se křesťanský chlapec vypravil do místního obchodu koupit prací prášek. Prodavač se dozvěděl, že je chlapec křesťan, a odmítl mu cokoli prodat. Jakmile se chlapec vrátil domů a informoval matku o tom, co se stalo, zatelefonovala manželovi – Džamšedovi Masihovi – a požádala jej, aby okamžitě přijel z práce domů. Než se stihl vrátit, dorazili k nim místní muslimové a obvinili chlapce z rouhání proroku Mohamedovi. Když se Džamšedova manželka snažila obviněním bránit, muslimové zavraždili ji i její čtyři děti, dva chlapce a dvě dívky. Policisté se údajně příliš obávají místního muslimského vůdce, než aby sepsali obvinění. Muslimský předák rodinu již v minulosti varoval, aby se z převážně muslimské oblasti odstěhovala. (Zdroj: Compass Direct)

Zástup muslimských radikálů v Gudžarátu v pákistánské provincii Paňdžáb 23. září napadl několik desítek křesťanů. V ulicích běsnilo přibližně čtyřicet muslimů – někteří byli vyzbrojeni pistolemi, jiní sekyrami a holemi. Útočníci stříleli na domy i na jednotlivé kolemjdoucí a několik křesťanů surově zmlátili a nechali zemřít. Jedním z věřících, který se stal terčem násilností, byl také Tariq Gill, muž zproštěný obvinění z údajného hanobení Koránu v září 2009. Napadeni byli také Tariqovi rodiče, jeho matku svlékli výtržnící do naha a vláčeli po ulicích. Podle poslední zprávy se několik vážně zraněných křesťanů nachází v lékařské péči. (Zdroj: Compass Direct)

Skupina muslimů v pákistánském městě Fatehpuh Kasur nedávno unesla Sanu, křesťanskou matku dvou dětí. Ejaz Masih, Sanin manžel, který pracuje jako námezdní dělník, si půjčil peníze na lékařskou péči pro nemocného otce. Když se muslimský domovník o půjčce dozvěděl, požadoval, aby ji Ejaz splatil do dvou týdnů, jinak „přijdeme a vezmeme tvoji ženu a děti, aby pro nás pracovali jako otroci. Nemáš žádnou jinou možnost [než půjčku vrátit]… Jsi odpad a vždycky budeš naším otrokem. My muslimové jsme nadřazeni všem ostatním náboženstvím.“ O několik dní později, 3. září, skupina ozbrojených muslimů rodinu napadla. Vetřelci odhodili Ejaze na zem, jeho ženu unesli a otce zmlátili. Když se Ejazova matka snažila volat o pomoc, seběhli se sousedé, ale nikdo se nepokusil únosce zastavit. Bratr kontaktoval policisty, ti však odmítli nahlášení únosu zaprotokolovat. (Zdroj: AsiaNews)

Muslimští extrémisté v Islámábádu vyzbrojení cihlami a palicemi 1. listopadu napadli křesťanského duchovního, na kterého byla vyhlášena fatva požadující jeho smrt. Rev. Dr. Suleman Nasri Khan, pastor společenství „Moc uzdravujícího Boha“ utrpěl vážné poranění hlavy, zlomeniny paže a kotníku. Dva z útočníků poznal, jednalo se o jistého Allamu Atta-Ullaha Attariho a Allamu Masauda Hussaina. Útoku předcházelo vyhlášení fatvy (náboženského výnosu) islámským učencem Allamou Nawazishem Alím, který 25. října vyzval k zabití Khana. Fatva byla vyhlášena v návaznosti na Khanovy protesty vůči násilnostem namířeným proti křesťanům v Kalupuře minulý měsíc. Khan, bývalý bojovník v Afghánistánu, se přestěhoval do pronajatého bytu v Islamábádu, poté co uprchl z Gudžrátu kvůli výhrůžkám zabitím adresovaným jemu osobně a příšluníkům jeho rodiny. Muslimští extrémisté napadli Khana již v roce 2008, poté co se doslechli o jeho konverzi ke křesťanství. Při útoku přišla o život jeho tříměsíční dcera. V roce 2000 při jedné akci v afghánské občanské válce Khan nalezl na bojišti Nový zákon. Instinktivně ho zahodil, podle vlastních slov však zaslechl nadpřirozený hlas, který jej zval k sobě. Později přijal Krista, začal kázat a studovat a v roce 2005 získal doktorát z biblické teologie na Paňdžábském teologickém semináři v Kasúru.

desítky dalších podobných případů lze nalézt zde:

http://mucednici.prayer.cz/archiv.php?id=pakistan

Někdo si možná myslí, že Pakistán je daleko, a nás se situace pakistánských křesťanů netýká. Mezitím si ale mohou militantní muslimové budovat na Západě paralelní struktury moci, budovat školy, v nichž se učí nenávidět Židy a křesťany a evropské kulturní hodnoty jako takové – to vše často z peněz evropských daňových poplatníků. Ateistický humanismus, který vládne v Evropské unii zřejmě nemá žádné prostředky, jak tomuto přívalu čelit... Ve skutečnosti je situace taková, že se Evropa ocitla ve frontové linii duchovního boje. Není to boj proti lidem. Apoštol Pavel říká jednoznačně: „Nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům, ale proti mocnostem, silám a všemu, co ovládá tento věk tmy, proti nadzemským duchům zla.“

Autor: Martin Pinc | úterý 23.11.2010 19:45 | karma článku: 43,19 | přečteno: 9845x
  • Další články autora

Martin Pinc

Na hrabalovské téma

27.3.2014 v 22:10 | Karma: 11,39

Martin Pinc

Česká vláda a juvenilní justice

16.1.2014 v 15:00 | Karma: 22,99

Martin Pinc

Otcové na odstřel?

16.8.2013 v 14:30 | Karma: 36,78