Digitální rádio za hrst rýže plus poštovné

Nejlevnější přijímač pro digitální DAB+ rádio s konektorem pro externí anténu. Nejen pro lovce signálů, ale i pro takové to běžné domácí poslouchání.

USB zařízení RTL2832U, pomocí kterého lze na počítači provozovat SDR (softwarově definované rádio), se vyrábí v různých provedeních, s různými tunery a různými typy anténních konektorů, měly by fungovat všechny. Zvolil jsem verzi s tunerem R820T s frekvenčním rozsahem asi 24 až 1766 MHz a anténním konektorem IEC (to je ten, který se používá u televizoru). Jeden kus stál asi 8 australských dolarů, dva kusy v jedné zásilce včetně poštovného z Malajsie a poplatku platební společnosti stály celkem 267 Kč (leden 2019). Placeno předem, kartou po internetu, zásilka dorazila za necelý měsíc.

SDR příjem digitálního DAB i analogového VKV FM provozuji v Linux Lubuntu 18.04 (64-bit), ale má fungovat i ve Windows, což bude asi obvyklejší způsob. DAB jsem se jednou pokusil zprovoznit i ve Windows, napoprvé se nepovedlo a dál jsem to už nezkoumal. Pokud nechcete do počítače instalovat Linux, chcete na disku počítače dál ponechat Windows, lze vytvořit bootovací USB flash disk s distribucí Linux Ubuntu (verzi 64-bit) a provozovat příjem DAB v live distribuci Linuxu.

Zprovoznění DAB v Linux Ubuntu 18.04 (64-bit): instalujete balíček rtl-sdr. Nainstaluje se automaticky navíc ještě balíček librtlsdr. Lze i v live distribuci, v tom případě se změny ukládají pouze do operační paměti, nikoliv na disk. Potom si stáhnete soubor Qt_DAB-x86_64.AppImage (https://github.com/JvanKatwijk/qt-dab/releases). Soubor je k dispozici pouze pro 64-bitovou verzi operačního systému. Uložený soubor si označíte jako spustitelný (pokud nešel hned spustit). Pak už jen spustíte. Díky AppImage nemusíte řešit ovladače, kromě balíčku rtl-sdr se nemusí nic dalšího instalovat, vše je vyřešeno tímto spustitelným souborem. Tím máte zprovozněn příjem digitálního rozhlasu DAB. Kdyby vám náhodou nefungovala nová verze Qt-DAB, měla by fungovat starší verze 2.7.1. Zkoušel jsem na dvou počítačích, na jednom mi nová verze nefungovala.

Autor programu Qt-DAB uvádí širší spektrum zařízení, se kterými příjem DAB funguje: SDRplay (RSP I, RSP II), Airspy, Airspy mini, SDR DAB sticks (RTL2838U a podobné) a HACKRF One. V případě RTL2832U mám v programu Qt-DAB jako Input Device nastaveno dabstick. Starší verze Qt-DAB ve slideshow nezobrazuje jpg soubory, zobrazuje pouze png. Řešení: V (skrytém) souboru qt-dab.ini stačí přidat text saveSlides=1 , potom se obrázky automaticky ukládají do /tmp/qt-pictures/ , jsou tam potom vidět všechny. (https://github.com/JvanKatwijk/qt-dab) Qt-DAB verze 2.7.4 už v Linuxu (Lubuntu 18.04) umí ve slideshow zobrazovat i jpg soubory.

Aby fungoval příjem SDR (např. analogový VKV FM rozhlas) v programu gqrx, v souboru /etc/modprobe.d/blacklist.conf jsem musel přidat řádek s textem: blacklist dvb_usb_rtl28xxu (možná vám to bude fungovat i bez editování blacklistu). V tom případě pak nelze USB tuner použít pro příjem DVB-T, které stejně brzy skončí, od listopadu 2019 se začne vypínat. Změna v blacklistu se projeví až po restartu, takže lze použít pouze na nainstalovaném Linuxu, ne v live distribuci spuštěné z USB flash disku. V programu gqrx můžete poslouchat další věci, např. amatérské rádio na VKV nebo letecký provoz. Program gqrx v Ubuntu 18.04 získáte nainstalováním balíčku gqrx-sdr. Aby bylo SDR funkční, v programu gqrx jsem musel jako zařízení (Device) zvolit RTL2838. Gqrx se v grafickém menu Lubuntu trošku nelogicky objevil pod položkou "Internet", čekal bych ho pod "Zvuk a video".

K instalování balíčků obvykle potřebujete připojení k internetu. Balíčky potřebné k instalaci programů se v Ubuntu ukládají do složky /var/cache/apt/archives/. Odtud si soubory můžete zkopírovat a uložit si je někam bokem, třeba na druhý USB flash disk. Můžete potom na notebooku instalovat balíčky i bez připojení k internetu, třeba někde v terénu. Po nastartování live distribuce Ubuntu vložíte jako admin (abyste měli právo zápisu) soubory rtl-sdr a librtlsdr do /var/cache/apt/archives/. Potom instalujete balíčky běžným způsobem. Kromě bootovacího USB flash disku s Linuxem pro příjem digitálního rádia DAB pak stačí mít například na druhém USB flash disku soubory rtl-sdr a librtlsdr, které mají pár kilobajtů a pak už jenom soubor Qt-DAB, který je v řádu desítek MB. Nebo můžete mít jediný USB flash disk rozdělený na dva oddíly, na jednom mít boot systém a na druhém data. Je ještě další možnost, jak provozovat příjem DAB v Linuxu a přitom si ponechat Windows v počítači: nainstalovat nikoliv pouze live verzi, ale plnohodnotný systém Linux na externí USB disk a bootovat z externího USB disku. Nikoliv USB flash disk, ale klasický externí USB disk. Pozor při instalaci systému na externí USB disk, ať si nesmáznete disk v počítači, musíte velmi pečlivě sledovat, co děláte. Při této možnosti máte na externím pevném USB disku plnohodnotný systém, který funguje stejně, jako by byl nainstalovaný na pevném disku v počítači, všechny změny se ukládají a zachovají se i po restartu. Je potřeba mít v BIOSu nastavenou bootovací sekvenci, aby USB byl před pevným diskem.

Jako anténu zatím používám vertikální dipól pro DAB (III. pásmo VKV, 174-240 MHz). Nejslabší procesor, na kterém jsem SDR úspěšně zkoušel, byl přes deset let starý Intel Core2 Duo T5800. Příjem SDR DAB i VKV FM se neseká a procesor má rezervu ve výkonu, když ho při příjmu SDR nezatížíte nějakou další náročnou činností. Přiložený snímek z obrazovky, na kterém je vidět zátěž procesoru (asi 30 %), je právě z tohoto slabšího počítače. Můžete pro představu o potřebném výkonu v nějakém benchmarku porovnat s vaším procesorem. Zařízení RTL2832U nelze použít pro příjem DVB-T2 – nebo mi to aspoň není známo.

Qt-DAB, DAB+

 

Gqrx, analog VKV FM

 

Autor: Jindřich Pilc | pondělí 4.11.2019 13:08 | karma článku: 14,02 | přečteno: 1779x
  • Další články autora

Jindřich Pilc

V Česku dochází kámen?

3.4.2024 v 20:44 | Karma: 26,65

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

30.7.2021 v 10:56 | Karma: 26,10

Jindřich Pilc

Dobrovolnost i ve sčítání lidu

23.3.2021 v 11:54 | Karma: 23,56