Já na vysokou ... mám!

Jakožto čerstvá absolventka střední školy a studentka prvního ročníku na škole vysoké si následující situaci pamatuji ještě velmi dobře. Jen co si otřete orosené čelo z úspěšně zdolané maturitní zkoušky, už vás to znovu "honí kolem baráku". Tentokrát je to větší, krvežíznivější a mnohem nebezpečnější. A taky dražší.

Vždycky jsem si myslela, že až se budu po maturitě hlásit na vysokou školu, situace bude probíhat následovně: vyplním a pošlu přihlášku, zaplatím poplatek (zpravidla 500 Kč), dostanu pozvánku k přijímacím zkouškám, tam se v určené datum dostavím, napíšu si test a svůj úspěch nebo neúspěch se dozvím prostřednictvím dopisu, který mi daná univerzita (zpravidla po měsíci) pošle. Ano, zní to velmi jednoduše a taky jsem to tak udělala. Avšak při pozdějším pohledu do peněženky mi stále něco nesedělo. Po chvilce zamyšlení a stručném shrnutí celého předešlého roku jsem konečně dospěla k celkem logickému závěru, který jsem si kupodivu uvědomila až tehdy po maturitě. Stala jsem se jednou z mnoha obětí onoho ďábelského plánu, který jako hladový sup krouží nad všemi nadějnými budoucími vysokoškoláky.

Valí se to na nás ze všech stran. Přípravné kurzy, které vám zaručí 99% úspěšnosti, ať už se hlásíte na práva, medicínu nebo filologii. Učebnice, s nimiž se vám nemůže stát, že byste u přijimacích zkoušek neuspěli. Ale pozor - musíte si k ní koupit i pracovní sešit, jinak je pravděpodobnost potenciálního přijetí snížena na polovinu! Internetové kurzy, testy, konzultace, knihy, cvičebnice (samozřejmě že jsou k dostání I., II. III. i IV. díly!), přednášky s kvalifikovanými lektory po nichž si musíte zakoupit i potvrzení absolvování přednášek s kvalifikovanými lektory - to všechno vám firmy se zaměřením na vzdělávání mohou poskytnout. Jedna taková společnost, která spolupracuje s drtivou většinou vysokých škol v ČR nabízí široký výběr velmi lákavého sortimentu - ihned po zkoušce si můžete doma na Internetu vyhledat, jaké odpovědi jste vlastně měli zaškrtnout, co všechno jste udělali špatně a jaká je pravděpodobnost vašeho přijetí konkrétní fakultou. Za peníze, samozřejmě. Nepovedla se vám zkouška? Nevadí, společnost vypisuje dalších pět termínů, kterých se můžete bez problémů zúčastnit. A jelikož podmínkou přijetí u mnoha fakult je splnění dvou předmětů, tedy jednoho všeobecného a jednoho oborového, nezbývá vám nic jiného, než si znovu zaplatit předměty oba. Nepovedla se zkouška? Nevadí, společnost vypisuje čtyři další termíny, kterých se můžete bez problému zúčastnit! Tyto zkoušky však probíhají nezávisle na daných univerzitách, přihláška ke studiu se k nim samozřejmě nepočítá. Tisíc s tisícem se sešel a tři krát tři je devět a kdo bručí je medvěd.

Jste-li všestranně talentovaní jedinci s citem pro jazyk (haha!) a zároveň vám nedělá problém vypočítat inflexní bod cyklometrické funkce a v podstatě je vám jedno, jestli se dostanete na ČVUT nebo bohemistiku, pak máte smůlu. Pokud katedra nevypisuje vlastní příjímací zkoušky, připravte se na lehce vážnější konzultaci s vaším bankomatem. Při troše štěstí se vám oba testy vydaří hned napoprvé a zaplatíte navíc jenom semafor, vyhodnocení, komentář, doporučení, graf úspěšnosti a výsledky ostatních uchazečů.

V opačném případě? Společnost vypisuje ještě tři další termíny, kterých se můžete bez problému zúčastnit! A když ani to nevyjde a vysněná škola se začne pomalu ale jistě ztrácet v bíle mlze beznaděje, stále nezoufejte... Můžete to příští rok zkusit znovu. Bez problémů, jak jinak! Teď už jen překousnout to vědomí, že vlastníte pět černých centropenů za pět tisíc a zlatý diadém s diamantovou sponou za stejnou cenu vám budou další rok připadat jako ta nejdůležitější věc na světě.

 

 

Autor: Linh Giang Pham Thai | úterý 22.11.2011 7:00 | karma článku: 26,40 | přečteno: 2924x