Nechme lidi se svobodně rozhodnout... v referendu?

Znovu a znovu se ukazuje levicovost zastánců zákazů, ačkoli se často tváří nepoliticky. Tito kolektivisté chtějí, aby rozhodnutí něco regulovat nebo zakázat bylo přijato kolektivně, demokraticky, v referendu nebo prostřednictvím volených zástupců. Nechtějí ponechat jednotlivci jeho individuální svobodnou volbu.

„Hlavní zdroj námitek proti svobodnému hospodářství spočívá ve skutečnosti právě v tom, že poskytuje lidem to, co si přejí, a nikoliv to, o čem si nějaká zvláštní skupina myslí, že by měli dostat. Za mnoha argumenty proti svobodnému trhu se skrývá nedostatek víry v samotnou svobodu.“ – Milton Friedman
Z rozhovoru se zastáncem demokraticky odhlasovaných zákazů:
– Tak nechme lidi rozhodnout....
– Ano. Nechme lidi se svobodně rozhodovat.
– Fajn sejdeme se u voleb při referendech....
– Je rozdíl mezi svobodou a demokracií. Friedman mluvil o svobodném hospodářství. Ve svobodném hospodářství se nerozhoduje demokraticky. V demokratickém hospodářství rozhoduje většina. Ve svobodné společnosti se jednotlivci mohou rozhodovat individuálně, v demokratické společnosti se jednotlivci musí podřídit rozhodnutí většiny. Voláte po tom, aby se jednotlivci podřídili rozhodnutí většiny.
Demokratického rozhodování by mělo být co nejméně a individuálního rozhodování co nejvíce. Zastánci individuálního rozhodování si narozdíl od elitářů nemyslí, že vědí lépe než ostatní lidé, co je pro ně dobré.
Stát má smysl. Nejsme anarchisti, nechceme rušit stát a nechceme rušit demokracii. Jenom nechceme, aby byla demokracie nadužívána ve věcech, kam nepatří. K tomu, aby se lidi mohli svobodně rozhodovat, nepotřebujeme referendum.
autor je místopředseda krajského sdružení Svobodných v Ústeckém kraji
Štíhlý stát je výhodný především pro chudšíNěkteří si myslí, že chudším pomůže silnější a větší stát, tak zvaný sociální. Je to omyl. Větší vláda nad lidmi pomůže těm vlivnějším.
Jak řešit vysokou nezaměstnanost?Vysoká nezaměstnanost je důsledek špatné politiky, důsledek ignorování obecných ekonomických principů. Špatná politika je důsledek špatné politické filosofie.
Horký brambor (neproplacení) evropských dotacíLze hledat kontrolní mechanismy, lze hledat odpovědnost konkrétních jednotlivců. Klíčové je ale poznání, že jde o systémový problém. Je to problém celého dotačního systému.

Autor: Jindřich Pilc | pondělí 28.7.2014 16:36 | karma článku: 13,54 | přečteno: 566x
  • Další články autora

Jindřich Pilc

V Česku dochází kámen?

3.4.2024 v 20:44 | Karma: 26,65

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

30.7.2021 v 10:56 | Karma: 26,10

Jindřich Pilc

Dobrovolnost i ve sčítání lidu

23.3.2021 v 11:54 | Karma: 23,56