Třetí světová válka před 65 lety?

Tehdy ta válka začala, ale naštěstí byla jen studená. Přesto přinesla mnohé oběti mezi civilním obyvatelstvem.

Po té, co USA vyrobily a použily atomovou bombu, Sovětský svaz a jeho vazalové, tzv. spojenci počali šířit hysterickou vizi, že USA a ostatní západní imperialisté připravují válečné tažení proti demokratickým východoevropským státům v čele se SSR. Komunistická klika u nás využila navozené politické ovzduší k pronásledování a k likvidaci tzv. nepřátel republiky, jak byli označeni ti občané, kteří s komunistickým režimem nesouhlasili a v tom smyslu někdy i využili ústavou zaručenou svobodu projevu. Represívní opatření končila nezákonnou popravou jedněch, odsouzením jiných k nuceným pracím v uranových dolech, povoláváním mužů různého věku na prodlouženou vojenskou službu beze zbraně u PTP
( pracovně technických praporů ), s prací v uhelných dolech. Na vesnicích se útlak zaměřil na majitele statků i na střední rolníky, kteří byli často vystěhováni ze svých usedlostí a ty potom byly znárodněny nebo zahrnuty do majetku JZD. Souhrnem byly takto postiženy desetitisíce občanů.

V rámci přípravy na válku se budovala Civilní obrana, k níž byly cvičeni i školáci všeho věku. Začalo to sběrem mandelinky bramborové, kterou k nám údajně rozeseli západní diverzanti. Dále se pořádala dvakrát ročně školní pochodová cvičení zaměřená tematický na likvidaci diverzního vojenského výsadku. V předmětu branná výchova jsme na střední škole rozebírali a skládali samopal a školili jsme se v používání protichemických ochranných prostředků. Praktická výchova též spočívala v instalaci polních telefonů v lesním prostředí. V posledním ročníku tzv. jedenáctiletky jsme my kluci absolvovali povinný hasičský výcvik, kdy jsme se jeden den v týdnu odpoledne cvičili v používání hasicí techniky. ( Ta zkušenost se mi vyplatila, když  jsem jednou později hasil vánoční stromeček.)

V tomto dusném politickém ovzduší se aktivuje skupina pěti mladých, sotva dospělých mužů, kteří se rozhodnou k aktivnímu boji s vládním režimem. Jejich inspirací je příklad otce jedněch z nich, z doby nacistické německé okupace. Tito mužové při ozbrojené akci zanechávají za sebou několik mrtvých osob, které svojí službou podporovaly vládnoucí režim. Tři z nich se opevněnou hranicí probojovali na svobodu. Dva ze skupiny byli zajati a popraveni. Matka dvou bratrů, ano paní Zdena Mašínová, byla v odvetu zatčena, ve vězení vyšetřována a tam také na následky týrání zemřela. Není známo, kam byly její ostatky uloženy- nikoliv pohřbeny.

Řeší se problém, zda v konfrontaci s násilím je správnější postoj pasívní či mučednický, nebo zda je mravně opodstatněná volba ozbrojeného odporu.

Před pěti letyjsem měl příležitost osobního setkání s panem Paumerem, jedním z těch tří. Když jsem mu podával ruku, z očí do očí jsem mu řekl, že jej považuji za národního hrdinu. Byl z toho velmi rozpačitý. To krátké setkání se mi zapsalo hluboko do paměti.
Je  v současnosti reálná představa o možnosti třetí světové války?

Lad. Peychl, 11. 5. 2015

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Peychl | pondělí 11.5.2015 20:11 | karma článku: 16,52 | přečteno: 691x
  • Další články autora

Ladislav Peychl

Kam směřuje Evroopská Unie ?

16.5.2016 v 17:34 | Karma: 29,63

Ladislav Peychl

Kde skončil lékařský stav ?

27.4.2016 v 0:00 | Karma: 7,37

Ladislav Peychl

Akademici opět odhalují tvář

29.10.2015 v 11:22 | Karma: 39,82