Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nezaměstnanost a dluhová krize přibarvuje hospodářskou recesi

Vzhledem k oslabování dolaru pro Ameriku narůstá navíc i krize měnová, kterou ovšem pocítí celý globální monetární systém. Angel Gurria, gen. sekretář OECD v této souvislosti varuje, že propad zaměstnanosti nahradí krizi úvěrovou. Je to celkem pravda, ovšem credit lunch není ještě zcela věcí minulosti (Le Monde 17. Září). Údaje o nezaměstnanosti za červenec tr. a předpověď hovoří o nevídaném růstu: Německo by mělo mít koncem roku 2010 11,8% osob bez práce, Francie 11,3%, Itálie 10,5% atd. Nemělo by být žádných pochyb o tom, že zhoršení u západních sousedů se projeví i v Česku. Také z tohoto hlediska se zdá být rozumné, že ČSSD vyvolala odložení parlamentních voleb na příští rok. OECD předpokládá, že i zmírňující se krize zničí 25 milionů pracovních míst na jejím teritoriu. Bude to nové poválečné maximum. Od konce roku 2007 zaniklo do července 2009 kolem 15 milionů pracovních příležitostí. Tento proces bude hýbat s politickou situací, ne údaje o pohybu HDP, tento ukazatel je navíc nyní vážně zpochybněn díky iniciativě J. Stiglitze a jeho týmu, čemuž dává velkou podporu Sarkozy. Není to náhoda, neboť ukazatel kvality života bude určitě podle znalců ve Francii určitě vyšší také díky přírodě, venkovu, architektuře apod., než např. v některých jiných západních státech.

  Největším rizikem u vysokého nárůstu počtu lidí bez práce je to, že bude spojen se změnou struktury. Nejhorší situace je ve Španělsku, Irsku a v Americe. Výhled trhu práce by byl ještě horší, kdyby vlády neprosadily expanzivní měnovou a fiskální politiku. Jenomže v tom je zakopaný pes. Současná monetární politika států připravuje půdu pro Velkou inflaci, a fiskální strategie klestí cestu Velké dluhové krizi. S tím se bude muset něco radikálního dříve, nebo později dělat a jsme u začarovaného kruhu. Tyto protiúdery proti dluhovému maléru a inflace vytvoří možná podmínky pro novou recesi, s případným mezičasem v podobě stagflace. A tak jsme u toho, co zdůrazňuje nejen N. Roubini, ale i bezejmenní redaktoři v The Economist. Podívejme se nyní podrobněji na dluhovou spirálu. Ken Rogoff varuje, že zřejmě směřuje k vážné dluhové krizi. Vlády celého světa rozprostřely pod velkou částí finanční soustavy gigantickou záchrannou síť. Současně velmi schodkovými rozpočty, hospodářství podpořily, přispěchaly centrální banky, včetně ČNB se snížením úrokové míry téměř k nule. Pavel Řežábek se už nechal slyšet, že ta naše je příliš dole. Uvidíme. Může být konečnou odpovědí všeobecná trvalá vládní štědrost? Žádná kapsa není bezedná. Současná politika není trvale udržitelná. Neexistuje ovšem teorie, jež by dokázala stanovit správně přijatelnou míru veřejného dluhu. ECB 30. září znovu nabídla bankám neomezené úvěry s jednoletou splatností za svou hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1%. Jak dlouho to může dělat? 

Historické zkušenosti ukazují, že i předlužené hospodářství může přežívat a dokonce být druhou největší světovou ekonomikou, tj. být Japonskem. Občas je slyšet ujišťování i u nás, že vlády nevyhlašují platební neschopnost. Ve skutečnosti se to děje, a to i nepřímo, tj. prostřednictvím inflace. Spojené státy v 70. letech rozpustily velkou část svého dluhu v inflaci. I tak lze stahovat dolary, které nyní cpou do domácí i světové ekonomiky. Největší bolení hlavy nyní vyvolává velká závislost Ameriky na zahraničních půjčkách, zejména z Číny, Japonska, ze zemí, exportérů komodit, jako je nafta. Asiaté už z toho mají bacha, aby se jejich hromadění amerických dluhů nerozplynulo v inflaci. Jsou státy, které mají stabilní veřejné finance, patří k nim Norsko, kde právě levice vyhrála volby, ovšem díky ropě a plynu. Británie se bude řadu let potýkat s  rozpočtovým schodkem a s rostoucím dluhovým břemenem. Brown právě naznačil, že začne snižovat výdaje, což nepochybně postihne i sociální oblast. Podíl veřejného dluhu na HDP v USA se má do roku 2018 zdvojnásobit. IHTribune 16. září: "Brussels fears budget deficits will be worse than forecast". Předpověď pro eurozonu v roce 2010: 84% HDP v roce 2015 by mělo jít už o 105%, "if no action is taken". Je to varování Komise EU, která předpovídá ve 3. čtvrtletí růst HDP 0,2%, tedy stagnaci. V dalším čtvrtletí ještě méně: 0,1%. Je jasné, že v případě velkých a dlouhodobých deficitů hrozí ztráta důvěry ve schopnost vlády zastavit růst zadlužení. Pokud trh s dluhopisy pojme podezření, že by ta, či ona vláda, nebyla schopna dostát svých závazků, nebo že by vsadila na inflaci, úrokové míry vyletí nahoru a zastaví zotavování ekonomiky.  

V tisku se objevují rady, jak má vypadat dobrá a stabilní fiskální politika. NERV se pokusil ji načrtnout pro Česko a členové nezapřeli, že se chtějí vetřít do přízně oligarchii. Prý všichni musíme nést na svých bedrech bolestivá řešení. Takže prodavačka, nebo důchodce, který žije "z ruky do huby" se má podílet stejně jako milionáři. Pokud by šlo o zvýšení DPH, pak ti chudí platili více, protože kromě jídla a bydlení na víc nemají. Britští konzervativci chtějí zřídit Úřad pro rozpočtovou odpovědnost, který by na vládu dohlížel a v případě nedodržování pravidel ji praštil přes prsty. Podobné úvahy se vedou i v Americe. Chtějí tím posílit mezinárodní postavení dolaru a udržet zájem asijských centrálních bank o americké vládní dluhopisy. Zvýšení ceny zlata, ke kterému došlo nedávno, a to nad $1.000 za unci, odráží jak strach o dolar, tak obavy z možných dopadů rostoucího veřejného dluhu na inflaci. Veřejný dluh u nás není neudržitelný, může ještě růst.    

Autor: Petr Petržílek | čtvrtek 29.10.2009 11:40 | karma článku: 8,97 | přečteno: 2144x
  • Další články autora

Petr Petržílek

Do roka a do dne, hyn se ukáže ….

Martin Hekrdla, ačkoliv si jeho komentářů jindy nesmírně vážím, tentokrát přestřelil, když mou kritiku Martina Bursíka spojil s lobbingem nadnárodních energetických společností ve svém článku „Ne poprvé, ne naposledy“ (Právo, 4.5.2010). Nikdy jsem netvrdil, že problém globálního oteplování je přehnaný. Vždy jsem tvrdil pravý opak. Myslím si, že neúspěch postkodaňských jednání může mít pro lidstvo fatální důsledky. A i když některé chybné zprávy, zejména o tání himálajských ledovců, podlamují úsilí po dosažení globální dohody, nemohou být důvodem pro ignoranci významu klimatických změn pro budoucnost Země. Pochybovači, jakým je i náš prezident, mají pravdu v tom, že je v této otázce řada nejistot, ale mýlí se, když prohlašují, že právě ony jsou důvodem pro nečinnost. Do roka a do dne bychom měli vědět, zda v mezinárodním společenství nakonec převládne konsenzus a sebezáchovný pud.

10.5.2010 v 11:30 | Karma: 8,10 | Přečteno: 2010x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Británie: rozhoduje se o osudu EU

V nadcházejících parlamentních volbách se rozhodne o dlouhodobém vývoji naší země, podobně jako je tomu ve Spojeném království. Velký vliv na dění u nás má i volební klání v Maďarsku a na Slovensku, jakož také převrat v Kyrgyzstánu, který ukázal, že jsou i jiné cesty, jak zásadně ovlivnit vývoj v určité zemi. Je to daleká Střední Asie, ale další dramatický vývoj Velké recese, hlavně v jejím rámci dlouhodobá nezaměstnanost, může i u nás dostat nakonec lidi do ulic a na barikády, policii přimět k tomu, aby přešla na stranu demonstrantů či povstalců. ČSSD by měla, podobně objasňovat voličům co asi čeká Británii, Evropu a svět v případě vítězství TORYŮ, kteří opustili Evropskou lidovou stranu kvůli jejím federalistickým ambicím, ovlivněným fiskálními krizemi v Řecku, Španělsku, Portugalsku apod. Totéž udělala ODS k radosti Hradu. Už v listopadu 2009, když už bylo zřejmé, že "Lisabonská smlouva" bude ratifikována před volbami v Británii, vypracoval Cameron novou politiku vůči Evropě a tudíž i vůči Česku. Vypadá to na případné výbušné spory s dalšími členy EU. Podle průzkumů dává přes 40% budoucích konzervativních kandidátů přednost buď zásadnímu přehodnocení britského členství v EU, nebo přímo odchodu z Unie. Toryové zdá se jen odrážejí veřejné mínění, masírované deníky, jako Mudrochův SUN či DAILY MAIL, které se ani neobtěžují tím, že by si platili dopisovatele v Bruselu.

5.5.2010 v 15:13 | Karma: 9,23 | Přečteno: 2037x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Národní park Šumava

Když se ty jednotlivé věci, jména a výměry, názory a jiné smyslové vjemy vespolek o sebe třou, v laskavých posudcích jsouce opravovány a s nezávistivým užíváním otázek a odpovědí, tu konečně vyšlehne oheň poznání a rozumu o každé jednotlivé věci. Platón: Dialogy (7)

23.4.2010 v 15:20 | Karma: 8,07 | Přečteno: 1783x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Konečně bude ekologie v USA prioritou. U nás, jen když vyhraje ČSSD

Ekologie v USA musela počkat na jadernou dohodu a reformu zdravotnictví. Z prohlášení amerického prezidenta Barracka Obamy o stavu Unie je zřejmé, že tento rok půjde o prioritu číslo jedna. Obama plánuje v Senátu prosadit klimatickou legislativu –„komplexní energetický návrh zákona se stimuly, které čistou energii učiní nejvíce výnosným druhem energie v Americe“.

13.4.2010 v 12:11 | Karma: 9,62 | Přečteno: 2366x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

K tématům spojeným s obnovou Elektrárny Prunéřov

Vážení čtenáři mého blogu, považuji za nutné Vás seznámit s odlišností mých postojů od názorů Martina Bursíka, jak vyplynuly z OVM dne 21.3.2010 ve věci retrofitu Elektrárny Prunéřov II. Předvolební manipulace SZ s fakty dle mého názoru přesahuje myslitelnou úroveň. Vždy jsem byl toho názoru, že Zeleným jde o životní prostředí a zdraví občanů, jen mají poněkud radikálnější řešení. Nejsem si jistý, zda jsem se v nich nezmýlil. Posuďte prosím sami, zda zneužívají zelená témata k předvolebnímu vymývání našich mozků, či zda to myslí s kvalitou života a životního prostředí vážně. Vedle Temelína je toto druhá klíčová věc, kde se naše názory (byť pod stejnou vlajkou ochrany životního prostředí) zcela míjejí.

22.3.2010 v 16:12 | Karma: 13,76 | Přečteno: 1994x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Evropa otevřela dveře džihádistům, Londýn a Paříž nepoznáte, hlásá Trump

3. května 2024  11:34

Donald Trump krátce po potlačení propalestinských protestů na několika amerických univerzitách...

Poslanci kývli na ochranu zemědělské půdy i omezení jejího prodeje cizincům

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  11:30

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Obří požár haly se škodou 1,8 miliardy založil člověk, technickou závadu vyloučili

3. května 2024  11:15

Příčinou rozsáhlého požáru průmyslové haly v Žebráku na Berounsku, který loni v létě podle policie...

Učil na škole scientologů. Manipulují dětmi a vydělají miliony, líčí pedagog

3. května 2024  11:15

Premium Jsou mezi námi a i přes snahu se skrývat tahají za nitky v různých sektorech. Řeč je o...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik