Jsi Rus, máš smůlu! aneb Politika ve sportu

Vrcholní sportovní bafuňáři rozhodli o tom, že kdo je Rus, má smůlu a nesmí letos na olympiádu. Verdikt natolik nápadně kopíruje protiruské sankce a vykreslování Ruska jako největšího světového zla, až je to trapné.

Na blížící se olympiádu v brazilském Riu už se těší její účastníci i diváci, ovšem kromě těch ruských. Těm zůstaly po rozhodnutí mezinárodní sportovní arbitráže, která nejspíš ovlivní očekávané nedělní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, jen oči pro pláč. Na olympiádu se letos nepodívají.

“To rozhodnutí mě mrzí. Bohužel byl stanoven precedens pro kolektivní vinu," prohlásil v rozhovoru pro agenturu Interfax ruského ministra sportu Vitalije Mutka.

“Díky, že jste pohřbili atletiku. Je to politika," nebrala si servítky pěkně naštvaná tyčkařka Jelena Isinbajevová, která chtěla po mateřské dovolené bojovat o třetí olympijské zlato.

Zajímavé je, že i když se světové sportovní celebrity a Olymp nejvlivnějších bafuňářů předháněli v tom, kdo řekne na adresu Ruska tvrdší kritiku, po verdiktu, plošně zakazující start všem ruským atletům, ať už dopovali nebo nedopovali, se ozvalo rozpačité ticho. Vyloučení celého národního týmu z olympiády je totiž precedent, který může v budoucnu způsobit ještě hodně zlé krve. Na jedné straně se sice údajně našly důkazy, že podávání dopingu ruským špičkovým atletům bylo systémové, na straně se ale taktně mlčí o tom, že podobné to může být v jakékoli olympijské výpravě z jiné země.

Podle českého právníka Jana Šťovíčka je verdikt arbitráže CAS o vyloučení ruských atletů z olympijských her v Riu de Janeiro velmi závažným precedentem. „Proti sobě stály dva významné právní momenty: uplatnění principu kolektivní viny boj proti systémovému dopingu. Rozhodnutí znamená, že je třeba bojovat proti systémovému dopingu i za cenu uplatnění kolektivní viny. Já z toho nadšený nejsem, protože nejsem zastáncem principu kolektivní viny. Do demokratického světa, právního státu a 21. století úplně nepatří," prohlásil Šťovíček v České televizi. Mimochodem mě překvapilo, jak nezaujatě a vyváženě se k problému vyjadřuje. To už se nedalo říci o ostatních redaktorech sportovního vysílání, kteří, jak je  u nás léta zvykem, jen chabě zakrývali, jakou mají ze zákazu startu „zlých“ Rusů na olympiádě radost.

Z obecného pohledu přinese zákaz jen další zhoršení vztahů mezi Rusy a ostatním světem a stane se vodou na mlýn těm populistickým politikům, kteří jim vtloukají do hlavy, že je celý svět nenávidí, a proto je třeba proti němu bojovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Horák | čtvrtek 21.7.2016 16:38 | karma článku: 38,01 | přečteno: 1300x
  • Další články autora

Pavel Horák

Zpátky k Sabinovi?

28.12.2016 v 14:34 | Karma: 15,58

Pavel Horák

Jánošíkové z praporu Azov

16.12.2016 v 15:56 | Karma: 31,42