Líný Míša a drzá Máša po cestě kolem světa dorazili až k nám

Ruská pohádka? V Čechách? Animované postavičky medvěda a drzé holčičky nadchly Ameriku, Asii i západní Evropu. Aby je vzali na vědomí také Češi, museli se nejdřív proslavit na celém světě.

Jeden z nejpopulárnějších animovaných filmů současnosti – vtipná, ironická a moderně vyprávěná ruská pohádka Máša a Medvěd. Milují ji děti i rodiče od Indonésie, před Jižní Koreu a Itálii až po Spojené státy.   Přední příčky však obsadil třeba i v Jižní Koreji, Spojených státech a kdovíkde ještě. Na serveru YouTube seriál zhlédlo téměř 1,7 miliardy diváků, což z něj činí osmé nejsledovanější video všech dob! Seriál byl přeložen do 25 jazyků a vysílají jej ve více než stovce zemí. Jen v roce 2015 vydělal 225 miliónů dolarů, jeho vedlejší produkty a DVD dalších 200 miliónů dolarů.

A díky čemu se stal animovaný věčně ospalý a líný medvěd žijící s neposednou a občas i pořádně přidrzlou holčičkou v dřevěné chaloupce tak populární na celém světě? To nejspíš netuší ani tvůrci seriálu, kteří takový úspěch vůbec nečekali. Úspěch je podle nich způsobem hned několika různými faktory, které do sebe náramně dobře zapadly. Svou roli sehrála krátká, sedmiminutová stopáž jednotlivých dílů, pestré barvy, ale hlavně přirozená drzost Máši, která starou pohádku činí moderní a atraktivní i pro současné děti. Skvělá a všude opěvovaná je i hudba ruského skladatele Vasilije Boigatireva.

Děti po celém světě jsou nadšeni, když vidí jak Máša ráda zlobí a vymýšlí si, jak si nedá pokoj, než nudný a spořádaný svět dospělých vyvede z míry. Máša je pro ně nová rebelka, které dává zvláštní sílu a poezii právě její provázanost s tradičním ruským folklórem.

Bude zajímavé sledovat, s jakým přijetím se Míša a Máša setkají v Čechách, kde je cokoli ruského málem automaticky považováno za propagandu Kremlu. Uvidí čeští rusofóbní novináři v medvědovi Putinova animovaného špiona a v Máše tajnou zbraň, jak rozvrátit výchovu evropských dětí? Budou psát, aby pohádku zakázali?Těžko říct, Míša a Máša k nám totiž paradoxně nepřicházejí z Ruska, ale ze západu jako „reklamní tváře“ cukrovinek nebo řetězců rychlého občerstvení americké nebo západoevropské provenience. Takže to bude rébus.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Horák | středa 30.11.2016 18:05 | karma článku: 25,32 | přečteno: 721x
  • Další články autora

Pavel Horák

Zpátky k Sabinovi?

28.12.2016 v 14:34 | Karma: 15,58

Pavel Horák

Jánošíkové z praporu Azov

16.12.2016 v 15:56 | Karma: 31,42

Pavel Horák

Putinovi kamarádi, kam se podíváš

24.11.2016 v 13:35 | Karma: 36,99